eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeUrlop ojcowski a związek nieformalny


2015-10-26 20:25 autor: Netii_ona

3 842 odsłon

Urlop ojcowski a związek nieformalny

Witam,

obecnie jestem w 36. tygodniu ciąży, ze swoim partnerem tworzymy nieformalny związek (bez ślubu cywilnego, kościelnego), na chwilę obecną mieszkamy też oddzielnie (odległość 250 km). Partner pracuje jako nauczyciel w placówce publicznej. Stąd też moje pytania:

1). Czy partnerowi należy się urlop okolicznościowy z racji narodzin dziecka? Jeśli tak, to jaki jest wymiar owego urlopu oraz czy musi składać jakieś wnioski by dostać taki urlop?

2). Czy partnerowi należy się urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, oraz jakie dokumenty powinien złożyć u pracodawcy (wniosek o urlop z min. 7-dniowym wyprzedzeniem, odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, iż urlop ojcowski nie został wcześniej wykorzystane na dane dziecko)? Czy coś jeszcze jest potrzebne?

3). Wiem również, iż urlop ojcowski jest płatny ojcu dziecka w wysokości 100%, wypłacany przez ZUS. Jakich formalności należy dopełnić aby spełnić wymagania potrzebne do uzyskania wypłaty i gdzie trzeba składać potrzebne wnioski?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-28 19:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Urlopy związane z macierzyństwem oraz tacierzyństwem ( jak zwał, tak zwał) należą się ojcu a nie męzowi. Potrzebny jest akt urodzenia dziecka.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W regulacjach dotyczących uprawnień pracujących rodziców największe zmiany zaszły w roku 2013, gdy wprowadzono do Kodeksu pracy zapisy dotyczące urlopów rodzicielskich i zmieniono zasady normujące urlopy macierzyńskie. Od tamtego czasu ...

Work-life balance nie jest najmocniejszą stroną polskich pracowników - wynika z opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny raportu "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy". Opracowanie dowodzi m.in., że tygodniowy czas ...

Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się ...

Ostatnie kilka dni to czas wielkiej aktywności społecznej – tysiące Polek i Polaków wychodzą na ulice miast w całym kraju, by wyrazić swoje stanowisko i oburzenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza przepisy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania