eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczePracodawca nie wyraził zgody na rezygnacje z urlopu wychowawczego


2014-09-05 07:17 autor: julka2013

6 206 odsłon

Pracodawca nie wyraził zgody na rezygnacje z urlopu wychowawczego

Witam,

dnia 21.08 złożyłam osobiście w pracy w kadrach wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy 22.09 (to jest nawet więcej niż 30 dni). Panie w kadrach przyjęły mój wniosek, przełożony wyraził zgodę, po czym podpisali się pod wnioskiem z data 21.08.

Po dwóch tygodniach zostałam wezwana do kierownika działu kadr, który mi zakomunikował, że dyrektor nie wyraża zgody na mój powrót i ma do tego prawo, kierując się kodeksem pacy cytuję:

1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

I tu wmawiano mi, że tak jak jest w punkcie pierwszym napisane musi być ta zgoda pracodawcy, nawet jak składam 30 dni przed... Po chwili kadrowa pokazała mi mój wniosek, a na nim pieczątka przez nich zrobiona z datą 25.08 wpłynięcia wniosku i poinformowała, że wg tej daty jest 28 dni, więc pracodawca i tak nie może mnie przyjąć.

Proszę o radę, co mam robić w takiej sytuacji? Jeżeli ja wniosek złożyłam 21.08 są na nim podpisy przełożonej i kadrowej z tą samą datą, to jak mam się odnosić do tej 25.08 rzekomego wpłynięcia? Od kiedy taki wniosek się liczy? Czy od chwili wpłynięcia do kadr czy w momencie, gdy dyrektor osobiście otrzyma do rąk?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-05 10:34 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Termin należy liczyć od dnia kiedy Pani złożyła pracodawcy a więc 21 sierpnia. Z dniem, który Pani wskazała w piśmie, powinna się Pani stawić do pracy. Pravodawca ma obowiązek dopuścić Panią do pracy, w przeciwnym razie popełni wykroczenie, a Pani będzie miała roszczenie o dopuszczenie do pracy i wypłatę wynagrodzenia. Pracodawca nie ma racji twierdząc , że ( przy piśmie na 30 dni przed powrotem do pracy) jest potrzebna jego zgoda.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji ...

Zgodnie z zarysem działań na 2024 rok, Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie 60 tysięcy kontroli w różnych sektorach gospodarki. W tym ambitnym planie uwzględnionych zostało 35 tysięcy podmiotów, takich jak pracodawcy ...

Zatrudnieni w firmach programiści, architekci czy np. ilustratorzy czasopism opracowują w ramach swych obowiązków pracowniczych autorskie projekty, z których ich przełożony może korzystać. Powstałe utwory chroni prawo autorskie. O ile ...

Pracodawca obowiązany jest szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Zalicza się do nich m.in. korespondencję, czy rozmowy telefoniczne. Niestety około 67% pracodawców w Polsce kontroluje korespondencje elektroniczną swoich ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania