eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczePrzerwanie urlopu wychowawczego i powrót na to samo stanowisko


2013-11-05 17:15 autor: Luiza99

4 061 odsłon

Przerwanie urlopu wychowawczego i powrót na to samo stanowisko

Witam,

obecnie do 05.2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Ponieważ jestem w drugiej ciąży poinformowałam pracodawcę listownie o przerwaniu urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 [3] pkt 2.K.P.

Zgodnie z Pana sugestią napisałam pismo tyle, że bardziej polubownie, gdyż nie chciałam tak ostro potraktować pracodawcy :) Treść pisma była następująca:

Na podstawie art.186 [3] pkt.2 K.P. proszę o umożliwienie rezygnacji z udzielonego mi od dnia 01.08.2012 r urlopu wychowawczego. Bardzo proszę o dopuszczenie mnie do pracy z dniem 29.11.2013 na dotychczasowych warunkach zatrudnienia.

List za potwierdzeniem odbioru wysłałam 29.10.2013, pracodawca otrzymał go 30.10.2013. Dnia 05.11.2013 r. otrzymałam odpowiedź odmowną (dla mnie niezgodną z pkt 4. art. 186) treści iż informują mnie iż nie wyrażają zgody na wcześniejszy powrót do pracy z uwagi na zatrudnienie na moje stanowisko innej osoby na okres udzielonego mi urlopu wychowawczego (do 05.2014). Co powinnam w takiej sytuacji zrobić?

Dnia 29.11 dostarczyć zwolnienie lekarskie, gdyż jestem w ciąży? Wybrałam powrót do pracy zgodnie z art.186 [3] pkt.2 K.P., a nie pkt 1, gdzie wymagana jest zgoda pracodawcy. Powinnam napisać jeszcze jedno pismo i poinformować, że postępowanie jest niezgodne z K.P?

Jeszcze jedno pytanie: czy na zwolnieniu L4 z tytułu ciąży mogę przebywać poza miejscem zamieszkania czy zakład pracy może mnie sprawdzić?

Będę wdzięczna za udzielenie szybkiej odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-05 18:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po wyznaczonym terminie powrotu do pracy przychodzi Pani do pracy i przynosi zwolnienie z kodem B (jeśli jest w ciązy). To co zrobi pracodawca nie wie nikt. W razie problemów zawsze ma Pani prawo odwołać się do PIP lub sądu.

    Luiza99 skomentował/a odpowiedź 2013-11-05 22:23

    Czy pracodawca może świadomie naruszać Kodeks Pracy?Obawiam się tego iż w dniu powrotu do pracy i zaniesienia przeze mnie L4 z kodem B pracodawca nie przyjmie tego do informacji,a mnie pozostanie sąd badz PIP.A podobno urlop wych.można przerwać w każdej chwili....a moje płatne L4 przepadnie w niepamięć i nikt mi tego nie wyrówna (od daty,którą podałam zachowując ponad 30 dni na poinformowanie pracodawcy).Wyślę jeszcze jedno pismo,w którym poinformuję pracodawcę o skierowaniu spr.do sądu /PIP.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-06 01:15 autor odpowiedzi: Luiza99

    Czy pracodawca może świadomie naruszać Kodeks Pracy?Obawiam się tego iż w dniu powrotu do pracy i zaniesienia przeze mnie L4 z kodem B i zaświadczenia od lekarza potwierdzającego iż jestem w ciąży pracodawca nie przyjmie tego do informacji,a mnie pozostanie sąd badz PIP.A podobno urlop wych.można przerwać w każdej chwili....a moje płatne L4 przepadnie w niepamięć i nikt mi tego nie wyrówna (od daty,którą podałam zachowując ponad 30 dni na poinformowanie pracodawcy).Wyślę jeszcze jedno pismo,w którym poinformuję pracodawcę,że łamie K.P. i że ostatecznie sprawa trafi do sądu,przecież nie mam już nic do stracenia???

    pozdrawiam serdecznie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-06 08:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Niestety, jeżeli pracodawca będzie świadomie łamał przepisy, to nic innego Pani nie pozostaje jak poinformować o tym fakcie odpowiednie instytucje. Sama nie jest Pani w stanie wyegzekwować na pracodawcy niczego.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji ...

Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania