eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / SądyRodzaj dowodów w Sądzie Pracy


2016-04-02 18:51 autor: konto usunięte

2 265 odsłon

Rodzaj dowodów w Sądzie Pracy

Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Z powodu likwidacji mojego oddziału dostałam wypowiedzenie (w związku z tym, że umowa była na czas określony, nie został podany powód wypowiedzenia).

Pracodawca nie chce wypłacić odprawy, podejrzewam, że na świadectwie pracy także nie wpisze powodu (jak wyczytałam w Internecie, jeśli powodem jest likwidacja miejsca pracy, należy podać ten powód). Jeśli przyjdzie mi składać pozwy o sprostowanie świadectwa pracy i o wypłacenie odprawy, czy dowodami o zamknięciu oddziału mogą być:

- maile od zarządu o trudnej sytuacji finansowej,

- maile od zarządu o zawieszeniu mojego oddziału,

- wydruk strony FB z informacją dla klientów o zamknięciu (zawieszeniu) działalności?

Dodam, że pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, że jako jedyna dostałam wypowiedzenie (reszcie kończyły się umowy), i że oficjalnie używane jest sformułowanie (w owych mailach) „zawieszenie oddziału”.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-03 09:18 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Treść maili może oczywiście być dowodem w postępowaniu. Jednak przy umowie zawartej na czas określony należy mieć na względzie, iż pracodawca może ją wypowiedzieć w każdym momencie - o ile możliwość wypowiedzenia zastrzeżono w umowie (2 tygodniowy okres wypowiedzenia), nie mając przy tym obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia.

    JDM

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-04-03 13:51

    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pracodawca w wypowiedzeniu umowy na czas określony nie ma obowiązku podawania przyczyny. Ale czy dobrze myślę, że skoro realną przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy, to na świadectwie pracy powinna być taka informacja?? I skoro realną przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy, to należy się pracownikowi odprawa??

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-04-05 11:23 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Teoretycznie tak, a praktycznie - skoro pracodawca ma możliwość skorzystania z opcji wypowiedzenia umowy na czas określony zgodnie z zawartym w umowie 2-tygodniowym terminem wypowiedzenia - to nie ma przeszkód, by z takiej możliwości skorzystał i nie wskazywał w świadectwie pracy innych przyczyn.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sialababamak

    Dodano 2021-12-19 15:18 przez sialababamak

    Świadectwo pracy - czy zostało wystawione prawidłowo?

    Dzień dobry, pracodawca wypowiedział mi umowę na czas nieokreślony z powodu likwidacji oddziału. Na świadectwie pracy w punkcie 3 wpisano mi tylko "art 30 ust.1 pkt. 2". Wystąpiłam z wnioskiem o sprostowanie świadectwa (wskazanie strony oraz informacji o przyczynie niedotyczącej pracownika). 
    Dziś m...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-07-10 10:06 przez konto usunięte

    Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. Można się odwołać do sądu pracy?

    Witam,czy osobie, która jest zatrudniona u pracodawcy ponad 2 lata należy się odprawa? Czy pracodawca wypowiadając umowę na czas określony musi podać powód wypowiedzenia, czy można się od tego odwołać do sądu?

  • Loko233

    Dodano 2022-08-18 10:57 przez Loko233

    Wypowiedzenie umowy a odprawa

    Witam, Szukałem konkretnej odpowiedzi, ale nie znalazłem. Więc proszę o pomoc.
    Dostałem wypowiedzenie umowy o pracę, która była na czas określony. W związku z tym pracodawca wpisał tylko, że rozwiązuje ze mną umowę zgodnie z art. 30 par. 1 pkt 2. Nie musi podawać przyczyny i nie podał. Ale nie ma te...

  • tomasz12341

    Dodano 2014-11-16 14:29 przez tomasz12341

    Odprawa przy rozwiązaniu umowy o pracę

    Witam, moje pytanie dotyczy odprawki z pracy. Przepracowałem w firmie 20 miesięcy i dostałem wypowiedzenie z pracy o tytule "rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art.30 par.1 pkt.2 KP)".Dodam, że firma zatrudnia więcej niż 20 osób, umowa była na czas określ...

  • piziu

    Dodano 2014-11-01 20:12 przez piziu

    Podanie faktycznej przyczyny zwolnienie na świadectwie pracy

    Mam ukończone 63 lata i ponad 38 lat pracy. Ostatnio pracowałem (umowa na czas określony do XII 2016r) w spółce (ponad 20 osób), w jednym z jej oddziałów. W czerwcu pracodawca rozwiązał umowę za 2-tygodniwym okresem wypowiedzenia umowy. Na świadectwie pracy mam wpisane - rozwiązanie umowy o pracę za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych mają zastosowanie także do pracowników zatrudnionych na czas określony. Nie zmienia tego fakt, że przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas określony pracodawca nie ma obowiązku uzasadnienia ...

Rozważmy następujący przypadek: pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Wręczyliśmy pracownikowi 2-tygodniowe wypowiedzenie, bez podania przyczyny wypowiedzenia ...

Managerze, a co jeśli i Ciebie dotknie restrukturyzacja? Po pierwsze, zadbaj o dobre warunki rozstania. Po drugie, nie zniechęcaj się ewentualnymi potknięciami, które mogą pojawić się na drodze poszukiwania pracy. Po trzecie, dbaj o ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania