Witam, przed urlopem wychowawczym byłam zatrudniona na cały etat, pracowałam w godzinach dopołudniowych. Teraz mam zamiar wrócić po 2 letnim urlopie wychowawczym a stanowisko które mi oferują, nie dość, że jest inne od tego które poprzednio zajmowałam to jeszcze w systemie 2 zmianowym.
Mam pytanie, czy pracodawca ma prawo aż tak zmienić zasady zatrudnienia mnie? Gdy przechodziłam 5 lat temu do tej placówki na życzenie szefa wówczas informowałam, że interesuje mnie praca tylko w godzinach porannych tzn. 7-15, i wówczas nie było problemu.
2013-01-18 10:45 autor odpowiedzi: konto usunięte
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 186(4) k.p. pracodawca w pierwszej kolejności powinien dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a dopiero gdy nie jest to możliwe proponować mu stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika.
Istotne jest, że wynagrodzenie należne pracownikowi powracającemu do pracy po urlopie wychowawczym, nie może być niższe od wynagrodzenia, kóre mu przysługiwało w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.
Z wyrazami szacunku,
Magdalena Ligus
Kancelaria Radcy Prawnego
mgr Stanisława Wyląg
Tarnowskie Góry
Dodano 2013-08-30 09:17 przez Jagienka4
Jak wspominałam w poprzednim pytaniu, jestem w ciąży na urlopie wychowawczym i chciałabym go przerwać i wrócić do pracy. Moje stanowisko pracy nie istnieje.
Niepokoi mnie jeszcze jedna kwestia. Czy w wyżej wymienionej sytuacji pracodawca może narzucić mi zmianę czasu pracy lub wynagrodzenia, albo od...
Dodano 2013-02-25 08:17 przez mike
Mój urlop wychowawczy kończy się 24.03. Czy mogę wrócić do pracy na zmniejszony etat, np. na 1/2 czy 3/4 etatu? Czy pracodawca może się nie zgodzić?
Proszę też o podpowiedź, jak napisać takie pismo prawidłowo.
Pozdrawiam.
Dodano 2014-09-07 23:31 przez Ksiu
Urlop wychowawczy przysługuje mi do kwietnia 2015 roku, ale ponieważ moje dziecko dostało się do przedszkola postanowiłam wrócić do pracy wcześniej. Zaczęłam od września na 7/8 etatu żeby kończyć godzinę wcześniej.
Pani dyrektor wyraziła na to zgodę. Jednak moja współpracownica nie chce zamienić się...
Dodano 2012-08-16 18:20 przez róża
Witam, dnia 10.08.12 r zostało mi wręczone wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej płacy i stanowiska z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyna podana przez pracodawce to brak umiejętności kierowania zespołem ludzi co w rezultacie doprowadziło do dezorganizacji ...
Dodano 2013-03-18 12:18 przez malwinapietraszko
Witam!!! Skończył mi się urlop macierzyński, jestem obecnie na urlopie zaległym z 2 lat. Mam wrócić do pracy w maju. Mam problem, bo nie mam z kim dziecka zostawić a mój mąż pracuje tydzień na rano tydzień na popołudnie.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby pracodawca zgodził się, żebym też mogła p...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zmiana wymiaru czasu pracy może nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wystąpi z taką inicjatywą. Jeżeli obniżenie wymiaru czasu pracy następuje zamiast wykorzystywania urlopu ...
Wortal AlterPraca.pl wyjaśnia, iż obniżenie wymiaru czasu pracy następuje z reguły w drodze porozumienia stron stosunku pracy lub też, wprowadzane jest w drodze wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę. Przepisy kodeksu pracy przewidują ...
Uchwalona przez Sejm RP w dniu 06.12.2024 r. ustawa o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, jeżeli zostanie podpisana przez Prezydenta RP, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Patrząc na przepisy tej ustawy przez ...
Od 7 kwietnia br. zaczną swoje obowiązywanie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, na mocy których ojcowie będą mogli skorzystać z wydłużonego, bo trwającego aż 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Serwis Pracuj.pl postanowił przyjrzeć ...
2024-10-01 19:10
2023-10-30 11:16