eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSKiedy otrzymam najwyższy zasiłek chorobowy?


2014-09-23 22:47 autor: wolveranna

2 204 odsłon

Kiedy otrzymam najwyższy zasiłek chorobowy?

Witam,

od blisko 10 lat prowadzę własną działalność gospodarczą, od dwóch lat sama zatrudniona byłam w dwóch innych firmach na dobrych stanowiskach i za dobre wynagrodzenie, natomiast u mnie pracowały dwie zatrudnione osoby. Z działalności opłacałam więc sobie tylko składkę zdrowotną na konto 52. Wczoraj skończył mi się urlop macierzyński/rodzicielski, na którym przebywałam przez ostatni rok i jeden z pracodawców podziękował mi za dalszą współpracę (w międzyczasie znalazł sobie na moje miejsce kogoś innego).

Kłopot w tym, że było to bardziej dochodowe – główne źródło dochodu, a ja w dalszym ciągu nie bardzo kwalifikuję się jeszcze do pracy ze względów zdrowotnych. Czeka mnie zabieg i rehabilitacja, poza tym bardzo chciałabym jeszcze jedno dziecko (oczywiście jeśli okaże się to możliwe), dlatego zależy mi na utrzymaniu wysokiego świadczenia z ZUS.

Co mam w takiej sytuacji zrobić dalej? Różne osoby – w tym pracownicy ZUS – doradzają mi sprzeczne koncepcje. Oto najlepsze z nich:

1. 1. Natychmiast zwolnić się również od drugiego pracodawcy i w przeciągu 14 dni od daty zakończenia umowy z tym pierwszym zarejestrować się z własnej działalności do wszystkich ubezpieczeń (w tym do dobrowolnego chorobowego). Podobno w świetle Ustawy o Świadczeniach Pieniężnych z 2014 roku (poz.150 lub 159) jest opisany wyjątek, dzięki któremu mogłabym jutro się zarejestrować deklarując najwyższe składki ZUS, a pojutrze zabrać od lekarza L4, które ten chciał mi dać już wczoraj (nie ma potrzeby oczekiwania 90-dniowego okresu karencji)…

Wówczas L4 będę dostawać od zadeklarowanej kwoty, bo nie ma z czego liczyć średniej. Czy to tak faktycznie jest? A w jakiej wysokości wówczas byłby ewentualnie zasiłek macierzyński, gdybym zaszła w ciążę? Jeśli w niższej, to czy można jakoś temu zapobiec?

2. Zapisać się w kolejkę za zabieg, w międzyczasie znaleźć sobie inne miejsce pracy i dogadać się z pracodawcą tak, by od początku wiedział, że muszę sobie zrobić w pracy przerwę zdrowotną w konkretnym terminie (aby potem mieć dokąd wrócić).

Ile musi wówczas minąć od momentu zatrudnienia w nowym miejscu zanim będę mogła iść na zabieg czyli przejść na L4? Czy podstawę liczy się wówczas od nowego zatrudnienia, czy uśrednia się zarobki z całego tego roku?

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-09 22:33 autor odpowiedzi: ZUS

    Jeżeli jestem zatrudniona na etacie i jednocześnie mam swoją firmę to mamy do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów ubezpieczenia z dwóch źródeł: umowy o pracę i pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Osoba prowadząca działalność gospodarczą może podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że rozwiąże umowę ze swoim pracodawcą lub otrzymuje z tytułu umowy o pracę - pensję niższą od minimalnego wynagrodzenia.

    W razie spełnienia warunków do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym osoba prowadząca działalność nabywa prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dopiero po 90 dniach trwania ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wlicza się także okres zatrudnienia zarówno w przypadku, jeżeli okresy trwają równolegle, jak i w przypadku, jeżeli następuje przerwa w tym ubezpieczeniu. Przerwa ta jednak nie może przekroczyć 30 dni.

    Podstawę wymiaru świadczeń ustala się z uwzględnieniem przychodu uzyskanego w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego dla danego płatnika składek odrębnie. Jako przychód rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Podstawę wymiaru zasiłku ustala się z 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a w razie ich braku z pełnych miesięcy ubezpieczenia. W razie powstania niezdolności do pracy przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie faktyczny, zadeklarowany przez Panią przychód za ten miesiąc, stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po uzupełnieniu kwoty do pełnego miesiąca.

    W razie rozwiązania stosunku pracy lub obniżenia wynagrodzenia poniżej minimalnego, Pani, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie zobowiązana do zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z tytułu tej działalności. Będzie też Pani mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu. Jeżeli zgłoszenia do tego ubezpieczenia dokona Pani w terminie 30 dni od ustania stosunku pracy, nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego bez konieczności posiadania nowego okresu wyczekiwania (90dni). Sposób naliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz jego wysokość uzależniona będzie od okresu, za jaki będzie Pani odprowadzać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, przed powstaniem niezdolności do pracy, oraz jaką kwotę (w ramach przewidzianych ustawowo granic) zadeklaruje Pani, jako ich podstawę.

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • aw_26

    Dodano 2015-05-20 09:44 przez aw_26

    Zasiłek chorobowy. Jaka będzie podstawa składki za niepełny miesiąc?

    Proszę uprzejmie o odpowiedź na poniższe pytanie.
    Jeżeli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opłacił ubezpieczenie społeczne, chorobowe i zdrowotne od MAKSYMALNEJ stawki za luty, marzec i kwiecień 2015 r., oraz od składki MINIMALNEJ za jeden dzień maja 2015 r. (to jest za 1 maja 2015 r...

  • magbea

    Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

    Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

    Witam.
    Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

  • malinka85

    Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

    Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

    Witam,
    prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
    Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

  • Aneczka5585

    Dodano 2014-05-12 10:06 przez Aneczka5585

    Składki ZUS a macierzyński dla przedsiębiorcy

    Witam,
    od 02.05.2013 prowadzę działalność gospodarczą, w sierpniu zaszłam w ciążę opłacałam niższe składki do października, w listopadzie zapłaciłam już pierwszą składkę w wysokości 1026,98 zł i tak do lutego. Pod koniec lutego poszłam na L4 i zaczęłam opłacać składki w marcu 711,58 zł, a w kwietniu...

  • marco305

    Dodano 2014-11-06 21:51 przez marco305

    Kolejna ciąża na zasiłku macierzyńskim. Czy po jego zakończeniu mogę iść na L4?

    Witam,osoba przez 2 miesiące prowadziła działalność gospodarczą i płaciła składki od najwyższej podstawy. Następnie urodziła dziecko i była na zasiłku macierzyńskim, prowadząc dalej działalność gospodarczą i opłacała składkę zdrowotną.W czasie zasiłku macierzyńskiego osoba ta zaszła w ciążę. Czy tak...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

Na założenie działalności gospodarczej często decydują się osoby, które są już zatrudnione na etat. Istotną w tej sytuacji kwestią są składki ZUS. Jakim ubezpieczeniom należy podlegać w tym przypadku? Czy przedsiębiorca może ...

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania