Witam,
mam pytanie. 19 maja 2014 wymeldowałam się z pobytu stałego i obecnie nie mam innego meldunku. Nie mogę się na chwilę obecną zameldować w nowym miejscu Siemcach. Pobieram zasiłek MOPS w starym miejscu zamieszkania w Czeladzi. W urzędzie miasta powiedzieli, że mam trzy miesiące na wyklarowanie swoich spraw i zameldowanie gdzie indziej.
Czy MOPS w Czeladzi może zablokować mi świadczenia, jeśli te 3 miesiące nie upłynęły, a ja nigdzie indziej nie jestem jeszcze zameldowana? Czyli technicznie rzecz biorąc jestem bezdomna?
2014-07-13 18:27 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny
Brak meldunku nie jest podstawą do wstrzymania wypłaty świadczeń Z MOPS. Natomiast zmiana miejsca zamieszkania (na inną gminę) wiąże się ze zmianą ośrodka pomocy społecznej wypłacającego świadczenia.
Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie (według ustawy o pomocy społecznej). Chodzi o miejsce zamieszkania a nie zameldowania.
Co prawda, w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały, ale Pani nie jest osobą bezdomną.
Osoba bezdomna według ustawy to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Jak rozumiem wynajmuje Pani mieszkanie, albo korzysta z mieszkania na innej podstawie (np. użyczenie).
Skoro zmieniła Pani miejsce zamieszkania to zmieniła się właściwość gminy przyznającej świadczenia z pomocy społecznej. Fakt zmiany miejsca zamieszkania winna Pani zgłosić w MOPS. Jak wskazuje ustawa, osoby i rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej są obowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał świadczenie, o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń.
Odnośnie zameldowania to powinna się Pani zameldować w nowym miejscu pobytu - obowiązek meldunkowy nadal istnieje. Dodam, że zgoda właściciela mieszkania na zameldowanie nie jest konieczna.
Dodano 2014-04-08 12:44 przez konto usunięte
Mam schorowaną babcię, ze sztucznym biodrem, problemem ze wzrokiem i innymi niezliczonymi schorzeniami. Babci przysługuje opieka stała, pytanie tylko, czy ja jako wnuczka mogę się podjąć tej opieki nie mając pracy (nie posiadając jej również wcześniej) i będąc jednocześnie zarejestrowaną w Powiatowy...
Dodano 2014-04-08 11:33 przez konto usunięte
Witam,
od dnia 1.03.2013 do 28. 02.2014 byłam zatrudniona na pół etatu. Od dnia 1.03.2014 na czas nieokreślony podpisałam umowę na cały etat. W obecnej chwili jestem w 5 miesiącu ciąży.
Moje pytanie: czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego będę mogła skorzystać z zasiłku wychowawczego? Dodam, że...
Dodano 2014-02-10 16:34 przez Mama50
Od 02.01.2013 r. mam zawieszoną działalność gospodarczą. Koniec terminu zawieszenia wypada na 02.01.2015 r. Cały czas nie pracuję i za ubiegły rok nie odprowadzałam jakichkolwiek składek. Mam dwójkę niepełnoletnich, uczących się dzieci.
Czy mogę się starać o zasiłek dla bezrobotnych i jakie wymagani...
Dodano 2014-11-20 09:43 przez Sanity
Na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie znalazłam informację o możliwości otrzymania 4 zasiłków w okresie od 8 miesiąca ciąży do 2 miesiąca życia dziecka. Informację tą znalazłam również w odpowiednim rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5.10.1993 r. w sprawie określenia zakresu i form oraz t...
Dodano 2014-09-16 18:42 przez MlodaMama2
Witam,
prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą przez 2 miesiące, następnie przebywałam na macierzyńskim (firma zawieszona).
Czy przysługuje mi urlop wychowawczy i czy będę miała wypłacane przez MOPS te 400 złotych zasiłku (oczywiście DG nadal będzie zawieszona)?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wolontariat to nie tylko sposób na pomoc najbardziej potrzebującym czy wspieranie inicjatyw społecznych, ale również sposób na poznanie świata i zdobycie doświadczenia zawodowego. 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To ...
Rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą prawa do zasiłku rodzinnego czy dodatków do niego. Zasada "złotówka za złotówkę" pozwoli na stopniowe obniżane wysokości świadczenia wraz ze wzrostem dochodów. Rząd przyjął ...
5 grudnia obchodzimy święto osób zaangażowanych w wolontariat. Światowy Dzień Wolontariusza to sprzyjająca okazja, aby przyjrzeć się skali zaangażowania w tego rodzaju działania. Tego zadania podjęła się prof. Dominika Maison ...
Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany automatycznie każdemu seniorowi, który kończy 75 lat - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od marca 2024 roku wysokość tego świadczenia wynosi 330,07 złotych.
2019-10-27 23:22
2018-02-17 11:37