eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeCzy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego, jeżeli złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?


2015-03-25 10:33 autor: macioch

2 581 odsłon

Czy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego, jeżeli złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Witam,

w związku z moimi wątpliwościami dotyczącymi prawa pracy, bardzo proszę o pomoc. W styczniu wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim (umowa na czas nieokreślony). Złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 od 5 stycznia 2015 do 5 stycznia 2016 roku. Wniosek został przyjęty i pracuję 7 godzin dziennie.

Jako, że moje dziecko często choruje i więcej mnie nie ma w pracy niż jestem, chciałabym jednak skorzystać z urlopu wychowawczego.

Moje pytania: czy przysługuje mi taki urlop i co mam zrobić, by z niego skorzystać (cofnąć wniosek o obniżenie etatu, złożyć nowy o urlop wychowawczy itp.)? Co się stanie, jeżeli na urlopie wychowawczym zajdę w ciążę? Czy mam przedstawić pracodawcy L4, by móc z powrotem otrzymywać wynagrodzenie?

Czy po porodzie będę mogła tak jak przy pierwszej ciąży skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, otrzymując jednocześnie 80% mojej obecnej pensji?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Marzena

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-25 11:00 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Może Pani w każdej chwili złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Wymiar czasu pracy, jak również korzystanie z uprawnienia, o którym mowa w art. 186(7) kodeksu pracy, nie wpływu na uprawnienie do złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego (wykorzystania kolejnej części - maksymalnie pięciu).

    Wniosek o udzielenie wychowawczego powinien być złożony na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem.

    Zajście w ciążę podczas urlopu wychowawczego nie powoduje automatycznie jego przerwania i nabycia prawa do wynagrodzenia (a potem także zasiłku chorobowego w przypadku korzystania ze zwolnienia). W takim przypadku może Pani zakończyć urlop wychowawczy przed umówionym terminem na dwa sposoby:

    1. w każdym czasie za zgodą pracodawcy,

    2. za uprzednim zawiadomieniem pracodawcy (tu zgoda pracodawcy nie jest wymagana), co najmniej na 30 dni przed planowanym powrotem.

    Pracodawca jest wówczas zobowiązany dopuścić Panią do pracy w terminie uzgodnionym z pracodawcą (pkt 1) albo w terminie wskazanym przez Panią w zawiadomieniu (pkt 2), a po Pani stronie pojawia się obowiązek stawienia do pracy.

    Może też Pani z dniem powrotu przedstawić zwolnienie chorobowe. Z dniem powrotu do pracy nabywa Pani prawo do wynagrodzenia.

    Zasady korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego - takie jak przy pierwszej ciąży (maksymalnie 52 tygodnie). 

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-09-02 13:50 przez konto usunięte

    Urlop wychowawczy i kolejna ciąża a umowa na czas określony

    Witam,
    mam umowę o pracę do 2025 r. Obecnie jestem w drugiej ciąży. Urlop wychowawczy kończy mi się w grudniu (dokładnie 13. grudnia tego roku).
    Moje pytanie brzmi, czy należy mi się urlop chorobowy i macierzyński, jeśli tak to co powinnam zrobić.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie

  • konto usunięte

    Dodano 2016-07-21 22:45 przez konto usunięte

    Czy przysługuje mi prawo urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko?

    Witam,obecnie jestem na urlopie wychowawczym do maja 2017 roku. Chcemy starać się o kolejne dziecko, które urodziłoby się na przełomie kwietnia-czerwca. Chciałabym się dowiedzieć, czy przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego zaraz po porodzie. Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony?

  • polpasiec

    Dodano 2015-04-15 15:35 przez polpasiec

    Wychowawczy po macierzyński i L4

    Piszę, ponieważ nie mogłam znaleźć nigdzie odpowiedzi na moje pytania. Przedstawię moją sprawę: w tej chwili przebywam na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim. Umowa o pracę kończy mi się 31.12.2015 r., urlop wypoczynkowy kończy się z dniem 06.05.2015r., po urlopie chciałabym skorzystać z wychowaw...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-01-28 15:35 przez konto usunięte

    Przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży (L4) a wysokość zasiłku macierzyńskiego

    Witam, przejrzałam sporo wątków o podobnej tematyce, ale nadal potrzebuję pomocy. Otóż, sprawa wygląda następująco.W połowie listopada 2012 r. poszłam na L4 z powodu zagrożonej ciąży, w czerwcu 2013 r. przeszłam na urlop macierzyński, wykorzystałam również dodatkowy urlop rodzicielski (w sumie cały ...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-01-14 23:39 przez konto usunięte

    Jaka będzie wysokość wynagrodzenia z tytułu urlopu macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka?

    Witam,pierwszą ciążę miałam zagrożoną, musiałam leżeć, byłam na L4, potem roczny macierzyński. Niedługo się kończy, wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy i zawnioskuję o urlop wychowawczy. Zastanawiam się nad kolejnym dzieckiem. Czy jeśli ciąża również będzie zagrożona i dostanę L4:1). Zasiłek chor...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy będzie trwał nadal – do końca okresu, na jaki został udzielony. Natomiast okres wypłaty zasiłku ...

Z okazji Dnia Matki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy.

Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Obowiązujący wymiar urlopu to urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni i urlop rodzicielski 32 tygodnie. Urlop rodzicielski można wziąć w ...

Urlop rodzicielski przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik wykorzysta cały urlop macierzyński zarówno podstawowy (od 20 do 37 tygodni), jak i dodatkowy (do 8 tygodni). Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania