eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyUmowa na zastępstwo a ciąża


2015-06-09 10:08 autor: konto usunięte

2 285 odsłon

Umowa na zastępstwo a ciąża

Witam,

obecnie jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo za koleżankę, która jest w ciąży. Jej termin porodu to koniec lipca 2015. Po porodzie z tego co wiem będzie brała roczny macierzyński, czyli mniej więcej do sierpnia 2016 - zaległe urlopy wypoczynkowe.

Ja do momentu powrotu będę ją zastępowała. Razem z mężem staramy się o dziecko i moje pytanie brzmi: jeśli zajdę w ciążę i urodzę przed powrotem koleżanki, czyli przed sierpniem 2016, to czy będę mogła w pełni korzystać w czasie trwania ciąży z L4 a później czy będzie mi przysługiwał macierzyński i wychowawczy?

Czy w przypadku jeśli zajdę w ciążę, ale termin miałabym np. na październik 2016 (a koleżanka zechce wrócić już w sierpniu/wrześniu), to czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu? Czy będę mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego a później wychowawczego?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-09 12:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W przypadku umów na zastępstwo pracodawca nie ma obowiązku przedłyżać umowę do porodu. Na zwolnieniu L-4 może PAni być do porodu nawet, gdy umowa ulegnie rozwiązaniu wcześniej. Prawo do zasiłku macierzyńskiego maja osoby, które urodzą w trakcie trwania zatrudnienia (ubezpieczenia).

    marta.marta

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2015-06-11 11:24

    dziękuje za odpowiedz. reasumując:najlepiej abym zaszła w ciąże i urodziła w czasie nieobecności osoby zastępowanej, bo wtedy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński. pozdrawiam.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • julka12345

    Dodano 2020-07-01 21:21 przez julka12345

    Zasiłek chorobowy w ciąży

    Mam umowę o pracę od stycznia 2020 roku do 21 lipca 2020 r. na czas określony - roboty publiczne. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży, czy w takiej sytuacji jeśli pozostało mi 3 tygodnie umowy przysługuje mi chorobowe do dnia porodu, a potem zasiłek macierzyński?

  • kingula1

    Dodano 2015-06-16 22:24 przez kingula1

    Kto wypłaca L4?

    Witam,mam umowę o pracę na czas określony od 15 kwietnia do 15 września. Obecnie jestem w 13. tygodniu ciąży. Dostalam od dziś L4.Czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu i czy należy mi się płatne L4 i macierzyński? Kto mi będzie płacił za L4?Zaznaczam, że mój pracodawca ma zatrudnionych więce...

  • aggość

    Dodano 2014-10-13 19:00 przez aggość

    Umowa na zastępstwo a ciąża

    Witam,
    pracuję na umowę na zastępstwo. Obecnie jestem w 7. miesiącu ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Dzisiaj dowiedziałam się, że pracownica, którą zastępowałam, wraca do pracy przed terminem mojego rozwiązania.
    Proszę o informację, co w takiej systuacji mam zrobić? Czy przy...

  • aga_222

    Dodano 2015-11-22 22:08 przez aga_222

    Jakie L4 (ciąża) przy bardzo krótkim stażu pracy?

    Witam serdecznie, od stycznia 2014 nie miałam pracy, nie byłam nigdy zarejestrowana jako bezrobotna, po czym w pewnej firmie przeszłam okres próbny, bez żadnych składek (umowa o dzieło 50% kosztów...), a następnie podpisałam umowę o pracę z dniem 1 listopada 2015 r. na czas nieokreślony. I tak na pr...

  • mś

    Dodano 2015-10-14 12:50 przez mś

    Zwolnienie lekarskie w ciąży

    Dzień dobry,mam pytanie w sprawie zwolnień lekarskich w ciąży. Ostatnie 2 lata byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. Wróciłam do pracy, podpisałam umowę o pracę. Planuję ciążę. Po jakim czasie zatrudnienia można iść na zwolnienie, żeby dostać zasiłek a potem płatne macierzyńskie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania