eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyZwolnienie w okresie przedemerytalnym


2015-05-07 10:03 autor: karolinajanik

2 420 odsłon

Zwolnienie w okresie przedemerytalnym

Witam,

pracuję na stanowisku pomoc księgowej od 10 lat na umowę na czas nieokreślony i mam 56 lat. 2 maja (sobota) dostałam rozwiązanie umowy o pracę o treści:

„Z dniem 2 maja 2015 rozwiązujemy umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu  wypowiedzenia, który upłynie w dn. 31.07.2015 z panią Karoliną Knapik zatrudnioną na stanowisku pomoc księgowej, na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 01.02.2005 z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych polegających na niepoprawnym wprowadzaniu danych analitycznych w wyniku czego powstały błędy w sprawozdaniach finansowych. W ciągu 7 dni może się Pani odwołać do Sądu Rejonowego w Sosnowcu”.

Rozwiązanie umowy o pracę zostało przeze mnie podpisane. Wcześniej pracodawca skierował pismo do związków zawodowych i zawiadomił ich o zamiarze rozwiązania mojej umowy opisując, że w związku z przeprowadzoną kontrolą i wykryciem wielu nieścisłości wynikających z problemami z radzeniem sobie z nowym oprogramowaniem komputerowym u pani Karoliny J, zatrudnionej na stanowisku pomoc księgowej, zamierzamy z w/w rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Powodem tej decyzji jest zaniedbanie obowiązków pracowniczych, popełnianie coraz większej ilości błędów formalnych w dokumentacji księgowej.

Moje pytanie brzmi, co mogę w tej sytuacji zrobić? Mogę się odwołać do sądu pisząc pozew? Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić w takiej sytuacji gdy jestem w wieku przedemerytalnym?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-07 10:45 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    Jeśli urodziła się Pani w 1959 r. to wiek emerytalny najwcześniej osiągnie Pani w 2021 roku. Okres ochrony to 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nie jest Pani w okresie ochronnym. Jeśli powody wypowiedzenia są prawdziwe, pracodawca ma prawo Panią zwolnić.

    karolinajanik skomentował/a odpowiedź 2015-05-07 12:28

    Tak urodziłam się w 1959 r i właśnie wszyscy mi mówili, że mam już status osoby chronionej ze względu na wiek. Dziękuję, że sprostowanie ten kwestii. Tak wiec nie jestem chroniona czyli pracodawca ma prawo rozwiązać ze mną umowę. Co do przyczyny zwolnienie nie jest ona do końca prawdziwa. Pracodawca wprowadził nowy program księgowy z którego odbyłam przeszkolenie. Podczas ostatniej kontroli wynikły błędy i pracodawca postanowił obciążyć mnie cała winą nie biorąc pod uwagę, że pracuje na stanowisku pomocy księgowej tak wiec jestem sprawdzana przez główna księgową i w tej sytuacji nie czuje się bezpośrednio odpowiedzialna za powstałe błędy. Czy w tej sytuacji jest w ogóle sens składania pozwu ?

    Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-07 13:41 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    1. warto w tej sytuacji złożyć pozew, faktycznie można udowodnić, że odpowiedzialność spoczywa na głównej księgowej.

    2. warto tez próbować wpłynąć na pracodawcę, aby zmienił wypowiedzenie podając następującą  "z przyczyn dotyczących pracodawcy - tzn. likwidacja stanowiska". W takiej sytuacji po półrocznym pobieraniu zasiłku będzie Pani mogła otrzymać świadczenie przedemerytalne. Warunek - w dniu rozwiązania umowy ukonczone 56 lat i staż 20 lat.

    Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szef zobowiązał personel do nieujawniania informacji związanych ze stosowaną w zakładzie pracy technologią produkcji. Jeden z podwładnych sprzeciwił się przestrzeganiu tajemnicy, podnosząc, że ...

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania