Sytuacja:
Polskie biuro turystyczne organizuje wyjazd do Włoch z opieką pilota. Do przewozu wynajmuje FIRME TRANSPORTOWĄ. We Włoszech autokar ulega awarii w godzinach popołudniowych (awarii nie da się naprawić). Firma transportowa szuka nowego autokaru by dowieść grupę do kraju. Jest późny wieczór i pilot żąda od przewoźnika zapewnienia noclegu.
Po naleganiach pilota FIRMA TRANSPORTOWA godzi się na nocleg w hotelu dla grupy, jednak nie ma pełnej sumy Euro na pokrycie kosztów. W obecności grupy prosi by pilot pożyczył 600 Euro, które ma dopełnić wymaganą sumę kwoty pokrycia kosztów noclegu. Pożyczający przedstawiciel przewoźnika objecuje, że zwróci kwotę zaraz po powrocie by pilot mógł oddać należność klientom (grupa). Po noclegu grupa zostaje wykwaterowana i jeszcze ponad 5 godz. czeka na podstawienie sprawnego autokaru. Powrócono do kraju.
Wtedy przedstawiciel FIRMY TRANSPORTOWEJ odmówił oddania kwoty pożyczki na opłacenie noclegu (600 Euro). Twierdzi, że tę część powinna pokryć firma organizująca wyjazd, zamiast zwrócić nalezność klientom. W/g organizatora wyjazdu to firma transportowa powinna zabezpieczyć nocleg i posiłki dla ludzi (grupa), którzy oczekiwali prawie dobę na nowy sprawny środek transportu.
Pytanie:
Proszę o możliwie wyczerpujące wyjaśnienie jakie w tej sytuacji ma obowiązki wynajęta FIRMA TRANSPORTOWA wobec pasażerów (grupy)?
Dodano 2014-06-13 21:25 przez freak
Witam,
prowadzę firmę transportową i mam swój własny zbiornik na paliwo z dystrybutorem.
Czy mogę przekazać komuś paliwo w formie darowizny? Czy będę mógł wliczyć to paliwo w koszty tak, jak to cały czas robię jako, że prowadzę firmę transportową?
Pozdrawiam
Dodano 2015-01-20 19:18 przez PTG
Jestem na PKPiR. Od stycznia tego roku rozszerzyłem działalność o świadczenie usług turystycznych. Usługi będę nabywał od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W związku z tym mam pytanie, w których księgach podatkowych ująć faktury za imprezę:1. Faktury kosztowe: np. 5000 zł - księg...
Dodano 2015-01-16 11:28 przez rozekro
Mam zamiar wynajmować domek w okresie wakacji turystom w ramach działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.Czy od 2015 roku muszę posiadać kasę fiskalną i czy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej będę płacił wyższy podatek od nieruchomości do urzędu gminy?
Dodano 2015-01-13 14:08 przez rozekro
Pracuję na etacie i w sezonie letnim zamierzam wynajmować domek turystom. Czy muszę zakładać działalność gospodarczą i jakie będą koszty takiej działalności i jaką wybrać formę opodatkowania?
Dodano 2014-10-09 15:50 przez siomaj
Dzień dobry,
pracowałem w firmie transportowej od 01.08.2008 do 30.09.2014, co roku wykorzystywałem maksymalnie 12 dni urlopu wypoczynkowego (na tel. bez wypisywania wniosków). Ustawowo przysługiwało mi po 26 dni na rok.
Moje pytanie, czy można rościć się o jakiś ekwiwalent?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Co roku w branży transportowej pojawia się wiele nowych firm, konkurencja na rynku więc nieustannie rośnie. Mimo kłód rzucanych pod nogi, polscy przewoźnicy są największą siłą w transporcie międzynarodowym. Skoro na europejskich drogach ...
Im bliżej sezonu, tym niższe rabaty - wiedzą o tym wszyscy ci, którzy już teraz korzystają z wakacyjnych ofert first minute. Czy w każdym przypadku wcześniej znaczy taniej? UOKiK już teraz przypomina konsumentom o ich prawach czterema ...
Okres wakacyjny sprzyja podróżom i choć kojarzy się z beztroską, to właśnie w tym czasie najwięcej osób zmaga się z różnego rodzaju nieprzewidzianymi sytuacjami - począwszy od hoteli odbiegających od standardów, o jakich zapewniał ...
Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie ...
2024-10-01 19:13
2024-05-16 12:20