eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSJak otrzymać zwolnienie lekarskie z Niemiec?


2016-11-02 12:39 autor: Bisia

3 738 odsłon

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie z Niemiec?

Mój mąż, który zatrudniony jest w polskiej firmie transportowej, przebywając na ternie Niemiec doznał udaru mózgu. Został przewieziony do niemieckiego szpitala, gdzie przebywał około miesiąca.

Po zakończeniu leczenia otrzymał zaświadczenie lekarskie, na którym wpisany jest tylko okres leczenia. W tutejszym ZUS-ie zaświadczenie to nie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Z Niemiec otrzymałam informację, że żadnego zwolnienia lekarskiego ze szpitala nie otrzymam, zaświadczenie takie może wystawić tylko lekarz domowy.

Gdzie mogę się skierować, aby takie zaświadczenie lekarskie było wystawione, na podstawie, którego ZUS mógłby wypłacić zasiłek chorobowy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Betina

    Dodano 2017-09-13 18:09 przez Betina

    Czy mam skrócić L4 jak mi nie zależy na zasiłku chorobowym?

    Jestem na L4 od 21.08 i mam je do 20.09., w trakcie L4 znalazłam pracę. Nową pracę mam zacząć od 18.09.Wypowiedziałam umowę na mocy porozumienia stron z dniem 15.09. co teraz powinnam zrobić, ponieważ L-4 mam do 20.09. Byłam u lekarza prowadzącego i napisał mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, w...

  • caneda

    Dodano 2015-02-10 19:01 przez caneda

    Niemieckie biuro pracy może nie wypłacić chorobowego, jeżeli się nie przepracowało miesiąca?

    Czy biuro pracy w Niemczech może nie wypłacić chorobowego za zwolnienie lekarskie, jeżeli się nie przepracowało u nich miesiąca. Pracowałem ponad tydzień i zaraziłem się gdzieś grypą jelitową.Nie było mnie w pracy w sumie 2 tygodnie, od 6 miesięcy mieszkam w Niemczech i pierwszy raz byłem na L4. Jes...

  • chuda

    Dodano 2014-09-21 19:03 przez chuda

    Praca w Niemczech, a pobyt w Polsce na L4

    Dzień dobry,
    mój mąż pracuje w firmie niemieckiej już od 3 lat. Ma umowę na czas nieokreślony. Ostatnio był na urlopie i zachorował, leczył się w szpitalu przez tydzień, po wyjściu pojechał od razu do Niemiec zawieźć papiery do ubezpieczalni i firmy.
    W Polsce dostał zaświadczenie, że był w szpitalu ...

  • Halinka

    Dodano 2014-04-09 19:24 przez Halinka

    Zasiłek chorobowy a praca w Niemczech na wypowiedzeniu

    Witam!
    Mąż pracował w Niemczech na niemieckich warunkach, ale zatrudniony przez polskiego pracodawcę.
    Z dniem 27.02.2014. otrzymał pismo do podpisania o likwidacji etatu z dwutygodniowym wypowiedzeniem. 13.03.2014 przestawił pracodawcy zwolnienie lekarskie. Dzisiaj dowiedział się od pracodawcy, że ż...

  • pracownik666

    Dodano 2013-11-08 11:06 przez pracownik666

    Koniec umowy, L4 a wynagrodzenie chorobowe. Jak długo pracodawca będzie mi płacił?

    Witam,
    jakiś czas temu (dokładnie 31.10.2013) wygasła moja umowa z pracodawcą. Poinformował mnie o tym 4 dni przed końcem umowy. Poszedłem na zwolnienie lekarskie (L4) trwające do 7 listopada b.r. zahaczając 2 dni o ważną wówczas jeszcze umowę. Następnie 8 listopada przedłużyłem zwolnienie do dnia 1...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA po zakończeniu okresu orzeczonej nim niezdolności do pracy. Jak należy liczyć okres opóźnienia w celu obniżenia zasiłku chorobowego o 25%?

Dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione na formularzu ZUS ZLA.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania