eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyRozwiązanie umowy o pracę przez pracownika


2015-10-06 11:10 autor: bosacka

2 200 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Witam,

otrzymałam propozycję pracy u innego pracodawcy. Obecny pracodawca nie chce pójść ze mną do porozumienia. Złożyłam wypowiedzenie 01.10.2015, z prośba o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.10.2015. Otrzymałam odpowiedź na piśmie, że tak, ale z dniem 30.11.2015, bo spóźniłam się jeden dzień z wypowiedzeniem.

Co grozi mi za rozwiązanie umowy przez porzucenie pracy, jeżeli od dnia 02.11.2015 poszła bym do pracy u nowego pracodawcy. Mam jeszcze taki pomysł, aby dnia 02.11.2015 złożyć wypowiedzenie z dniem 02.11.2015 drogą e-mailową, jako w trybie natychmiastowym z uzasadnieniem podjęcia pracy w innym zakładzie pracy.

Nadmienię jeszcze, iż wyższe wynagrodzenie jest powodem podjęcia tej decyzji.

Dziękuję za odpowiedź.
M

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-06 11:54 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Nie wspomniała Pani, jaki okres wypowiedzenia Panią obowiązuje (z opisu wnioskuję, że miesięczny). Niezależnie od tego, pracodawca mógłby rozwiązać z Panią umowę za porozumieniem stron, ewentualnie, nie zmieniając trybu rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem dokonanym przez Panią), skrócić okres wypowiedzenia po uzgodnieniu z Panią.

    Mogłaby Pani rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (ale tylko z przyczyn określonych w kodeksie pracy: orzeczenie lekarskie, ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika). Nieuzasadnione rozwiązanie przez Panią umowy w tym trybie uprawnia pracodawcę do dochodzenia odszkodowania od Pani (w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia).

    Może Pani też najzwyczajniej w świecie porzucić pracę, co uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z Pani winy (taka też przyczyna zostanie wskazana w świadectwie pracy).

    Podjęcie przez Panią nowej pracy nie może stanowić wiążącej dla dotychczasowego pracodawcy przyczyny rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.

    bosacka skomentował/a odpowiedź 2015-10-06 12:14

    Dziękuję za odpowiedź. Obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. A w przypadku porzucenia pracy w obecnym stanie, kiedy biegnie mi już wypowiedzenie, pracodawca też może dochodzić odszkodowania?

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-06 12:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Jeśli w wyniku porzucenia pracy przez Panią (nie ma znaczenia czy w okresie wypowiedzenia) pracodawca poniósł szkodę, może dochodzić odszkodowania, ale na podstawie art. 122 kp (odpowiedzialność materialna pracownika). W takim wypadku pracodawca musi wykazać, że faktycznie poniósł szkodę (odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia nie jest uzależnione od wykazywania szkody).

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PioAd

    Dodano 2015-09-08 17:19 przez PioAd

    Czy podczas okresu wypowiedzenia mogę podjąć nową pracę?

    Dzień dobry,proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. 07.09.2015 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę - znalazłem inną i lepszą pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Zaczyna się liczyć od 01.10.2015. Pozostało mi 39 dni urlopu do wykorzystania. Pracodawca zaproponował mi abym wziął urlop od 06.10.2...

  • lucasp17

    Dodano 2015-09-06 22:28 przez lucasp17

    Co zrobić aby odejść jak najszybciej z pracy?

    1 lipca podpisałem umowę na 3 miesiące, tzw. okres próbny. Niestety nie daję rady już pracować w tej firmie. A do tego chciałbym się przenieść do innego miasta, gdzie mógłbym mieć inną pracę. W firmie zostałem zatrudniony na stanowisku kasjer, magazynier. Niestety nie dostałem zakresu obowiązków, w ...

  • shark

    Dodano 2015-03-28 10:36 przez shark

    Umowa na czas nieokreślony a zmiana pracy

    Witam,
    jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym mam trzy miesięczny okres wypowiedzenia. Niedawno dostałem ofertę pracy z dużo lepszymi warunkami i zarobkami i teraz mam problem, bo w nowej firmie nie będą raczej czekali na mnie trzy miesiące, a wniosek o skrócenie c...

  • Kinga36

    Dodano 2016-09-15 11:05 przez Kinga36

    Czy muszę dać wypowiedzenie o prace, kiedy kończy się umowa?

    Pracuję na 3/4 etatu i ma umowę do 4 października, a w między czasie jestem na urlopie. Jakiś czas temu dostałam inną ofertę pracy i w związku z tym czy muszę dać wypowiedzenie o pracę, czy tylko wystarczyć poinformować pracodawcę o zmianie pracy?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-08-03 18:17 przez konto usunięte

    Jak rozwiązać stosunek pracy na umowie o pracę na czas określony u niemieckiego pracodawcy?

    Witam serdecznie,byłem zatrudniony u niemieckiego pracodawcy na okres 5 miesięcy. Przepracowałem z tego miesiąc i 3 tygodnie. Pewnego dnia już miałem dosyć reguł i zasad panujących w tym hotelu i powiedziałem szefowi, że chcę odejść. W związku z tym obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

„Są ludzie, którzy chętnie chodzą do pracy, lubią to, co robią i dobrze zarabiają. Jeśli nas to dziwi, to pierwszy sygnał, że przyzwyczailiśmy się do zawodowej bylejakości” – mówi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu ...

Mimo, iż czasem zmiana pracy jest potrzebna aby rozwijać swoją karierę zawodową ( a czasem dla własnego zdrowia psychicznego), zerwanie stosunków z pracodawcą nie nie zawsze należy do łatwych. By ułatwić sobie podjęcie decyzji i ...

Staropolskie przysłowie mówi, że wszystko, co dobre szybko się kończy. Niestety często bywa też tak w przypadku pracy, która choć na początku wydawała Nam się wymarzoną, z biegiem czasu staje się przykrym obowiązkiem.

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy chcesz zrezygnować z pracy. Jeśli to nie są tylko chwilowe wątpliwości i z całą odpowiedzialnością podjąłeś taką decyzję, zadbaj o to, aby samo odejście nie odbiło się na Twojej ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania