Niedawno przeczytałam, że jeśli ktoś nie był ubezpieczony przez jakiś okres, by ubezpieczyć się dobrowolnie, musi wnieść opłatę dodatkową - karę za brak ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego.
Czy ta sama zasada obowiązuje, jeśli to pracodawca zacznie odprowadzać za mnie składki na ubezpieczenie zdrowotne (w ramach umowy o pracę)? Czy ja wtedy też będę musiała płacić taką karę?
Pytam, bo od ukończenia szkoły, czyli przez 6 miesięcy pracuję na umowę o dzieło (i oczywiście od tego czasu nie mam ubezpieczenia zdrowotnego), a niedługo zacznę umowę o pracę.
2021-06-15 21:39 autor odpowiedzi: Jowita
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły:
1) szkołę ponadpodstawową – wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;
2) studia albo szkołę doktorską – wygasa po upływie 4 miesięcy od ich ukończenia albo skreślenia z listy studentów lub listy doktorantów.
Po podjęciu zatrudnienia na umowę o pracę zostanie Pani zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu. Nie ma żadnych kar za brak wcześniejszego ubezpieczenia zdrowotnego.
Dodano 2013-09-24 08:43 przez kamila.1985
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Pracuję na dwóch etatach, mój małżonek obecnie znajduje się w Niemczech i tam też ma otworzoną działalność, ale nie ma obowiązku odprowadzania składek zdrowotnych (tam też odprowadza podatek).
Jadąc tam wykupuje sobie dodatkowe ubezpiecze...
Dodano 2012-02-19 00:02 przez ewa1962
Jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Dostałam propozycję dodatkowej pracy (prowadzenie księgowości) w innej firmie. Jaką umowę mogę podpisać i która będzie dla mnie korzystniejsza - umowa zlecenie, czy może być to umowa o dzieło? czy z umowy na zlecenie muszę mieć potr...
Dodano 2022-09-26 17:32 przez konto usunięte
Witam. Osoba jest bezrobotna, niezarejestrowana w urzędzie pracy, bez dochodów. Nie pracuje od 3 lat. Nie podlegała w tym okresie ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym czasie nie korzystała ze świadczeń NFZ.
Od 01.10.22 rozpoczyna pracę na umowę o pracę i będzie również zgłoszona do ubezpieczenia zdrowo...
Dodano 2020-11-02 15:25 przez sena1
Dzień dobry, Od marca 2020 roku prowadzę działalność na ryczałcie 8,5%, przez pół roku byłam na 'uldze na START', od października płacę już składkę podwyższoną (ubezp, społeczne, zdrowotne).
Proszę o informację jaką kwotę w 2020 roku można odliczyć od comiesięcznego podatku do US. Nigdzie nie mogę ...
Dodano 2020-02-03 18:55 przez multilatek2
Jestem emerytką, prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowo, na ryczałcie (PIT-28). Moja składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2019 roku wynosiła 342,32 zł. Ile będę opłacacać za 2020 roku?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Proponowane rozwiązania mają uprościć system i wrócić do niektórych zasad, które obowiązywały w przeszłości. - Zasadnicza zmiana w ustaleniu wysokości ...
Premier Donald Tusk w ubiegły piątek zapowiedział, że Minister Finansów Andrzej Domański został zobowiązany do przyspieszenia i skonkretyzowania prac w kontekście zmian w składce zdrowotnej. Jest to obecnie najbardziej oczekiwana zmiana ...
Pracodawca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od nawiązania stosunku pracy. Jeśli pracownik ma wątpliwości czy pracodawca dokonał zgłoszenia, sam może to sprawdzić na ...
20 maja mija termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina ZUS. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym.
2016-06-08 09:00
2016-05-06 12:48