eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyCzy podczas wypowiedzenia mogę podjąć pracę na umowę o pracę?


2015-06-21 08:26 autor: czekolada

2 168 odsłon

Czy podczas wypowiedzenia mogę podjąć pracę na umowę o pracę?

Witam,

chciałabym złożyć wypowiedzenie jeszcze w czerwcu, które zgodnie z literą prawa, biegłoby od lipca. Czy będąc na 3-miesięcznym wypowiedzeniu bez świadczenia stosunku pracy (ja składam wypowiedzenie), można podjąć pracę (również na umowę o pracę) w innej firmie z tej samej branży mając zapis w umowie o zakazie konkurencji?

Czy pracodawca wyśle mnie na zaległy urlop tylko z poprzedniego roku czy cały zaległy, łącznie z tym rokiem?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-21 16:37 autor odpowiedzi: Jowita

    W trakcie wypowiedzenia nadal pracownik pozostaje w stosunku pracy co za tym idzie klauzula o zakazie konkurencji obowiązuje.
    W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o wykorzystaniu przez pracownika urlopu wypoczynkowego - pracownik nie może odmówić.

    Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy oraz bieżący urlop; bieżący urlop jest do wykorzystania proporcjonalnie do okresu przepracowanego u obecnego pracodawcy.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rosiczka2

    Dodano 2014-01-22 16:22 przez rosiczka2

    Czy mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy będąc na wypowiedzeniu?

    Witam,
    jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (ja wypowiedziałam) i zwolniona jestem przez pracodawcę ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy mogę podjąć pracę, jeżeli w czasie wypowiedzenia znajdę nową?
    W umowie o pracę była tylko klauzura, że nie mogę świadczyć pracy w tym samym czasie w ...

  • PioAd

    Dodano 2015-09-08 17:19 przez PioAd

    Czy podczas okresu wypowiedzenia mogę podjąć nową pracę?

    Dzień dobry,proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. 07.09.2015 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę - znalazłem inną i lepszą pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Zaczyna się liczyć od 01.10.2015. Pozostało mi 39 dni urlopu do wykorzystania. Pracodawca zaproponował mi abym wziął urlop od 06.10.2...

  • Zygmunt40

    Dodano 2015-04-13 12:05 przez Zygmunt40

    Wypowiedzenie umowy przez pracownika a niezdolność do pracy

    Byłem na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Wypowiedziałem również umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Wracam na ostatnie kilkanaście dni, lekarz pracy nie dał mi zgody na pracę (niezdolność do pracy). Co teraz (mam urlop do wykorzystania)?

  • Brachu95

    Dodano 2014-12-01 18:59 przez Brachu95

    Wypowiedzenie umowy zlecenie

    Zdaje sobie sprawę, że takich tematów jak mój było sporo, lecz tutaj mam lekko inną sytuacje i liczę, że pomożecie forumowicze.Niedawno podjąłem pracę na umowie zlecenie, która ma okres 30-dniowy. W umowie nie widziałem nic o okresie wypowiedzenia, jedynie zapis, że po wypowiedzeniu umowy nie mogę p...

  • ola_s

    Dodano 2014-11-19 20:23 przez ola_s

    Wypowiedzenie na urlopie wychowawczym a prawa w nowej firmie

    Witam,do dnia 4 stycznia 2015 r. przybywam na urlopie wychowawczym (roczny macierzyński), jednak z dniem 1 grudnia 2014 roku chcę złożyć wypowiedzenie. W umowie mam miesięczny okres wypowiedzenia. Czy mogę zacząć pracę w innej firmie będąc "na wypowiedzeniu"?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Według różnych danych sytuacja ta dotyczy nawet 30-40 proc. osób obecnych na rynku ...

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Czasy, w których pracownik wiązał się z pracodawcą na czas całej swojej kariery zawodowej, odeszły do lamusa. Dziś zmiana pracy jest zjawiskiem nie tylko częstym, ale wręcz pewnego rodzaju normą. Przyjęcie nowej oferty nie powinno jednak ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania