eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSDziałalność gospodarcza a zasiłek chorobowy w ciąży


2014-08-21 13:34 autor: konto usunięte

3 279 odsłon

Działalność gospodarcza a zasiłek chorobowy w ciąży

Witam,

jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem w 4. miesiącu ciąży i na zwolnieniu lekarskim już drugi miesiąc. Od dłuższego czasu planowałam założenie działalności gospodarczej.

Rozumiem, że z momentem założenia działalności tracę prawo do zasiłku chorobowego. Pytanie teraz brzmi, po jakim czasie mogłabym ponownie ten zasiłek otrzymać od momentu założenia działalności, czy powinnam wówczas rozwiązać dotychczasową umowę o pracę.

Jakie wyjście byłoby najbardziej korzystne w tej sytuacji, aby otrzymywać wyższy zasiłek chorobowy, a później macierzyński, ponieważ obecnie otrzymuję jedynie 1500 zł chorobowego.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-21 15:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie do końca jest tak jak Pani twierdzi. Jeżeli jest Pani zatrudniona  i w tym czasie ( trwanie zatrudnienia) założy Pani działalność gospodarczą, to od tej DG nie będie mogła Pani opłacać dobrowolnej składki chorobowej, która uprawni Panią do pobierania dodatkowego zasiłu chorobowego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-21 15:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Rozumiem dlatego myślę o rozwiązaniu dotychczasowej umowy o pracę o założeniu własnej działalności, tak aby opłacanie składek do ZUS odbyło się bez żadnej przerwy. Pytanie tylko jak wówczas będzie wyglądał ewentualny zasiłek chorobowy i urlop macierzyński. Czy w przypadku gdy opłacałabym najwyższe stawki ZUS otrzymałabym zasiłek chorobowy w formie 100% od tych najwyższych stawek?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-21 18:49 autor odpowiedzi: korinka

    Otrzymasz średnią z 12 miesięcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-24 10:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Sadzę że już za późno gdyż chyba jest jakiś zapis że po upłynieciu podajże 3msc ciązy nie można rozwiązać umowy, bądź 4msc ciązy, ktoś już tutaj o tym pisał.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-24 12:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    i tu się Pani myli, za porozumieniem stron umowę można rozwiązać zawsze. 

    W sytuacji, w której nie zachodzi żadna z powyżej wymienionych przesłanek, pracodawca nie ma prawnej możliwości zwolnienia kobiety ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży w ogóle nie jest możliwe.

    Jeżeli bowiem pracownica sama chce zakończyć pracę, możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Porozumienie takie jest zgodne z prawem i wiążące zarówno w stosunku do pracodawcy, jak i pracownicy. Oznacza to, że kobieta, która w momencie zawierania porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę zdawała sobie sprawę, że jest w ciąży i pomimo tego zdecydowała się na zakończenie współpracy, nie ma prawa następnie żądać unieważnienia zawartego porozumienia. Znajduje to uzasadnienie w Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1998 r. (sygnatura sprawy: I PKN 431/98)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-24 14:45 autor odpowiedzi: korinka

    "Jestem w 4. miesiącu ciąży i na zwolnieniu lekarskim już drugi miesiąc." czyli niezdolność do pracy... więc jakim cudem osoba "chora" (wkoncu jesteś na chorobowym) chce pracować na DG a nie ejst w stanie pracować na etacie? Bo żeby teraz dostać "l4" z DG, musiałabyś rozwiązać umowe o prace, założyć działalność i prowadzic ją przez co najmniej 90 dni,zeby miec znowu prawo do zasiłku chorobowego...a to już podchodzi pod wyłudzenie. Zus to skontroluje, dlaczego bedąc w ciąży poszłaś na l4, potem miałaś w nim przerwę na założenie DG i prace i po nabyciu prawa do wysokich świadczeń znowu poszłaś na l4. Nie dostaniesz zasiłków z działalność, a i pracę na etacie stracisz, bo przecież się zwolniłaś. A jeżeli tak jak piszesz nie chcesz miec przerwy w płąceniu składek, to powodzenia, policzą Ci średnią z 12 miesiecy i nie dostaniesz dużo.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-31 14:43 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Witamy,

    W celu otrzymania zasiłku chorobowego z DG należy opłacać składkę prze 90 dni (3 miesiące).

    Świadczenie będzie liczone ze średniej z ostatnich 12 miesięcy.

    POzdrawiamy

    Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

Na założenie działalności gospodarczej często decydują się osoby, które są już zatrudnione na etat. Istotną w tej sytuacji kwestią są składki ZUS. Jakim ubezpieczeniom należy podlegać w tym przypadku? Czy przedsiębiorca może ...

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosiła się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego oraz terminowo opłacała składki może pobierać zasiłek macierzyński.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania