eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyCzwarta umowa na czas określony. Jakie są jej konsekwencje dla kobiety w ciąży?


2014-01-01 23:25 autor: Witemi72

2 931 odsłon

Czwarta umowa na czas określony. Jakie są jej konsekwencje dla kobiety w ciąży?

Witam,

właśnie skończyła mi się trzecia umowa na czas określony (nie licząc pierwszej na okres próbny dwóch miesięcy). Jestem na zwolnieniu chorobowym w związku z zagrożoną ciążą, więc powiedziano mi w kadrach, że mam automatycznie przedłużoną umowę do dnia porodu.

Musze jednak jechać ją podpisać. Będzie to moja czwarta umowa w tej firmie. Chciałam zapytać, jakie są konsekwencje prawne takiej umowy? Czy mogę ubiegać się o urlop macierzyński czy tylko zasiłek z ZUS-u? Czy czwarta umowa nie powinna być na czas nieokreślony?

Pytanie zaktualizowano 2014-01-02 15:20

Dodam ze jestem zatrudniona w spolce z o.o. posiadajacej kilkaset marketow w Polsce, na stanowisku kasjer sprzedawca.

Pierwsza umowa byla zawarta w styczniu 2010 Do marca2010

Druga od 1 kwietnia 2010 do 31 grudnia 2010

Trzecia od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 no i eraz od 1 stycznia 2014 do dnia porodu czyli planowo okolo 21 lutego

Czyli pomylilam sie to moja trzecia umowa dopiero.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-06 12:07 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że obecna umowa była drugą umową o pracę na czas określony (pierwsza jako umowa na okres próbny nie wlicza się do limitu). Trzeba także zwrócić uwagę, że z uwagi na tzw. ustawę antykryzysową, obecnie umowy na czas określony podlegają liczeniu od nowa (od 1 stycznia 2013 roku).

    Obecnie umowa, trwająca do 31 grudnia 2013 roku, ulega przedłużeniu z mocy samego prawa. Zawieranie kolejnej umowy jest całkowicie zbędne.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania