eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyPrzejście z całego etatu na pół


2014-07-21 11:26 autor: karolinajanik

8 654 odsłon

Przejście z całego etatu na pół

Witam,

moja mama pracuje od 5 lat w sklepie zielarskim i na dniach przyjechała do niej szefowa z informacją, że sklep nie przynosi jej dochodów i musi do niego dokładać... I stwierdziła, że od września mama będzie pracować na pół etatu przez okres 3 miesięcy i jeśli sytuacja się nie poprawi zamknie sklep. Tu rodzą się wątpliwości co do zamiaru szefowej, czy nie chce się pozbyć pracownika.

Chciałabym wiedzieć, czy jeśli szefowa wypowie dotychczasowy stosunek pracy to przysługiwać będzie 3 miesięczny okres wypowiedzenia (mama ma umowę na czas nieokreślony) ? Co jeśli po tych trzech miesiącach nie zamknie sklepu, a dalej będzie chciała, żeby mama pracowała na pół etatu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-21 11:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Szefowa powinna wręczyć mamie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Jeżeli mama się nie zgodzi, to wypowiedzenie zmieniające warunki pracy przejdzie w wypowiedzenie definitywne. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 11:33 autor odpowiedzi: karolinajanik

    A w sytuacji gdy się zgodzi to również przysługuje okres wypowiedzienia ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 11:47 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    W przypadku zmiany warunków pracy i płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego, także rozwiązanie tak zmienionej umowy o pracę może nastąpić za wypowiedzeniem (nadal będą to 3 miesiące)

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 12:24 autor odpowiedzi: karolinajanik

    Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

    Mam jeszcze pytanie czy szefowa może wymagać odpowiedzi od mamy bez wręczenia wypowiedzenia zmieniajacego, bo taka sytacja ma miejsce ?

    Ile czasu przysługuje pracownikowi na podjęcie decyzji w chwili wręczenia wypowiedzienia zmieniajacego? Bo w sytacji nie podjęcia żadnej decyzji warunki obowiązuja automatycznie ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 12:43 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli zaproponowano na piśmie nowe warunki - ustne uzgodnienia nie wiążą. Pracodawca musi zatem zaproponować nowe warunki na piśmie. Milczenie pracownika w przypadku otrzymania wypowiedzenia zmieniającego oznacza akceptację warunków. Odmówić przyjęcia nowych warunków można przed upływem połowy okresu wypowiedzenia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 14:33 autor odpowiedzi: karolinajanik

    A czy pracodawca może zamiast wypowiedzienia zmieniającego zastosować formę porozumienia zmieniającego ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 15:00 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Tak, ale do tego potrzebna jest zgoda pracownika. Obie strony ustalają warunki i podpisują aneks. Pracownik może się nie zgodzić na zawarcie porozumienia. W takim wypadku pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające i tu w przypadku odmowy ze strony pracownika umowa ulega rozwiązaniu z dniem zakończenia okresu wypowiedzenia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-26 09:34 autor odpowiedzi: karolinajanik

    W dniu dzisiejszym tj 26.08.2014 roku moja mama dostała wypowiedzienie zmieniające ale z dniem 30 czerwca, gdzie trzy miesięczny okres wypowiedzienia mija w dniu 30 września, a czas na podjęcie decyzji i złożenia oświadczenia minął w dniu 15 sierpnia ... Czy pracowdawca ma takie prawo ? 

    Proszę o odpowiedź, dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • malgos0000

    Dodano 2013-02-27 21:03 przez malgos0000

    Czy pracodawca może zmienić samemu umowę o pracę na 1/2 etatu?

    Witam
    Dzisiaj szef ogłosił, że te osoby co mają umowę o pracę na czas nieokreślony zmienia im na 1/2 etatu. A jeśli ktoś się nie zgadza, to można złożyć wypowiedzenie. A przyczyną jest, że firma szuka oszczędności, bo ostatnie miesiące jest na minusie.
    Proszę mnie poratować, czy może on tak sam umow...

  • karolinajanik

    Dodano 2014-08-26 18:45 przez karolinajanik

    Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

    Witam,
    co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca w dniu dzisiejszym tj. 26.08.2014 składa pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy, ale z dniem 30 czerwca gdzie 3-miesięczny okres wypowiedzenia mija z dniem 1 września?
    Wcześniej było tylko ustnie mówione przez pracodawcę, że chce zmie...

  • KE2001

    Dodano 2013-04-04 11:49 przez KE2001

    Wypowiedzenie zmieniające a odprawa

    Dzień dobry,
    Pracuję na umowę na czas nieokreślony. Zostały mi wypowiedziane warunki płacy i pracy z 1 etatu na 1/2. Czy jeśli się nie zgodzę, to czy przysługuje mi odprawa? Jakie przepisy to regulują?

  • pysia75

    Dodano 2013-04-03 22:38 przez pysia75

    Okres wypowiedzenia a ciąża

    Pracuję od 10 lat w dużej firmie na umowę na czas nieokreślony. Ze względu na zmiany organizacyjne zakład pracy zaproponował mi pracę w nowym oddziale oddalonym od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie zgodziłam się na zmianę miejsca pracy, otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy, przyczyna nie d...

  • pasikonik1

    Dodano 2015-03-14 21:38 przez pasikonik1

    Zmniejszenie etatu po urlopie wychowaw

    Witam, 10.04. wracam do pracy po półrocznym urlopie wychowawczym. Od 2010 jestem kierownikiem sklepu i mam umowę na czas nieokreślony. Chcę złożć wniosek o zmniejszenie etatu na 3/4 na rok. Czy pracodawca może złożyć mi wypowiedzenie zmieniające i zdegradować mnie do sprzedawcy, zmieniając mi wynagr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Podpisanie wypowiedzenia warunków umowy jest równoznaczne z ich zaakceptowaniem. Odwołanie oświadczenia o ich przyjęciu jest możliwe w trybie przewidzianym przez Kodeks cywilny dla oświadczeń woli, ale tylko z uwzględnieniem pewnych ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania