eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / SądyZwolnienie indywidualne a odprawa


2014-03-05 15:02 autor: agatar86

3 135 odsłon

Zwolnienie indywidualne a odprawa

Witam,

dostałam wypowiedzenie umowy przez pracodawcę (art. 30, par.1, pkt 2 K.P) bez jasnego określenia powodu zwolnienia. Zaznaczam, że zwolnienie nie dotyczyło np. niewywiązywania się z obowiązków, utraty uprawnień itp. co jestem w stanie udowodnić.

Firma ta zatrudnia ponad 20 osób, w ciągłości przepracowałam 22 miesiące. Chcę napisać żądanie o zapłacenie mi odprawy za 2 miesiące, wiem że tyle należy się po przepracowaniu 2 lat.

Pytanie moje dotyczy późniejszych efektów, gdyby jednak firma nie przejęła się moim żądaniem. Czy mogę podać ich do sądu pracy i zebrać świadków, którzy potwierdziliby wyłącznie to co ja mówię, że w mojej byłej firmie zwalnia się ludzi jednego miesiąca, bo jest np. za dużo, a w następnym miesiącu zatrudniane są nowe osoby.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-05 23:56 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    może Pani domagać się odprawy, przed Sądem musiałaby Pani udowodnić, że faktyczna przyczyna wypowiedzenia nie leżała po stronie pracownika. jeżeli nie przepracowała Pani 2 lat u tego pracodawcy to należna odprawa równa się 1-mies. wynagrodzeniu.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

Zakończenie współpracy na mocy porozumienia stron jest polubownym sposobem rozwiązania stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. Zasadniczo opiera się ono na zgodzie obu stron na rozwiązanie umowy oraz wspólnym podpisaniu dokumentu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania