Jestem zatrudniona w Urzędzie Skarbowym, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Koleżanka zaproponowała mi pracę - z racji tego, że sama wychowuję dziecko - miałabym opiekować się jej synkiem kilka/kilkanaście godzin w tygodniu, u mnie w domu, jeżeli zajdzie taka sytuacja, że nie będzie miała go z kim zostawić.
Czy na wykonywanie tego typu pracy niezbędna jest zgoda Naczelnika Urzędu? Nie pozostaje ona w sprzeczności z wykonywanymi przeze mnie obowiązkami w Urzędzie, nie jest również w żaden sposób z nimi powiązana, tak abym swoje doświadczenie i wiedzę zdobytą w Urzędzie mogła wykorzystać. Czy będąc zatrudnioną w Urzędzie muszę informować o dodatkowej pracy Naczelnika ew. uzyskać Jego zgodę?
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Barbara
Witam ponownie,
Bardzo proszę jeszcze o informację, czy w opisanej powyżej sytuacji pracodawca może żądać ode mnie podania wymiaru czasu pracy, którą chcę podjąć? Rozumiem to w ten sposób, iż generalną zasadą jest, że podejmując pracę na urlopie wychowawczym nie ma obowiązku informowania o tym pracodawcy - zajmowane przeze mnie stanowisko jest jednak wyjątkiem. Jeżeli dobrze rozumiem, chodzi o to, że nie mogę wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z moimi obowiązkami albo mogłyby wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Jak ma się w takim razie do tego żądanie podania przeze mnie wymiaru czasu pracy? Sęk powinien chyba tkwić w tym, czy praca pozostaje w sprzeczności z moimi obowiązkami służbowymi czy nie. Może to być godzina dziennie, może być 5, a czasem może nie być w ogóle, tym samym trudno jest mi z góry określić wymiar czasu pracy. Kolejna kwestią jest również fakt, czy pracodawca może tego ode mnie żądać?
z poważaniem,
Barbara
2012-03-14 11:01 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting
Proszę spojrzeć do swojej umowy o pracę i róznych jej załączników. Wiem, że urzędnicy skarbowi podlegają różnym obostrzeniom w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej, z drugiej strony rzeczywiście nie widzę konfliktu interesów między opieką nad dzieckiem koleżanki a Pani zatrudnieniem w US. Jednak
1) Zgodnie z art. 72 ustawy o służbie cywilnej członek korpusu służby cywilnej (pracownik urzędu skarbowego i izby skarbowej) nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody dyrektora generalnego urzędu (tu: Naczelnika) ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej.
2) Prawa i obowiązki osób zatrudnionych w urzędzie skarbowym reguluje ustawa o pracownikach urzędów państwowych. Art. 19 ust 1 tej ustawy mówi, że urzędnik państwowy nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez uzyskania uprzedniej zgody kierownika urzędu, w którym jest zatrudniony (tu: naczelnika urzędu skarbowego). Nie może on też wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
Okazjonalna opieka nad dzieckiem nie jest do końca regularnym "zatrudnieniem" ani też nie jest sprzeczna. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, no i w ludziach i ich interpretacjach. Proponuję zpaytać o to "kadrową" Pani urzędu.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
2024-10-01 19:10
2023-10-30 11:16