Witam,
proszę o poradę, dnia 13.03.2018 rozstałem się z pracodawcą (dałem mu wypowiedzenie). Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
Niedawno otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej zgodnie z §5.Jego treść to:
"Pracodawca zastrzega sobie prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji określonego w § 1 niniejszej umowy, w okresie 2 lat od ustania zatrudnienia , w przypadku wystąpienia przyczyny uzasadniającej bezzasadność dalszego jej trwania."
Uprzejmie proszę o informację, czy pracodawca może ją wypowiedzieć?
Bo znalazłem artykuł mówiący, że:
Kosztowny może się jednak okazać błąd polegający na tym, że np. w umowie przewidziane zostanie nie prawo do odstąpienia lub wypowiedzenia umowy, lecz prawo do zwolnienia pracownika z zakazu konkurencji.
Co do zasady bowiem samo zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, czy to na podstawie art. 1011 § 2 k.p. – w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz, czy to na podstawie umowy, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.
Pracownikowi zaś daje wybór – może albo dalej przestrzegać zakazu konkurencji i żądać w zamian za to odszkodowania, albo podjąć działalność konkurencyjną i tym samym utracić prawo do odszkodowania.
Dziękuję za pomoc.
Tomek
Dodano 2014-03-05 20:35 przez chmurka720
Witam,
mam podpisaną umowę o zakazie konkurencji przez okres 6 miesięcy od wygaśnięcia umowy lub rozwiązania stosunku pracy. Jak mogłabym móc zwolnić się z tej pracy i rozpocząć pracę w firmie o podobnym profilu bez konsekwencji wynikających z tejże umowy?
Zanim podpisałam umowę o pracę nie było mow...
Dodano 2014-01-22 16:22 przez rosiczka2
Witam,
jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (ja wypowiedziałam) i zwolniona jestem przez pracodawcę ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy mogę podjąć pracę, jeżeli w czasie wypowiedzenia znajdę nową?
W umowie o pracę była tylko klauzura, że nie mogę świadczyć pracy w tym samym czasie w ...
Dodano 2018-04-11 10:07 przez Rosvel
Witam,
proszę o poradę, dnia 13.03.2018 rozstałem się z pracodawcą (dałem mu wypowiedzenie). Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
Niedawno otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej zgodnie z §5.Jego treść to:
"Pracodawca zastrzega sobi...
Dodano 2022-09-28 11:02 przez Lotarius
Szanowni chciałbym zaczerpnąć porady w konkretnym przypadku:
Umowa o pracę na czas nieokreślony przewiduje już 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Zawarta umowa lojalnościowa (szkolenie zewnętrzne) zawiera punkt: Pracownik zobowiązuje się do przepracowania u pracodawcy do dnia 13.11.
Moje pytanie brzm...
Dodano 2018-04-27 13:53 przez dezyderiusz
Witam serdecznie,przekopałem sporo artykułów na temat umowy o zakazie konkurencji, ale nie znalazłem odpowiedzi na sytuację, w której się znalazłem.Otrzymywałem przez rok czasu odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji.Wiem, że były pracodawca miał obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek,...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że na polskim rynku pracy coraz częściej proponuje się lub wręcz stawia się wymóg zawarcia umowy lojalnościowej. Takie rozwiązania mogą być korzystne również dla pracowników ...
Przyszłość i rozwój przedsiębiorstw zależy między innymi od zatrudnianych przez nie pracowników, którzy mogą zdecydować o osiągnięciu przewagi nad konkurencją. Rywalizacja o pracowników, w szczególności o specjalistów, nasila się ...
W ocenie ekspertów przepisy kodeksu pracy dotyczące zakazu konkurencji wymagają odświeżenia, ponieważ istnieje wiele niedoprecyzowanych kwestii, których samo orzecznictwo w pełni nie reguluje. Istnieje wiele spornych i interesujących ...
W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego oraz nowych innowacyjnych technologii coraz większe znaczenie dla przedsiębiorców będących pracodawcami ma zachowanie w poufności tajemnic przedsiębiorstwa wśród pracowników, tak pozostających w ...
2024-10-24 13:38
2024-01-03 15:59