eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyNatychmiastowe zwolnienie z pracy w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji


2014-03-24 12:36 autor: konto usunięte

6 479 odsłon

Natychmiastowe zwolnienie z pracy w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji

Przeszedłem po 182 dniach zwolnienia lekarskiego na 3-miesięczną prewencję rehabilitacyjną przed rentą w ramach ZUS. Mimo tego, że miałem stałą umowę o pracę z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia obowiązującą pracodawcę i pracownika w trybie natychmiastowym w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji dostałem listem poleconym natychmiastowe zwolnienie z pracy. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z prawem pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-24 12:42 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Tak.
    Art 53  par 1.1b Kodeksu pracy dopuszcza możliwość rozwiązania umowy o pracę po wyczerpaniu zasiłku chorobowego oraz 3 m-cach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
    Jeśli Pan odzyska zdolność do pracy, proszę możliwie najszybciej skontaktować się z pracodawcą. W miarę jego możliwości, powinien ponownie zatrudnić Pana w okresie 6 m-cy od rozwiązania obecnej umowy (art. 53 par.5 KP).

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-24 18:04 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    jeżeli otrzymał Pan zwolnienie przed upływem 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego wóczas należy szybko odwołać się do Sądu (14 dni od otrzymania pisma w sprawie zwolnienia)

    Jack123

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-03-25 14:06

    Jeżeli pracodawca zwolnił mnie przed upływem 3 miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego oraz nie ma żadnych zarzutów co do rzetelności wykonywania przeze mnie obowiązków w pracy, a kieruje się jedynie wg niego kryterium opłacalności i zysków firmy oraz okresu redukcji etatów w firmie, jakie mam szanse odzyskania etatu pracy po odwołaniu się do Sądu Pracy? Czy w przypadku podtrzymania decyzji przez Sąd o zwolnieniu przysługuje mi odprawa z tytułu zwolnienia w trybie natychmiastowym? Pozdrawiam

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 3 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-18 10:04 przez konto usunięte

    Czy obowiązuje okres wypowiedzenia po powrocie do pracy w czasie świadczenia rehabilitacyjnego?

    Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia. Jeżeli wracam do pracy przed zakończeniem 3-miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego i pracodawca chce mnie zwolnić, to czy w dalszym ciągu 3-miesięczny okres wypowiedzenia dla pracodawcy jest obligatoryjny?
    Czy w tym p...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-04-27 09:35 przez konto usunięte

    Jaka jest podstawa prawna zwolnienia ze stałej pracy na czas nieokreślony?

    Mam stałą umowę o pracę na czas nieokreślony. Wracam do pracy po 182 dniach otrzymywania zasiłku chorobowego i pracodawca dochodzi do wniosku, że skoro tak długo nie było mnie w pracy i firma dalej dobrze funkcjonuje to znaczy, że nie jestem niezbędny i zwalnia mnie z pracy.
    Jakie mam szanse powróce...

  • mariolakowalski

    Dodano 2013-12-04 17:54 przez mariolakowalski

    Zwolnienie na okresie ochronnym przy przejściu z dużej firmy do mniejszej

    Witam,
    potrzebuję fachowej porady, proszę o pomoc.
    W dniu dzisiejszym otrzymałam 2-tygodniowe wypowiedzenie, przy czym moja umowa o pracę była na czas określony do 2017 roku. Pól roku temu część pracowników została wraz ze mną przeniesiona do innego zakładu pracy przy porozumieniu stron (czy w tym w...

  • klaudyna

    Dodano 2019-03-15 18:54 przez klaudyna

    Świadczenie rehabilitacyjne

    Przebywam ponad 182 dni na L4, złożyłam wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, okres zasiłkowy już minął, a ja nadal nie otrzymałam wezwania na kontrolę do orzecznika ZUS. Wiem już, że moja nieobecność w pracy jest bezpłatna usprawiedliwiona i jeśli dostanę świadczenie, to pracodawca nie może...

  • tomasz0612

    Dodano 2014-06-02 10:49 przez tomasz0612

    Zwolnienie z pracy za kilka chorobowych

    Mam 50 lat, pracuję w tym zakładzie 28 lat. Do tej pory nie chorowałem, może sporadycznie. W zeszłym roku zachorowałem na hemoroidy, które miałem usuwane szpitalnie. Musiałem brać co jakiś czas chorobowe żeby się leczyć.
    Pracodawca wyliczył ich osiem i teraz chce mnie zwolnić z trzymiesięcznym wypow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Orzeczenie lekarskie, którego ważność upływa w okresie pandemii, zachowuje swoją aktualność przez kolejne trzy miesiące - uspokaja ZUS.

Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania