eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyUmowa o zachowaniu poufności. Co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę?


2013-04-17 20:19 autor: konto usunięte

4 554 odsłon

Umowa o zachowaniu poufności. Co powinna zawierać i na co zwrócić uwagę?

Klient naciska na podpisanie umowy o poufności przed wejściem we współpracę. Z czym się to wiąże i na co zwracać szczególną uwagę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-17 20:41 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Umowa o poufności to szczególny rodzaj umowy, którą zaleca się podpisywać właśnie przy okazji współpracy niezależnych wobec siebie podmiotów. Współpraca na gruncie handlowym często wiąże się z ujawnieniem pewnych specyfikacji, wzorów, rysunków, oprogramowania, danych, czy nawet danych dotyczących prototypów drugiej ze Stron. Przedmiotem ochrony przed ujawieniem informacji o Stronie są też i inne informacje strategiczne, finansowe, handlowe i techniczne. Zatem umowa o poufności zostaje zawarta, po to aby uchronić przedmioty od ujawniania istotnych informacji z punktu widzenia strategii biznesowej. Jak każdą umowę, tak umowę o poufności należy sporządzić w dwóch lub więcej egzemplarzach, a po jej podpisaniu przekazać po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Wszelkie spory mogące wyniknąć z niedotrzymania warunków uzgodnionych w umowie są rozstrzygane przez Strony polubownie w drodze negocjacji. Jednak w przypadku niemożności polubownego rozstrzygnięcia sporu może on zostać przedłożony przez którąkolwiek Stronę i przekazany do rozstrzygnięcia Sądowi Powszechnemu, właściwemu dla siedziby Wykonawcy. Wzory umów o zachowaniu poufności dostępne są w Internecie, natomiast zapisy zawarte w umowie mogą być dowolnie modyfikowane na drodze negocjacji przez Strony przed podpisaniem umowy. Zwykle w umowie zostaje zawarty zapis dot. dokonywania zmian po jej podpisaniu o treści: „Wszelkie zmiany niniejszej umowy, pod rygorem nieważności muszą być dokonane w formie pisemnej” oraz zapis dot. sytuacji nieregulowanych przez zapisy wynegocjowanej umowy o treści: „W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się przepisy prawa polskiego.”

    Niniejsze zapisy stosuje się celem ochrony każdej ze Stron przed nieprawidłowościami realizowania zapisów umowy przez drugą stronę oraz wyznaczenia drogi rozwiązywania ewentualnych sporów nieprzewidzianych w wcześniej zatwierdzonej przez Strony umowie.

     

    Pozdrawiam

     

    Katarzyna Zięba

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Stary

    Dodano 2014-10-06 09:29 przez Stary

    Propozycja współpracy a umowa NDA

    Witam,
    na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych otrzymałem propozycję zainwestowania pewnej kwoty w przyszły biznes. Czy chęć podjęcia współpracy biznesowej jeszcze przed podpisaniem umowy NDA jest już umową ustną i zobowiązuje do takowej współpracy?
    Czy po podpisaniu umowy NDA jestem zobowi...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-01 13:17 przez konto usunięte

    Szukam partnerów biznesowych. Gdzie zamieszczać informacje o współpracy?

    Witam,
    Od niedawna prowadzę działalność w sektorze IT dla branży medycznej. Główne produkty to portal www.medicalbase.pl oraz autorskie oprogramowanie przetargowe.
    Obecnie poszukuję osób/firm zainteresowanych współpracą na zasadach partnerstwa biznesowego/spółki.
    Jakie są najlepsze środki przekazu d...

  • BTSPN

    Dodano 2013-04-27 00:06 przez BTSPN

    Jak najlepiej wybrać formę dla grupy firm?

    Witam wszystkich,
    Mam pewien problem. Chciałbym założyć grupę składającą się z firm - jakiś związek czy zrzeszenie działające w określonym celu. Jednak nie chcę aby to była jakaś forma prowadzenia działalności gospodarczej.
    Doradźcie, co mogę wybrać i jakie są opcje?
    Istotnym jest fakt, że ilość fir...

  • KirliN

    Dodano 2014-06-11 22:01 przez KirliN

    Zysk procentowy jako forma wynagrodzenia?

    Witam,
    w niedalekiej przyszłości (myślę, że w tym roku) planuję założyć firmę. Obecnie współpracuję z dwiema osobami, które w tej chwili są w charakterze wykonawców mojego projektu, na którym będzie bazowała firma. Tutaj nasuwa mi się kilka pytań:
    1. Czy do tego celu najlepszym rozwiązaniem będzie s...

  • Ania008

    Dodano 2014-06-11 12:44 przez Ania008

    Zaległości we własnej firmie, współpraca i zasiłek macierzyński

    Witam,
    proszę o poradę w następującej sprawie. Od 01.2008 prowadzę własną działalność, 01.12.2013 rozpoczęłam współpracę z firmą męża, opłaciłam wysokie składki od max podstawy za 12.2013 i 01.2014.
    01.02.2014 przeszłam na wcześniejszy macierzyński - 14 urodziłam dziecko, ZUS wszczął postępowanie. P...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Często słyszymy "ten to miał pomysł na biznes". W startupach właśnie o ten pomysł chodzi. Wszystko od niego się zaczyna i on jest motorem do dalszego działania i przekucia wyobrażenia w realne przedsięwzięcie. Idea startupów stanowi ...

Umowa o zachowaniu poufności, znana również jako NDA, staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w wielu firmach. Mimo że jej zawieranie nie jest obligatoryjne podczas współpracy z freelancerami, dokument ten skutecznie chroni ...

Nowy kontrahent to dla przedsiębiorstwa szansa na zwiększenie skali działalności. Kiedy jest to partner zagraniczny, potencjał takiej współpracy wydaje się jeszcze większy. Ale jednocześnie może oznaczać to wyższe ryzyko i problemy w ...

Współpraca z nieuczciwym kontrahentem zwykle kończy się źle. Jak rozpoznać tzw. zawodowego dłużnika, który jest największym zagrożeniem dla biznesu? Oto wskazówki ekspertów Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania