eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeZmiana etatu z pełnego na pół a urlop macierzyński


2014-09-22 19:25 autor: konto usunięte

3 178 odsłon

Zmiana etatu z pełnego na pół a urlop macierzyński

Witam,

niestety nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na sytuację, kiedy kobiecie będącej w ciąży zmniejszono wymiar pracy. Jak wtedy jest liczony zasiłek macierzyński? Ile dostanę pieniędzy podczas urlopu, czy zawsze jest brane 12 miesięcy?

Moja sytuacja:

od początku 2013 pracowałam na umowę o pracę na pełny etat (4000 brutto). Niestety w związku z reorganizacją firmy zmniejszono mi wymiar czasu pracy od 1 lipca 2014 do 1/2 etatu (2000 brutto). Już wtedy byłam w ciąży, ale nie wiedziałam o tym, więc dokumenty podpisałam. Termin porodu mam na koniec marca. Chciałabym już w lutym pójść na zwolnienie. W tej sytuacji, jak będzie liczony mój zasiłek podczas urlopu macierzyńskiego?

Czy dobrze rozumiem, że niestety podstawą będzie: 4 miesiące pełny etat (III-VI 2014), 8 miesięcy 1/2 etatu (VII-XII 2014 I-II 2015)?

Będę wdzięczna za fachową pomoc w tym temacie.

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-22 19:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wymiar zasiłku będzie naliczony od nowej podstawy, czyli połowy etatu. Jeżeli poszłaby Pani na zasiłek chorobowy przed zmianą etatu i w trakcie zwolnienia zmniejszony byłby etat, to zasiłek liczony byłby od całego etatu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-22 20:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A dlaczego w tym przypadku nie nalicza się wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim z ostatnich 12 miesięcy? przecież przez cały rok pracuję w tej samej firmie i do końca. co byłoby gdybym teraz poszła na zwolnienie? liczy się tylko wynagrodzenie od 1 lipca?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-22 21:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No cóz,a co by było, gdyby sytuacja była odwrotna? Myślę, że wtedy nie oponowała by Pani za takim rozwiązaniem, aby zasiłek był naliczony od całego etatu a nie od tego co było przed nim. Tak jest w ustawie i pytanie.... dlaczego...należy kierować do ustawodawcy. Zawsze jest tak, że to co dla jednych jest korzystne, dla innych może być mniej korzystne. Wszystko musi się bilansować.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-23 08:27 autor odpowiedzi: Jowita

    Mówi o tym art.40 ustawy zasiłkowej.

    W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach poprzedzających, lub w okresie z których ustalana jest podstawa zasiłku (12 miesięcy)

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-23 08:31 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziekuję za odpowiedzi. Jedynie nie rozumiem dlaczego wynagrodzenie na urlopie macierzyńskiem (po urodzeniu dziecka) jest traktowane jako zasiłek chorobowy. Czy to nie są dwie różne rzeczy?

    Czytając też inne wypowiedzi, dlaczego w niektórych przypadkach jak któś z 1/2 etatu przeszedł na pełny etat to jest liczone trochę z jednego i z drugiego np. 10 m-cy 1/2/ etatu i 2 miesiące z pełnego?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-23 09:04 autor odpowiedzi: Jowita

    Mówi o tym:

    Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

    Nie wiem czyje wypowiedzi Pani czyta, ale proszę zerknąć do w/w ustawy.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Emcia4

    Dodano 2016-08-17 22:10 przez Emcia4

    Jaka kwotę ZUS wypłaci mi na zwolnieniu chorobowym?

    Witam serdecznie,chciałabym uzyskać tutaj odpowiedzi na moje pytania. Jeśli chodzi o składki ZUS itp., to jestem całkiem zielona w tych sprawach. Od grudnia 2014 r. do marca 2016 r. miałam umowę na czas nieokreślony na pół etatu, od kwietnia 2016 r. dostałam aneks do umowy i jestem na umowie o pracę...

  • Dyktatura

    Dodano 2014-06-27 08:56 przez Dyktatura

    Praca na pół etatu na określony czas a ciąża

    Witam, obecnie jestem zatrudniona na pół etatu na okres od 01.06.2014 r do 30.06.2014 r. Wcześniej byłam zatrudniona w ten sam sposób ale na 3-miesięczny okres próbny.
    Chciałabym uzyskać informacje, czy w razie zajścia w ciążę przysługuje mi urlop macierzyński? Jeśli tak, to jak długi? Czy tak samo ...

  • CIEKAWSKA4

    Dodano 2018-01-24 10:44 przez CIEKAWSKA4

    Podstawa wyliczenia zasiłku macierzyńskiego

    Witam,od czerwca do grudnia 2016 roku pracowałam na ćwierć etatu z najniższym wynagrodzeniem. Od stycznia 2017 roku umowa została zmieniona poprzez zwiększenie wymiaru pracy do całego etatu oraz zwiększono mi wynagrodzenie do kwoty 4000 zł brutto.Okazało się, że jestem w ciąży i w okolicach sierpnia...

  • em.ka

    Dodano 2013-05-05 19:10 przez em.ka

    Jak wyliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego w sytuacji zmiany podstawy wymiaru zasiłku?

    Witam,
    Obecnie jestem w 16. tygodniu ciąży. Przewidywany termin porodu, to połowa października.
    Do marca b.r zatrudniona byłam na pół etatu (płaca zasadnicza na umowie 800 zł). Od 1 marca pracodawca zmienił mi umowę na cały etat (płaca zasadnicza na umowie 1600 zł).
    Wyczytałam, że "Podstawę wymiaru ...

  • ladia84

    Dodano 2020-02-28 18:43 przez ladia84

    Kwota macierzyńskiego po zmianie z 1/2 etatu na cały

    Witam, jestem w następującej sytuacji. Wróciłam do pracy po macierzyńskim, ale nie mogłam wrócić na cały etat wiec przez 11 miesięcy pracowałam na pół etatu, teraz od dwóch tygodni mam cały etat i jestem w ciąży w 5. miesiącu. Jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego, jeśli od przyszłego tygodni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

Z okazji Dnia Matki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy.

W Polsce urlop macierzyński jest w 100 proc. płatny. Jego długość - 20 tygodni - plasuje nasz kraj za Norwegią czy Wielką Brytanią, ale przed Stanami Zjednoczonymi, Francją czy Niemcami - wynika z analiz Grupy Progres. Ministerstwo Rodziny, ...

Już 26 kwietnia w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu Pracy, która nada szereg nowych uprawnień pracownikom będącym rodzicami małych dzieci. Nowe przepisy oznaczają nie tylko zmiany w wysokości wypłacanych świadczeń i zwiększenie ochrony ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania