eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / SądyOdwołanie od decyzji odmowy przyznania świadczenia rehabilitacyjnego


2014-02-09 20:23 autor: aNs1

13 341 odsłon

Odwołanie od decyzji odmowy przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Witam,

po 182 dniach chorobowego ubiegałam się o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik odmówił mi tegoż świadczenia, zasugerowano ubiegać się o rentę. We wrześniu 2013 zdiagnozowano u mnie raka złośliwego płuc, jestem w trakcie chemioterapii. Czuję się na "chodzie", przeszłam także 3 tamponady serca. Lekarz orzecznik uznał, że nie rokuję wyzdrowienia i nie przyznał mi świadczenia rehabilitacyjnego skazując mnie tym samym na zdechnięcie, bo z renty jeszcze nikt nie przeżył z 2 dzieci i przewlekłą chorobą.

Chcę odwołać się od tej decyzji. Jakie mam szanse wygrania? Dodam, że mój szef trzyma dla mnie moje stanowisko pracy i nie ma zamiaru mnie zwolnić.

Dziękuję za każdą odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-09 22:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u przysługuje ubezpieczonemu, który nie ma już prawa do pobierania zasiłku chorobowego, ale nadal nie jest zdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja mogą mu pomóc tę zdolność odzyskać. Jakie ma Pani szanse, tego nikt nie wie i można tylko przewidywać. Jeżeli szef Panią nie zwolni, to pozostaje tylko przeplatać pracę z L-4.

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-10 07:17 autor odpowiedzi: aNs1

    Dziekuje za szybka odpowiedz

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

Co powinniśmy powiedzieć, gdy kolega lub koleżanka z pracy mówi, że jest chora? Albo że choruje bliska mu/jej osoba? Jak szef powinien zareagować na takie wyznanie? - Najważniejsze, by docenić, że osoba, z którą mamy relację zawodową ...

Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Orzeczenie lekarskie, którego ważność upływa w okresie pandemii, zachowuje swoją aktualność przez kolejne trzy miesiące - uspokaja ZUS.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania