eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyLikwidacja firmy. Czy powinnam dostać pisemne wypowiedzenie?


2013-09-03 13:59 autor: Darka

2 624 odsłon

Likwidacja firmy. Czy powinnam dostać pisemne wypowiedzenie?

Witam,

Pracuję w zakładzie prywatnym (PH-U), który ma być zlikwidowany ostatniego września - ze względu na złą sytuację finansową firmy. Z ustnego przekazu mojego szefa wiem, że pracownicy mają być przyjęci do nowo-powstającej firmy o innej osobowości prawnej (s.c.) prowadzonej przez tą samą osobę w tym samym miejscu - z dniem 1-go października. Niestety wszyscy na 1/2 etatu.

Czy prywatny właściciel powinien mi wypowiedzieć umowę o pracę i płacę, czy może to zrobić tylko ustnie? Dotychczas niczego nie dostałam do podpisania. Pracuję na czas nieokreślony w tej firmie od 2 lat, a wcześniej przez 2 lata pracowałam na umowę zlecenie.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy właściciel ma prawo narzucić mi 4-godzinny czas pracy przez 5 dni w tygodniu, czy mogę negocjować pracę po 8 godzin np. co drugi dzień lub co dwa tygodnie? Pracuję dość daleko od miejsca zamieszkania i do pracy dojeżdżam samochodem prywatnym, co sporo kosztuje.

Darka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-03 14:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie może zrobić z Wami wszytkiego co chce. Ma dwie mozliwości. Może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu i wypłacić Wam odprawę (w zalezności od ilości zatrudnionych osób). Wtedy nowy pracodawca może podpisać z Wami umowy o pracę na swoich warunkach. Druga możliwość to przekazanie Was nowej firmie z art. 23 prim KP, ale wtedy przechodzicie do nowej firmy na takich samych zasadach pracy i płacy jak obecnie z 12 okresem ochronnym. Po tym czasie nowy pracodawca może zmieniać warunki pracy. Wszystko powinno być na piśmie. Jeśli chodzi oczas pracy, to wynika on ze specyfiki zadkładu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-03 14:58 autor odpowiedzi: Darka

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-24 11:16 przez konto usunięte

    Powrót do pracy na L4

    Może Pan pomoże rozwikłać mi moją trudną sytuację. Od jakiegoś czasu poszukuję odpowiedzi na moje pytanie i nigdzie nie mogę znaleźć jasnego rozwiązania mojej sytuacji.
    Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim (do 02.05.2014 r.). Chciałabym wrócić od marca do pracy i praw do zasiłku. Wiem, że moja...

  • juska 58

    Dodano 2013-07-23 11:41 przez juska 58

    Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, gdy pracowałam na pół etatu?

    Witam!
    Pracowałam 1 rok w firmie X (umowa na cały etat, czas nieokreślony), potem zaszłam w ciążę i byłam na urlopie macierzyńskim, a potem na wychowawczym. Będąc na wychowawczym zatrudniłam się w firmie Y na pół etatu. Po skończeniu urlopu wychowawczego rozwiązałam umowę z firmą X.
    Pracowałam dalej...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-07 19:06 przez konto usunięte

    Czy kobieta w ciąży dostanie odprawę podczas likwidacji zakładu?

    Witam,
    pracuję już ponad 2 lata i w styczniu tego roku zostaliśmy poinformowani o likwidacji zakładu. Firma zatrudnia ponad 100 osób, więc odprawa się należy. Nie wiem natomiast, jak to wygląda gdy kobieta zachodzi w ciążę i jest na zwolnieniu lekarskim (tak jak w moim przypadku).
    Piszę ponieważ sły...

  • monia75

    Dodano 2014-01-31 16:08 przez monia75

    Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony na zwolnieniu

    Jestem na zwolnieniu lekarskim i będę jeszcze około 5 miesięcy. Firma ulega likwidacji, a w umowie mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie mogę świadczyć pracy w okresie wypowiedzenia. Czy w związku z tym pracodawca powinien mi zapłacić za cały okres wypowiedzenia?

  • seni_007

    Dodano 2013-08-23 11:03 przez seni_007

    Likwidacja firmy i zwolnienie indywidualne. W jakim czasie i co mi się należy?

    Witam,
    14 maja 2012 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony w małej firmie (ja i pracodawca). Jakiś tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że 1 października 2013 r. likwiduje firmę. Mam prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i 2 dni robocze na szukanie nowej pracy. Kiedy więc najpóźni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

Wypowiedzenie umowy o pracę to najczęściej stosowany tryb rozwiązania stosunku pracy. Pracodawcy, którzy planują rozstać się za wypowiedzeniem z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, muszą pamiętać o ...

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, rozwiązaniem stosunku pracy lub jednostronną zmianą warunków pracy lub płacy wynikająca z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych nie zależy od zakresu upoważnienia, lecz od samego aktu ...

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością, której może dokonać jednostronnie pracodawca, natomiast niedopuszczalnym jest dokonanie takiego wypowiedzenia przez pracownika (por. np. wyrok SN z dn. 26.06 2012 r., do sygn. II PK 277/11) ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania