Witam,
Piszę do Państwa w bardzo ważnej dla mnie sprawie. Od listopada 2007 roku jestem zatrudniona w swojej firmie, która zatrudnia więcej niż 20 pracowników. W trakcie pracy zostałam mama i korzystałam z urlopu wychowawczego w wymiarze 2,5 roku, w październiku 2012 roku wróciłam do pracy i obniżyłam sobie etat na 7/8, aby uniknąć zwolnienia.
15 kwietnia kończy mi się czas obniżonego etatu i jestem bardzo zaniepokojona ponieważ dochodzą mnie słuchy, że jest planowane dla mnie obniżenie etatu na 1/2 lub 3/4 etatu. Z tego co się orientuję to odbywa sie to przez propozycję aneksu do umowy, a jeśli pracownik tego nie podpisze to dostaje od razu wypowiedzenie. Z tego co słyszałam z powodem podanym, że redukcja etatu, co moim zdaniem nie jest prawdą.
Ja jestem zatrudniona na czas nieokreślony, na obecną chwilę 1 osoba jest na chorobowym i nie wróci, brakuje nam osób do pracy i jestem przekonana o tym, że jak ja nie podpiszę aneksu, to zostanę zwolniona bo tak to się odbywa w mojej firmie. Jak jest coś nie po nosie, to zwalniają.
Proszę o radę jak mam się zachować w tej sytuacji co mam zrobić aby było dobrze dla mnie? Czy należy mi się jakaś odprawa i czy mogą mnie zwolnić przez to, że nie podpiszę aneksu, który bedzie pogorszeniem warunków pracy dla mnie?
2013-04-19 21:53 autor odpowiedzi: YPIConsulting
Zgodnie z ustawą Sądu Najwyższego w wyroku z 18 maja 1978 r. (I PRN 40/78) podkreślone zostało, że zmiana warunków płacy wymaga wcześniejszego wypowiedzenia w przypadku pogorszenia warunków pracy lub płacy. Jednak istnieje pewien wyjątek, który nosi nazwę „wypowiedzenia zmieniającego”, którego zasady zostały określone w art. 42 kodeksu pracy. Jest to jednostronne oświadczenie woli pracodawcy, a jego celem jest utrzymanie stosunku pracy i zapobieganie zwolnieniom grupowym. Pracodawca w trudnej sytuacji ma prawo zmienić warunki współpracy z pracownikami, najczęściej jest to obniżenie pensji lub zmniejszenie etatu. W Pani przypadku na ¾ etatu. Niestety oznacza to, że w świetle prawa pracodawca może zmniejszyć Pani etat.
Jeżeli chodzi o odprawę w przypadku niezaakceptowania wypowiedzenia zmieniającego, należy się Pani odprawa (wg. art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku) o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Podstawą prawną jest: Dz. U. Nr 90, poz. 844, zm.: Dz. U. z 2003 r. Nr 213, poz 2081.
Warunki naliczania kwoty odprawy wyglądają następująco (min. 20 pracowników w firmie):
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Rowecka
Dodano 2013-09-23 17:38 przez guadrat
Witam,
jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od 2007 r. Z dniem 31 października 2013 r. kończy mi się dwuletni urlop wychowawczy i po tym okresie chciałabym wrócić do pracy. W związku jednak z trudną sytuacją finansową firmy pracodawca musiał zamknąć część swoich sklepów, w tym ten w któr...
Dodano 2013-05-15 02:24 przez zonia
Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zawiadomił mnie o przewidywanym zwolnieniu z tytułu redukcji etatu.
Jaki jest czas wypowiedzenia? Czy mam prawo do odprawy, czy możliwe jest zwolnienie, gdy do emerytury mam 3 lata?
Dodano 2013-06-03 16:17 przez konto usunięte
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję ponad 3 lata, zakład zatrudnia ponad 30 pracowników. Nie zgadzam się na zmianę warunków zatrudnienia, więc pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę. Przyczyna rozwiązania nie leży po stronie pracownika i otrzymam jej pisemne uzasadnieni...
Dodano 2013-04-04 11:49 przez KE2001
Dzień dobry,
Pracuję na umowę na czas nieokreślony. Zostały mi wypowiedziane warunki płacy i pracy z 1 etatu na 1/2. Czy jeśli się nie zgodzę, to czy przysługuje mi odprawa? Jakie przepisy to regulują?
Dodano 2013-03-29 14:50 przez tuptus
Dzień dobry,
dostałem 3 miesięczne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracowałem w tej firmie 8 lat byłem jej jedynym pracownikiem, czy należy mi się odprawa? Powodem wypowiedzenia była restrukturyzacja firmy.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...
Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...
Nawet jeśli ludzie zwykle mówią, że "spodziewałem się tego", to komunikat o utracie pracy jest na ogół naprawdę niemiłym zaskoczeniem. Oczywiście poza zapowiadanymi z dużym wyprzedzeniem restrukturyzacjami obejmującymi likwidację ...
Zasłyszane na biurowym korytarzu: zwolnienia nadciągają. A może jednak tylko się przesłyszałeś? Może zaczynasz panikować, bo zdałeś sobie sprawę, że w tym kwartale nie wyrobiłeś się ze wszystkim, a Twoja efektywność wyraźnie ...
28 dni temu, 13:38
2024-01-03 15:59