eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeZmiana pracy a urlop wypoczynkowy


2015-12-07 17:03 autor: roni21

1 916 odsłon

Zmiana pracy a urlop wypoczynkowy

Witam,

w roku bieżącym, to jest 28 lutego, zakończyłem pracę w jednej firmie, a 4 marca podjąłem pracę w już w nowej firmie, poprzednia firma wystawiła mi świadectwo pracy, w którym w punkcie pierwszym jest napisane: "wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 0", tj. (urlop wypoczynkowy wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy), a w punkcie 6 informacje uzupełniające za 12 dni wypłacono ekwiwalent. Chciałbym zaznaczyć, że zwolnienie z pracy nastąpiło z powodu zmiany właściciela i rozwiązania firmy, u którego podejmowałem pracę.

Moje pytanie jest następujące: obecna pani kadrowa nie chce mi uznać urlopu nabytego od stycznia do końca lutego twierdząc, że poprzednia firma powinna wypłacić mi ekwiwalent za ten urlop.

Czy jest to zgodne z prawem i czy urlop nabyty w poprzedniej firmie nie może przejść do następnej firmy, czy jest to możliwe żeby na zadanie pracownika pracodawca nie wypłacał ekwiwalentu, tylko pracownik pozostał z urlopem?

Pozdrawiam,
Zbigniew

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-12-07 20:53 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Pracodawca w pierwszej firmie napisał w świadectwie, że zapłacił ekwiwalent za urlop. W obecnej firmie urlop należy się proporcjonalnie, od marca.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • a.d.

    Dodano 2014-06-08 16:22 przez a.d.

    Zwolnienie na macierzyńskim a likwidacja firmy

    Witam,
    zostałam zwolniona z pracy będąc na urlopie macierzyńskim, bo pracodawca oświadczył, że zamyka jednoosobową działalność gospodarczą.
    1. W jakiej wysokości ekwiwalent powinnam dostać za niewykorzystane 8 dni urlopu wypoczynkowego z 2014 r. (zarabiam minimalną - 1680 zł/miesiąc)?
    2. W świadectw...

  • sobucha00

    Dodano 2014-09-08 18:53 przez sobucha00

    Świadectwo pracy, zapis o urlopie wypoczynkowym, z którego nie korzystałam w 2014 roku

    Witam,
    dzisiaj otrzymałam świadectwo pracy 08.09.2014 r., gdzie na nim widnieje data, że otrzymałam 01.08.2014. Wypisywałam i wydzwaniałam i dopiero teraz dostałam moje świadectwo. Jest w nim zapis, który mnie niepokoi (a wiem, że mam 7 dni na odwołanie a dzisiaj 08.09.2014 je dostałam).
    Zapis brzmi...

  • julka_1

    Dodano 2017-04-10 15:56 przez julka_1

    Świadectwo pracy. Zapis o wypoczynkowym, z którego nie korzystałam i zwolnienie ze świadczenia pracy

    Szanowni Państwo,potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu następującej klauzuli na moim świadectwie pracy.Mianowicie, na wypowiedzeniu 2-tygodniowym widnieje, że w pierwszym tygodniu pracodawca udziela mi 5 dni urlopu wypoczynkowego (gdzie przez 7 dni byłam na chorobowym), a w 2 tygodniu zwalnia mnie ze świa...

  • Marcino74

    Dodano 2015-09-15 17:31 przez Marcino74

    Rozwiązanie umowy o pracę a wysokość ekwiwalentu

    Witam, sprawa wygląda następująco: pracowałem w firmie na umowę o pracę przez 2 dni robocze, rozwiązałem za porozumieniem stron dnia trzeciego z powodu zmiany pracy na lepszą. Dostałem dziś świadectwo pracy, gdzie nie jest uwzględniony ekwiwalent za 3 dni, który powinien zostać wypłacony, natomiast ...

  • Betson

    Dodano 2014-08-25 06:11 przez Betson

    Jak złożyć wniosek do sądu pracy?

    Nie wiem, jakie dokumenty złożyć do sądu pracy, aby wyjaśnić świadectwo pracy? Czy poniosę jakieś koszty? Jak ma wyglądać wzór wniosku? I do jakiego sądu muszę złożyć wniosek?
    Chciałabym odzyskać niewykorzystany urlop lub ekwiwalent za urlop. Czy sprawa może zostać rozstrzygnięta na moją niekorzyść ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem.

Pracownik kwestionujący decyzję pracodawcy o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę ma prawo szukać sprawiedliwości przed sądem pracy. Musi jednak pamiętać, że samo żądanie sprostowania świadectwa pracy jest niewystarczające ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania