eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeZasady wykorzystania urlopu rodzicielskiego


2014-11-29 08:28 autor: Sanity

1 910 odsłon

Zasady wykorzystania urlopu rodzicielskiego

Witam,

koleżanka zaszła w ciążę. Posiada umowę o pracę do kwietnia 2016 r., a rodzi w czerwcu 2015 r. Ile maksymalnie może wykorzystać urlopu rodzicielskiego i jaki jest minimalny jego wymiar? Przykładowo, czy może wykorzystać tylko 3 miesiące urlopu rodzicielskiego tak, aby wrócić do pracy przed końcem umowy? Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy, gdyby chciała skorzystać z pełnego wymiaru, a w tym czasie kończyłaby się jej umowa?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,

Anita

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-29 09:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Urlop może wykorzystac maksymalnie do zakończenia umowy. Zasiłek macierzyński będize pobierała w całości ( 52 tygodnie). Pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowy na urlopie macierzynskim czy też rodzicielskim. Koleżanka może zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego, ale po co? Chyba, że bedzie to zawarcia nowej (następnej) umowy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 10:17 autor odpowiedzi: kasia-4

    Witam, jestem w podobnej sytuacji do wyżej opisanej. Zaraz rozpoczynam urlop rodzicielski (po macierzyńskim) i nie zdążę wykorzystać wszystkich 26 tygodni przed wygaśnieciem umowy o pracę (do końca kwietnia 2015). Planuję złożyć wniosek u pracodawcy o ten urlop do marca, po czym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy tak by wrócić jeszcze w kwietniu. Z kolei na "moj" urlop rodzicielski wejdzie od marca mąż i tym samym on będzie w tym czasie na urlopie rodzicielskim a ja wypoczynkowym. Rozumiem że w tej sytuacji wszystko jest zgodnie z prawem? 
    Nie rozumiem trochę odpowiedzi powyżej gdzie pisze pan że po co osoba ma rezygnować z rodzicielskiego. Skoro umowa jej wygasa to rozumiem że obawia się ze jeśli go nie skróci (jak ja) to straci pracę.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 10:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    A jak go skróci to pracy nie straci? To zależy od pracodawcy czy chce podpisać nową umowę czy też nie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 10:35 autor odpowiedzi: kasia-4

    Chodzi mi o to, że nie wyobrażam sobie sytuacji w ktorej matka przebywa w domu na urlopie rodzicielskim, w tym czasie wygasa jej umowa, wraca i... no właśnie, i co? Nawet nie wiem jak miałoby to wyglądać. Wydaje się po prostu oczywiste, że nalezy do pracy wrócić wczesniej. Przecież kolejna (potencjalna) umowa sama się nie podpisze.

    Mam jeszcze pytania o mój przypadek.
    1. na stronie rodzicielski.gov.pl wyczytałam że urlop wypoczynkowy można wykorzystać po zakonczeniu rodzicielskiego. Tak jak wspomnialam chcę skrócić swój urlop rodzicielski na rzecz męża by sama zdążyć jeszcze wybrać urlop zaległy. czy zgodnie z tym zapisem mogę to zrobić? Upewniam się, że nie chodzi o to, że urlop wypoczynkowy mogę wybrać dopiero gdy cały rodzicielski się zakończy czyli w tym wypadku po zakonczeniu go przez męża. Byłoby to bez sensu, ale wolę się upewnić.
    2. We wniosku ma się także znaleźć oświadczenie że mąż nie bedzie korzystał z tego urlopu. Rozumiem, że skoro wniosek składam do marca to powinnam wpisać że nie zamierza go brać we wskazanym przeze mnie okresie i nie muszę wpisywać że on zamierza korzystać ale od marca gdyż sam to ureguluje z własnym pracodawcą swoim wnioskiem? 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 10:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli pracodawca będzie chciał zawrzeć nową umowę, zrobi to na urlopie. Jeżeli nie będzie chciał to wyśle świadectwo pracy z datą zakończenia umowy. Nalezy się dopytać czy umowa będzie podpisana czy też nie. Tak jak napisałem wczesniej, podpisanie umowy może zależeć od powrotu do pracy, wiec chcąc pracować trzeba wrócić. Zaległy urlop wypoczynkow może Pani wybrać po zakończeniu rodzicielskiego, Pani rodzicielskiego a nie męża. Jeżeli umowa o mprace ulegnie rozwiązaniu a Pani nie wykorzysta urlopu, to pracodawca powinien wypłącić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 10:49 autor odpowiedzi: kasia-4

    Dziękuję za odpowiedzi. A jesli chodzi o drugie pytanie? :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 11:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pani zawsze może zrezygnować z całości lub części urlopu. Mąż 14 dni przed urlopem musi złożyc wniosek u swojego pracodawcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 11:41 autor odpowiedzi: kasia-4

    Tzn wiem o mozliwosci rezygnacji, pytam o zapis mówiący o tym, że nalezy podpisać oświadczenie do wniosku o urlop że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu lub wpisać okres w którym będzie korzystał. Ale ja składam wniosek od grudnia do marca a nie na calosc i w tym czasie mąż nie będzie korzystał tylko będzie korzystał od marca do czerwca więc rozumiem  ze w moim wniosku zaznaczam w oświadczeniu że nie będzie korzystał (bo ten wniosek dotyczy okresu od grudnia do marca)? chyba ze ja mam zlozyc wniosek na calosc i wpisac okres kiedy maz bedzie korzystał?  czy ma to byc na dwoch roznch wnioskach bo przeciez po co mojemu pracodawcy informacka kiedy bedzie korzystał maz

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 12:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Chodzi za pewne o to czy razem, w jednym czasie będziecie korzystac z urlopu. Nic nie musi Pani pisać.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-29 18:30 autor odpowiedzi: kasia-4

    Dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Współpraca z freelancerami przynosi wiele korzyści. Daje elastyczność, umożliwia dostęp do globalnego rynku talentów oraz pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe. W obliczu rosnącej popularności pracy zdalnej warto rozważyć, czy ...

Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

W wyniku wprowadzenia dyrektywy Work-Life Balance pojawiają się nowe kwestie związane z urlopami oraz uprawnieniami dla pracowników. Natomiast dyrektywa dotycząca przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, nakłada na ...

8 lutego Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy - to część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania