eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSChcę założyć działalność, ale też próbuję zajść w ciążę. Jak najkorzystniej to pogodzić?


2015-02-16 23:31 autor: probujaca67

3 797 odsłon

Chcę założyć działalność, ale też próbuję zajść w ciążę. Jak najkorzystniej to pogodzić?

Witam,

planuję założyć działalność gospodarczą. Niedawno też zwolniłam się z pracy i jeszcze przebywam na zwolnieniu lekarskim (od psychiatry - problemy ze stresem w poprzedniej pracy, problemy ginekologiczne itp). Od dawna bezskutecznie staramy się z mężem o dziecko.

Moje pytanie, co jeśli po założeniu działalności okaże się, że jestem w ciąży? Będzie to dla nas wielkie szczęście, ale co z zasiłkiem macierzyńskim? Jakie warunki muszę spełnić, żeby go otrzymać i móc skorzystać z pełnego urlopu macierzyńskiego?

Ile wówczas muszę "pociągnąć" działalność, żeby go otrzymać? Czy nadal można zgłosić maksymalny przychód, aby skorzystać z maksymalnej wysokości zasiłku?
Będę wdzięczna za konkretne dokumenty/podstawy prawne, które potwierdzą te wszystkie informacje (lub informację, kiedy wejdą w życie itp.)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-02 09:47 autor odpowiedzi: ZUS

    Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku osób prowadzących działalność ubezpieczenie to jest dobrowolne.

    W celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego (nie jest Pani uprawniona do urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie jest Pani pracownicą) należy we właściwej wysokości i w ustawowym terminie opłacić składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym urodzi Pani dziecko. Prawo do zasiłku macierzyńskiego nie wymaga okresu wyczekiwania w związku z tym nie zależy od długości prowadzenia działalności gospodarczej.

    Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się z 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka, a jeżeli działalność jest prowadzona w okresie krótszym, za pełne miesiące ubezpieczenia. Podstawę ustala się z ciągłego okresu ubezpieczenia chorobowego. Wysokość podstawy zasiłku macierzyńskiego zależeć będzie od tego jaki będzie miała Pani okres ciągłego ubezpieczenia i jakie wysokości składek Pani zadeklaruje i opłaci.

    Zasady ustalania uprawnień do zasiłku macierzyńskiego oraz sposób naliczenia podstawy reguluje ustawa z dnia 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( tekst jednolity: Dz. U. 2014.159 ). Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się na wniosek osoby ubezpieczonej tym samym zasady dokumentowania prawa do świadczeń odnajdzie Pani w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.11.2013r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz. U. 2013.1380 )

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • katarzyna12345

    Dodano 2014-09-02 13:15 przez katarzyna12345

    Samozatrudnienie a zwolnienie z kodem B i urlop macierzyński

    Witam, 
    moja znajoma dostała dotacje z UP na własną działalność. Aby nie zwracać otrzymanych środków musi przez 12 miesięcy prowadzić firmę. 
    W najbliższym czasie planuje ciążę. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy od założenia działalności pójdzie na zwolnienie, a potem macierzyński, to czy L4 i urlop ...

  • melisana9

    Dodano 2014-08-23 10:27 przez melisana9

    Chorobowe w ciąży i urlop macierzyński

    Witam,
    jestem w ciąży w 3. miesiącu. Mamy działalność gospodarczą, która jest zawieszona od roku. Działalność jest na męża, on ma zatrudnienie z tytułu umowy o pracę na stałe. Ja nie miałam działalności na siebie od 6 lat.
    Czy mogę teraz otworzyć na siebie od września i zadeklarować wysokość przycho...

  • Aldona_ABC

    Dodano 2014-06-16 09:46 przez Aldona_ABC

    Zasiłek macierzyński - przejście z 1/4 etatu na własna działalność

    Witam,
    jestem zatrudniona na 1/4 etatu i dowiedziałam się, że jestem w ciąży i chciałam zwolnić się z etatu i otworzyć własną działalność, zapłacić składkę od podstawy 9000 zł. Teraz
    Moje pytanie: czy zasiłek chorobowy i macierzyński będzie naliczany od podstawy 9 000 zł, czy średniej z etatu i dzia...

  • szalin

    Dodano 2014-06-12 11:50 przez szalin

    Przejście z wychowawczego na macierzyński przy działalności gospodarczej

    Witam,
    prowadzę działalność gospodarczą od 2011 roku, w 2012 urodziłam i przeszłam na macierzyński (jeszcze na starych zasadach na pół roku), później dalej prowadziłam działalność i we wrześniu zgodnie z ustawą dla przedsiębiorców zawiesiłam działalność i przeszłam na wychowawczy (na którym państwo ...

  • mamamonika

    Dodano 2017-12-11 15:16 przez mamamonika

    Działalność gospodarcza, ciąża a prawo do zasiłków i urlopów

    Witam,dopiero co rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej, a okazało się że jestem w 7. tygodniu ciąży. Mam w związku z tym pytanie, czy będę mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Opłacam także składki chorobowe do ZUS.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiany te, jak podkreśla Ministerstwo mają na celu zlikwidowanie istniejącej w ...

Polki prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na zasiłek macierzyński podobnie jak Polki pracujące na umowę o pracę. Jest jedna różnica - wysokość zasiłku macierzyńskiego. Pracując na etacie kobieta dostanie zasiłek ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania