eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSOdliczenia podatkowe na zasadach ogólnych


2017-03-14 18:26 autor: konto usunięte

1 598 odsłon

Odliczenia podatkowe na zasadach ogólnych

Ponieważ brak jednoznacznych formuł dla KPiR przy mnogości składek ZUS proszę o odpowiedź.

1). Czy składkę zdrowotną pracownika odejmujemy od przychodów łącznie z całą kwotą wynagrodzenia brutto pracownika (koszty) albo czy wyłączamy ją z kosztów do odliczenia wraz ze składką zdrowotną pracodawcy - od podstawy zaliczki na podatek?

2). Czy odliczamy gdziekolwiek składki FP FGSP i składkę wypadkową pracodawcy w obliczeniach zaliczki?

Przyznam, że www.egospodarka.pl podaje na swej stronie najbardziej klarownie, przystępnie (brawo), inni posługuja się forma ogólną. Składki ZUS a potem nagle! składki "imienne", to jednak powyższych odpowiedzi nadal nie znam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-15 16:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    składki zdrowotne pracownika znajdują się w kwocie brutto wynagrodzenia (są z niego potrącane). Wchodzą zatem w ramach tego wynagrodzenia brutto do kosztów pracodawcy - nie możemy ich odliczyć od podatku pracodawcy.
    Składki na FP i FGŚP jak też wypadkowa są natomiast finansowane ze środków pracodawcy. Oznacza to, że można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie są natomiast odliczeniem od dochodu ani od podatku. Mogą trafić tylko do kosztów.

    andos

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-03-15 17:58

    dzięki wielkie, co do skł zdrowotnej chciałem się tylko upewnić, dla FP i FGŚP odpowiedz jednoznaczna, ale czemu brak takich w długich wywodach podatkowych w internecie, nawet strony Min Rozwoju czy urzędów skarbowych mieszają jakby chciały z tego zrobić "zupę podatkową"; idąc dalej czemu wzór PKPiR pozbawiony jest logicznego algorytmu naliczania zaliczki podatku- czy aby podatnik tak się w tym zagubił by nadal nic nie rozumiał, a dorzucono jeszcze z "dobroci serca" koszty dz.bad/rozw- czy śmiać się?; dlatego dzieki za super kalkulator naliczania zaliczki- widocznie izb skarbowych na to nie stać-życzeniowo niech robią błędy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-23 12:09 przez konto usunięte

    Odliczenie ZUS od podatku za grudzień

    Witam, poszukuję informacji na temat odliczania zusu od podatku w KPiR. Czy składkę zapłaconą w styczniu za grudzień odliczamy w styczniu? 

  • VIOLA

    Dodano 2015-01-06 13:10 przez VIOLA

    Ustalenie zaliczki na podatek dochodowy

    Witam, prowadzę małą działalność gospodarczą, nie jestem VAT-owcem, formą opodatkowania jest PKPiR. Mam pytanie odnośnie ustalenia zaliczki na podatek dochodowy. Od stycznia do listopada 2014 r. uzyskałam dochód w wysokości 2 807,95 zł (narastająco), czyli poniżej kwoty dochodu wolnego od podatku, d...

  • mellonika

    Dodano 2020-11-16 09:35 przez mellonika

    Odliczenie składki zdrowotnej od podatku dochodowego

    Dzień dobry, w październiku tego roku założyłam firmę. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaciłam w listopadzie. Czy mogę odliczyć składkę zdrowotną od podatku dochodowego za październik? Czy dopiero za listopad?

  • karo33

    Dodano 2016-02-09 10:31 przez karo33

    Składki zdrowotne w zeznaniu rocznym, gdy mam etat i działalność

    Witam!Pracuję na etacie i posiadam działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Rozliczam właśnie rok 2015 na PIT-36. Od czerwca prowadzę jednoosobową działalność i opłacałem składki zdrowotne co miesiąc do ZUS w kwocie 279,41 zł. Rozliczam się kwartalnie i zaliczki na podatek dochodowy wychodziły ...

  • sena1

    Dodano 2020-11-02 15:25 przez sena1

    Składka zdrowotna, ryczałt - ile można odliczyć od podatku?

    Dzień dobry,  Od marca 2020 roku prowadzę działalność na ryczałcie 8,5%, przez pół roku byłam na 'uldze na START', od października płacę już składkę podwyższoną (ubezp, społeczne, zdrowotne).
    Proszę o informację jaką kwotę w 2020 roku można odliczyć od comiesięcznego podatku do US. Nigdzie nie mogę ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu ...

Przepisy Polskiego Ładu dają podatnikom rozliczającym się liniowo możliwość pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o... zapłaconą składkę zdrowotną. Eksperci z firmy inFakt wyjaśniają, jak można z tego skorzystać.

Od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową mają możliwość odliczenia części zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy działają z mocą wsteczną i obejmują ...

Nowelizacja Polskiego Ładu stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania