eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeWypowiedzenie umowy o pracę na urlopie wychowawczym


2012-08-01 01:50 autor: Blanc

9 213 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę na urlopie wychowawczym

Witam,

Uprzejmie proszę o poradę.

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym i czynnie sprawuję opiekę nad dzieckiem. Zakład pracy rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem jako podstawę podając art. 30 paragraf 1 pkt. 2 Kodeksu pracy oraz art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 roku nr 90, poz. 844) a jako przyczynę likwidację działu oraz likwidację stanowiska pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi w przedsiębiorstwie (zwolnienie indywidualne). Nie jest to likwidacja firmy jako całości, a osoba kierująca działem – kierownik nie posiadała uprawnień do zawierania i rozwiązywania stosunków pracy z podległymi pracownikami. Uprawnienia takie posiada Zarząd. Nie jest to również upadłość firmy.

Mam 7 dni na złożenie ewentualnego odwołania.

Poniżej pytania w sprawie:

  1. Czy w opisanej sytuacji zasadne jest złożenie odwołania - uznania wypowiedzenia za bezskuteczne?
  2. Czy pracodawca nie powinien dopuścić pracownika do pracy na stanowisku równorzędnym lub stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem?
  3. Czy ewentualnie należy dowieść, że zadania „starego” działu przejął „nowy” a pracownicy ”starego” działu znaleźli zatrudnienie w innych komórkach na tożsamych stanowiskach?
  4. Czy przy tej formie wypowiedzenia przysługuje odprawa? (na urlopie nie pobieram świadczeń). Zakład pracy zatrudnia ponad 20 pracowników, mój staż pracy przekracza 8 lat u tego pracodawcy.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-08-01 09:47 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

    Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym przewidziana została również na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli w ramach tzw. zwolnień grupowych

    Są to sytuacje, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników dokonuje zwolnień grupowych, a udzielony urlop wychowawczy trwa co najmniej 3 miesiące . Obejmuje to także przypadki wypowiedzeń indywidualnych u tych pracodawców, jeśli przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód wypowiedzenia stosunku pracy lub jego rozwiązania na mocy porozumienia stron.

    W przypadku zwolnień indywidualnych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z osobą przebywającą na urlopie wychowawczym pod warunkiem jednak niezgłoszenia sprzeciwu przez reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. Związek zawodowy ma na to 14 dni licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa zgłosi sprzeciw od wypowiedzenia indywidualnej umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego, to pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy, ale ma możliwość dokonania wypowiedzenia zmieniającego.
    W gorszej sytuacji są pracownice na urlopach wychowawczych zatrudnione u pracodawców, u których nie działają związki zawodowe. Wtedy pracodawca podejmuje samodzielnie decyzję o rozwiązaniu z taką osobą stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.
    odprawa przysługuje jeżeli:
    • pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn ich niedotyczących,
    • stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek wypowiedzenia pracodawcy bądź na mocy porozumienia stron,
    • przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy,

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2012-08-02 11:14 autor odpowiedzi: mia70

    Witam,

    po pierwsze

    W orzecznictwie Sądu Najwyższego za utrwalone należy uznać stanowisko, że niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy przy jej rozwiązywaniu nie powoduje nieważności wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (wyrok SN z 9 maja 2006 r., II PK 270/05, OSNP 2007/9-10/125). Rozwiązanie umowy o pracę przez osobę lub organ nieuprawniony powoduje natomiast wadliwość takiej czynności (jej niezgodność z prawem). W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy od rozwiązania umowy dokonanego przez nieupoważnione osoby sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy lub odszkodowaniu (art. 45 i art. 56 Kodeksu pracy).

    po drugie:

    Wątpliwości co do możliwości zwolnienia pracownika w okresie urlopu wychowawczego w związku ze zwolnieniami grupowymi rozwiał Sąd Najwyższy. Uznał bowiem, że przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861§ 1 zdaniu drugim K.p. (por. uchwała SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05, OSNP 2006, Nr 21-22, poz. 315).

    A zatem w praktyce możliwe jest, aby w razie zwolnień grupowych niemających związku z upadłością lub likwidacją pracodawcy rozwiązać stosunek pracy z osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Możliwość ta dotyczy również zwolnień indywidualnych.

    po trzecie:

    pracownikowi (także temu, który pozostaje na urlopie wychowawczym), w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości (art. 8 ustawy z o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników):

    • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
      pracodawcy krócej niż 2 lata,
    • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
      pracodawcy od 2 do 8 lat,
    • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego
      pracodawcy ponad 8 lat.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-08-02 14:37 autor odpowiedzi: Blanc

    Witam,

    Serdecznie dziękuję za obie porady. Okazały się bardzo pomocne. Teraz widzę całą sytuację dużo jaśniej, tzn. mętlik w głowie ustąpił, a wątpliwości się rozwiały. Pozostaje podjąć decyzję.

    Pozdrawiam słonecznie i jeszcze raz bardzo dziękuję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-08-03 07:49 autor odpowiedzi: mia70

    pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • isio.64

    Dodano 2013-12-01 22:27 przez isio.64

    Zwolnienie 20 osób. Czy należy się odprawa?

    Pracuję jako ochroniarz, posiadam umowę do końca czerwca 2014 r., a teraz dostałem wypowiedzenie z tytułu likwidacji stanowiska pracy. Zostało naz zwolnionych 20 osób. Czy należy nam się odprawa?

  • Aga1707

    Dodano 2013-09-28 15:21 przez Aga1707

    Odprawa pieniężna w przypadku likwidacji stanowiska pracy

    Witam serdecznie,
    02.09.2013 przerwałam urlop wychowawczy, ponieważ mój synek poszedł do przedszkola i tego dnia dostałam 3-miesięczny okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracuję w tej firmie ponad 18 lat - umowa była na czas nieokreślony. Chciałabym się d...

  • kasikmaj

    Dodano 2012-06-29 13:22 przez kasikmaj

    Czy mogę być zwolniona na urlopie wychowawczym kiedy likwidują mój oddział?

    witam, w tej firmie jestem zatrudniona od lipca 2007 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony, obecnie jestem na urlopie wychowawczym do końca września tego roku, z informacji telefonicznych wiem że następuje likwidacja oddziału w którym pracowałam i są zwolnienia grupowe, mój okres wypowiedzenia to...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-10-28 09:25 przez konto usunięte

    Zwolnienie a odprawa?

    Witam. Po 9 latach pracy na czas nieokreślony dostałam wypowiedzenie 3 miesięczne przyczyna zwolnienia likwidacja stanowiska pracy. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Czy należy mi się odprawa?

  • komarek31

    Dodano 2012-10-18 15:00 przez komarek31

    Odprawa i godziny nadliczbowe

    Witam!
    Pracuję w sklepie obuwniczym 6 dni w tygodniu: 5 dni po 8 godzin, a w sobotę 5. Pracodawca daje nam 1 wolną sobotę w miesiącu (np. we wrześniu 2012 przepracowałam 4 soboty, a wolną miałam tylko 1 sobotę). Umowę mam na czas określony od 01.07.2011 do 30.06.2013, jednak wczoraj otrzymałam (tak ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego można wręczyć wypowiedzenie. Najpierw jednak należy dopuścić go do pracy na takim samym lub równorzędnym stanowisku, jakie zajmował przed pójściem na urlop. Jeżeli takiego stanowiska nie ...

Z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadzono ochronę pracowników, którzy będąc uprawnieni do urlopu wychowawczego zdecydowali się z niego nie korzystać, lecz wykonywać pracę w zmniejszonym wymiarze czasu pracy. Czy ochrona ta obejmuje również ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania