eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / OdszkodowaniaDługość L4 a wysokość odszkodowania


2015-12-13 21:56 autor: Izabela_5

52 986 odsłon

Długość L4 a wysokość odszkodowania

Witam,

02.12.2015 miałam wypadek samochodowy (nie z mojej winy - mam oświadczenie sprawcy). Tego samego dnia udałam się na SOR, gdzie zrobili mi prześwietlenie kręgosłupa (odcinek szyjny), ponieważ skarżyłam się na bóle. Prześwietlenie nie wykazało żadnych pęknięć itp. Dostałam zwolnienie na 7 dni od lekarza rodzinnego.

Ponieważ bóle nasilały się i odczuwałam drętwienie lewej ręki udałam się na prywatną wizytę do ortopedy. Zasugerował czynnościowe zdjęcie odcinka szyjnego. Wizyta w poradni wypadała na 8 dzień po wypadku i na ten dzień również otrzymałam L4 (łącznie 8 dni).

Kolejne zdjęcia nie wykazały złamań ani pęknięć, jednak lekarz ortopeda stwierdził skręcenie kręgosłupa szyjnego i dał skierowanie na rehabilitację oraz skierowanie do neurologa (z dopiskiem "pilne" na obu). Zalecił dalsze noszenie kołnierza ortopedycznego (3 tygodnie). Dalszego L4 nie otrzymałam. Wzięłam dwa dni urlopu bo nie czuję się dobrze.

Udało mi się szybko załatwić rehabilitację (obecnie chodzę na zabiegi) jednak wizyta u neurologa z NFZ wypada na marzec 2016. W związku z tym myślę o tym, by umówić się na wizytę prywatnie.

Nadal odczuwam mrowienia w lewej ręce, budzę się z bólem głowy, lekkimi mdłościami (generalnie jak po "udanej imprezie").  

Chcę ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku i mam pytanie czy długość zwolnienia L4 jest tu wyznacznikiem dla TU (PZU) i może ono, sugerując się długością jego trwania "wycenić" moje uszczerbki na zdrowiu i wypłacić odszkodowanie?

Nadal jestem w trakcie leczenia - rehabilitacji. Nie wiem również co ustali neurolog. 

Proszę również o podpowiedź, kiedy najlepiej zgłosić roszczenie (już teraz czy po zakończeniu leczenia) oraz jakiej kwoty (chociaż widełki) mogę się domagać?

Bardzo dziękuję.
Izabela

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-12-23 07:16 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    Ma Pan prawo ubiegać sie o odszkodowanie z oc sprawcy, nie pisze Pan kwot jakich się domaga, sklada się wniosek. Komisja lekarska ubezpieczalni wzywa na badanie i przyznaje uszczerbek = kwotę. Dopiero wtedy jesli się pan nie zgadza i chce wyższą odwoluje się - najczęściej sprawa kończy się w sądzie.

    Oceń odpowiedź 3 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-05 23:25 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Zależy, czy pytasz o kwotę bezsporną, którą wypłaci ubezpieczyciel - 2- 4 tys., czy też pytasz ile można wywalczyc w sądzie. To zależy: od rejonu Polski, w którym starsza sie o odszkodowanie i od konkretnego sędziego. Uszczerbek, o którym piszesz jest bardzo częsty i miałam dużo takich spraw - jako pełnomocnik poszkodowanych. W Krakowie można liczyc na maksymalnie 30 tys, a w Warszawie nawet 50 tys. Ale interesowałam siesprawą i czytałam wyroki sądów np. we Wrocławiu, gdzie przyznawali 7 tys, a w Poznaniu 10 tys. Dlatego warto wnosic sprawę do Warszawy i wydac te kilka stówek na bilet. 
    Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, możesz pisac: dorotacracow@wp.pl, lub tel: 697 504 787.
    radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2016-01-05 23:31
    Nie czekaj do zakończenia leczenia, bo sprawa może sie przedawnic - z reguły przedawnia się po 3 - ech latach. Oczywiście, że długośc leczenia i L4 ma wpływ na wysokośc odszkodowania. Szkodę powinieneś zgłosic z Oc do ubezpieczyciela sprawcy szkody. No i uważaj na tzw kancelarie odszkodowawcze, bo to łowcy nieszczęśc żerujący na ludzkiej niewiedzy. 
    Warto również poprosic neurologa, lub ortopedę o skierowanie na rezonans, co dałoby pełny obraz doznanych urazów.

    Oceń odpowiedź 7 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ec84

    Dodano 2015-04-29 16:30 przez ec84

    O jaką kwotę od ubezpieczyciela powinnam się ubiegać?

    Witam,niedawno przytrafiła mi się stłuczka, ale nie z mojej winy (posiadam oświadczenie sprawcy). Oprócz odszkodowania za samochód będę również ubiegać się o odszkodowanie na osobie. Po wypadku jakiś czas się dobrze czułam, ale na wieczór zaczął pojawiać się ból szyi, więc udałam się do szpitala na ...

  • poszkodowana123

    Dodano 2016-11-01 20:23 przez poszkodowana123

    Renta powypadkowa/ odszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego

    Witam,w roku 2013 w grudniu zostałam potrącona przez samochód jadąc na rowerze. Kierowca wyjechał z drogi podporządkowanej. W wyniku obrażeń doznałam złamania z przemieszczeniem kłykcia bocznego kości piszczelowej i kości strzałki w nodze prawej. Złamanie zespolono dwoma śrubami. Na początku marca 2...

  • malwinam

    Dodano 2016-03-22 16:26 przez malwinam

    Czy mogę starać się o odszkodowanie i jaka może być jego wysokość?

    Witam,
    w kwietniu 2011 roku miałam wypadek samochodowy. Jechałam jako pasażer. Auto sprawcy wjechało w bok naszego auta zza zakrętu na czerwonym świetle. Karetka zabrała mnie do szpitala, nosiłam kołnierz przez miesiąc.
    Dodam, że w dniu wypadku byłam tydzień po operacji nogi. Miałam jeszcze szwy i g...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-08 03:32 przez konto usunięte

    Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek?

    Witam,
    doznałem obrażeń w wypadku. Wiele czytałem na ten temat, ale nadal nie wiem, ile żądać od ubezpieczyciela? Ponad 3 miesiące byłem na zwolnieniu, ale teraz nic mi niby nie dolega. Wcześniej miałem kołnierz i wiele wizyt u ortopedów i neurologów.
    Na ile mogę liczyć od Warty?

  • konto usunięte

    Dodano 2018-02-02 01:38 przez konto usunięte

    Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie jednorazowego odszkodowania za wypadek w pracy

    Witam, przychodzę z pytaniem odnośnie tego, jak wygląda ten proces. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. W skrócie: sierpień 2017 wypadek w pracy, złamanie ręki, L4, leczenie, zakończenie leczenia, badanie lekarza orzecznika ZUS, 5% stałego uszczerbku na zdrowiu, decyzja ZUS: jednorazowe odszkodowanie: ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców są obowiązkowe i mają wysokie limity maksymalnej wysokości świadczeń. Takie rozwiązanie zabezpiecza interesy osób, które ucierpiały na skutek wypadku drogowego. Trzeba jednak pamiętać, ...

Upadek na śliskim chodniku nie należy zimą do rzadkości. Czasem kończy się on dotkliwymi konsekwencjami dla ofiary, takimi jak ciężkie uszkodzenia, złamania, a nawet śmierć. Osobom poszkodowanym przysługuje odszkodowanie. Jego wysokość ...

Sprawca kolizji czy wypadku drogowego posiadający obowiązkowe ubezpieczenie OC, nie pokrywa spowodowanych przez siebie szkód z własnej kieszeni. Odszkodowanie dla poszkodowanych jest wypłacane przez ubezpieczyciela. Czy dotyczy to także ...

Od kilku dni obowiązują nowe, podwyższone kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy - przypomina ZUS. Kwota wypłacana za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jest o 100 złotych wyższa niż w minionym roku. Co ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania