eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyZmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika


2013-12-19 09:33 autor: hausner

7 719 odsłon

Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika

Witam,

jestem zatrudniony w firmie z branży kolejowej jako mistrz spawalnik. Stanowisko zostało utworzone niedawno ze względu na konieczność wdrożenia norm PN-EN ISO 3834-2 oraz PN-EN 15085-2. Ze wzdględu na brak konieczności załączania dokumentacji spawalniczej (jeszcze) do zamawiającego (PKP Cargo s.a.) dyrektor zakładu przeniósł mnie na inne stanowisko nie związane z pracami spawalniczymi.

Nie zmienił mi umowy ani nie obciął wynagrodzenia. Moich poprzednich obowiązków aktualnie nie wykonuje nikt.

Taki układ może ciągnąć w nieskończoność bez żadnych konsekwencji? I jakie czekają mnie konsekwencje, jeżeli postanowi mi zmienić kartę charakterystyki pracy, a ja nie wyrażę zgody na nowe obowiązki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-19 10:48 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    W 'nieskończoność' na pewno taka sytuacja trwać nie może. Jednak zgodnie z art. 42.4 KP, pracodawca może powierzyć pracownikowi obowiązki inne niż dotychczas bez uzgadniania tego na piśmie, na okres 3 m-cy w danym roku. Jeśli musi Pan pracować na nowym stanowisku dłużej, ma Pan prawo domagać się, aby zostało to uregulowane formalnie. Pracodawca zobowiązany jest podpisać stosowną umowę/aneks, skierować Pana na badania lekarskie określające Pana zdolność do pracy na nowym stanowisku, a także przeprowadzić BHP stanowiskowe.

    hausner skomentował/a odpowiedź 2013-12-19 16:30

    Dobrze, a czy po upływie ustawowych trzech miesięcy mogę zrezygnować z pełnienia zadań na nowym stanowisku i wrócić do poprzednich obowiązków jeśli dyrektor nie będzie chciał mi dać nowych "papierów"? Co jeśli zaproponuje mi nowe obowiązki, ale odmówię ich przyjęcia?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-20 16:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli odmówi Pan przyjęcia nowych warunków pracy, które będą zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym, może to skutkować rozwiązaniem umowy. Każde wypowiedzenie, zmieniające czy też definitywne w swoich skutkach jest ważne i tylko odwołanie do sądu może coś zmienić. Ma Pan na to 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-19 13:27 przez konto usunięte

    Dodanie obowiązków służbowych

    Witam,
    jestem w sytuacji, gdzie pracodawca chce nałożyć na mnie dodatkowe obowiązki dotychczas niezwiązane z moim zakresem obowiązków. Czy mam obowiązek się zgodzić i czy nieprzyjęcie tych nowych obowiązków skutkować będzie np. wydaleniem mnie z pracy? Nadmienię, że zajmuję się składaniem tekstów do...

  • Sheridon

    Dodano 2013-01-03 19:30 przez Sheridon

    Ustna umowa w zakresie zmiany obowiązków a wypowiedzenie

    Witam,
    Pracodawca zmienił mi zakres obowiązków na podstawie "ustnej umowy", ja w swej nieświadomości zacząłem je wykonywać nie domagając się tego zakresu na piśmie.
    W chwili obecnej dostałem wypowiedzenie mojego starego stanowiska wpisanego w umowie o pracę. Od chwili "ustnej umowy" w moich papierac...

  • onizuka81

    Dodano 2013-07-26 16:17 przez onizuka81

    Częsta zmiana stanowiska pracy. Czy można tak robić?

    Witam,
    Czy wyrywkowe zmiany stanowisk są dozwolone? Jestem uniwersalnym pracownikiem i kiedy tylko jest potrzeba (zdarza się to nazbyt często), jestem odsyłany na inne stanowiska - praca na swoim nie sprawia mi żadnych problemów tymczasem przez te drugie, po raz kolejny mam chorobowe...
    Inni pracown...

  • ANIBUS

    Dodano 2012-10-15 13:21 przez ANIBUS

    Wykonywana praca a zakres czynności i powierzenie obowiązków

    Od 10 miesięcy prowadzę dział kadr. Przez 7 miesięcy miałam zastępować kierownika kadr w związku z jego odejściem z pracy na emeryturę. W tym czasie kierownik kadr był 3/4 tego okresu pracy na wolnym od pracy z tyt. chorobowego, sanatorium, urlopu za 2 lata.
    Po odejściu kierownika kadr nic się nie z...

  • Kalite

    Dodano 2013-12-18 11:50 przez Kalite

    Zmiana stanowiska pracy. Jakie dokumenty trzeba wypełnić?

    Jaki dokument trzeba podpisać przy zmianie stanowiska pracy? Czy wystarczy aneks, gdzie jest zapis o nowej funkcji i obowiązkach bez zmian pozostałych ustaleń? Czy w związku ze zmianą stanowiska trzeba zrobić nowe badania lekarskie i szkolenia BHP?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracodawca powierzając pracownikowi nowe obowiązki wykraczające poza określony w umowie rodzaj pracy, może tego dokonać jedynie za zgodą pracownika. Rozszerzenie zakresu czynności nie wymaga automatycznej zmiany stanowiska pracy, jak ...

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest stosowanie się do poleceń służbowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podwładny może, a nawet powinien odmówić wykonania powierzanego mu zadania.

Zgodnie z zarysem działań na 2024 rok, Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie 60 tysięcy kontroli w różnych sektorach gospodarki. W tym ambitnym planie uwzględnionych zostało 35 tysięcy podmiotów, takich jak pracodawcy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania