Dzień dobry!
Dostałam w spadku po babci 1/3 udziału w majątku, na który składają się stary dom i 22 ary. Użytkowa powierzchnia domu to, Budynek ten od zawsze zamieszkuje mój tata, czyli syn babci, jest tam zameldowany, opłaca podatek i utrzymuje ten dom, dokonał także wymiany dachu. Do spadku przynależą też 2 siostry.
Ze względu na to, że tata jest osobą po ciężkim wypadku, i nieobliczalne zachowania z jednej z sióstr, babcia za życia jeszcze w chwili spisywania testamentu uznała, że dla dobra swojego syna przepisze mi też udział w spadku. Oczywiście siostry taty kombinują za moimi plecami i planują wszystko sprzedać, nie zważając na to, że od zawsze mieszka tam ich brat. A jako jeden z 3 spadkobierców i córka nie zamierzam się zgodzić na ich mało uczciwe warunki.
Zależy mi na tym, aby zachować swój udział w spadku, by mój ojciec nie został bezdomny i nie stracił udziału, który jest moim udziałem. Niestety ze względu na dużą konfliktowość ciotek i agresywne zachowanie jednej z 2 sióstr taty (wyzywanie i odgrażanie się) nie wyobrażam sobie, żeby je np. spłacać. Ja nie chcę całego majątku, chcę zachować tylko swój udział i spełnić wolę babci, gdyż ona bardzo pragnęła aby jej syn a mój ojciec pozostał w tej części domu, w której razem mieszkali, i trochę działki przy tej części domu należało do niego. Zaznaczę że tata od zawsze mieszkał ze swoją matką, też się nią opiekował.
Moje pytanie jest takie, czy siostry taty mogą sprzedać wszystko bez mojej zgody? O jakimkolwiek porozumieniu ze względu na sytuację nie może być mowy.
Bardzo proszę w miarę możliwości o odpowiedź na moje pytanie. Z poważaniem
Z poważani Kamimce
2023-03-02 12:11 autor odpowiedzi: Krzysztof S.
Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85
Witam,
Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?
Dodano 2022-10-20 12:03 przez martaswo
Chciałabym podzielić spadek ale nie wiem od czego zacząć.
Zmarli teściowie pozostawili po sobie dom (nie napisali testamentu). Mieli dwóch synów. Każdy z nich ma żonę i dzieci. Jeden z tych synów zmarł. Jak najlepiej zacząć sprawę spadkową. Czy będzie potrzebna wycena nieruchomości?
Ja jako wdowa m...
Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82
Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...
Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372
Witam,
mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?
Dodano 2021-02-09 11:01 przez JustynaD77
W styczniu 2017 roku odziedziczyłam po wujku 1/9 nieruchomości. Zapłaciłam należny podatek od spadku. 4 lutego 2021 roku nieruchomość została sprzedana. Czy w związku z tym muszę również zapłacić podatek czy jestem od niego zwolniona?
Byłam w urzędzie skarbowym ale nikt nie potrafił mi udzielić odpo...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Część składek emerytalnych można dziedziczyć. Dotyczy to składek przekazywanych do II filaru systemu emerytalnego, czyli na konto emerytalne w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz na tzw. subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń ...
W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...
Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.
Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...
2019-10-27 23:22
2018-02-17 11:37