eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracowniczeUrlop okolicznościowy podczas urlopu wypoczynkowego


2013-10-10 11:38 autor: joao

3 502 odsłon

Urlop okolicznościowy podczas urlopu wypoczynkowego

Witam!

Kiedy przebywałam na 10-cio dniowym urlopie wypoczynkowym zmarła mi babcia. Po urlopie przebywałam 5 dni na zwolnieniu lekarskim ze względu na chorobę dzieci. W trakcie zwolnienia złożyłam wymówienie z pracy. Wróciłam do pracy na 1 dzień dla zakończenia spraw a w ostatnim dniu miałam odbiór za pracę w dniu wolnym. W kadrach otrzymałam informację, że nie mogę złożyć wniosku o urlop okolicznościowy po fakcie, ewentualnie z wnioskiem może wystąpić do kadr przełożony. Przełożony natomiast odmówił informując mnie, iż przebywałam wtedy na urlopie wypoczynkowym i mogłam wziąć udział w pogrzebie.

Czy mógł tak postąpić to raz, a dwa czy mogę w jakiś sposób wyegzekwować np. zamianę dnia wypoczynkowego na okolicznościowy i wypłatę ryczałtu za niewykorzystany wypoczynkowy? Ostatnim dniem mojego zatrudnienia był 08-10-13 i już otrzymałam wypłatę ryczałtu za pozostaje dni urlopu, nie otrzymałam jeszcze rozliczenia wynagrodzenia.

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-10 14:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Co do zasady przyjmuje się , iż owe zwolnienie od pracy powinno pozostawać w związku przyczynowym pomiędzy dniem zwolnienia a zdarzeniem uzasadniającym jego udzielenie przez pracodawcę.Nie musi to być dzień np. pogrzebu, ale musi być związek. To czy miała Pani prawo do urlopu wypoczynkowego tutaj nie rozstrzygniemy, bo przepisy  można interpretować różnie. Jedynie sąd może definitywnie wydać orzeczenie kto ma rację.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 4 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • niki123.pl

    Dodano 2014-01-24 18:29 przez niki123.pl

    Zaległy urlop wypoczynkowy a ekwiwalent

    Witam,
    w czerwcu 2012 roku nabyłam prawo do urlopu 26 dni, ale w związku z zamieszaniem z moimi dokumentami dowiedziałam się o tym niedawno. W związku z czym mam pytanie: czy należy mi się urlop za tamten czas czy ekwiwalent?

  • paula1234

    Dodano 2013-10-21 15:20 przez paula1234

    Jak obliczyć ilość dni urlopu?

    Posiadam umowę o pracę na czas określony od maja 2013 r. do grudnia 2013 r. Teraz w październiku chciałabym dać 2-tygodniwe wypowiedzenie, ale nie wiem czy mogę wykorzystać na tym wypowiedzeniu mój urlop i ile, ponieważ przepracowałam w innych zakładach ponad 15 lat pracy.
    Proszę o odpowiedź.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-10 13:54 przez konto usunięte

    Urlop wypoczynkowy planowany a okres wypowiedzenia

    Witam,
    mam umowę o pracę od 01.11.2012-28.02.2015, ale chciałabym złożyć wypowiedzenie w styczniu.
    Czy urlop wypoczynkowy planowany może być wykorzystany podczas 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia? Czy muszę najpierw pójść na urlop, a dopiero później złożyć wypowiedzenie, aby móc go wykorzystać?

  • oledana

    Dodano 2013-10-15 17:30 przez oledana

    30 lat pracy i rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Za jaki okres należy mi się ekwiwalent?

    Po 30 latach pracy rozwiązałam umowę na mocy porozumienia stron. Za jaki okres należy mi się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? W poprzednich latach nabywałam prawo do urlopu po roku pracy, obecnie urlop naliczany jest na bieżąco. Czy ja jestem stratna o 26 dni?

  • artos

    Dodano 2013-06-03 10:50 przez artos

    Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony bez świadczenia pracy a niewykorzystany urlop

    Otrzymałem 3-miesięczne wypowiedzenie bez świadczenia pracy. W wypowiedzeniu pracodawca zawarł zapis "proszę o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego".
    Czy ten zapis świadczy o tym, że wykorzystałem urlop? Okres wypowiedzenia już minął. Nie składałem wniosku urlopowego. Pracodawca też nie polecil mi wy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się ...

Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania