eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUSOd kiedy ZUS liczy termin 90 dni wyczekiwania na chorobowe? Data zgłoszenia/data wskazana we wniosku


2014-08-19 21:42 autor: KalliopeKa

6 948 odsłon

Od kiedy ZUS liczy termin 90 dni wyczekiwania na chorobowe? Data zgłoszenia/data wskazana we wniosku

Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z dniem 09.06.2014 r. wyrejestrowałam się z ubezpieczeń społecznych (w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia 02.06.2014 r.. 09.06.2014 r. dokonałam zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia 02.06.2014 r.

11.07.2014 r. dokonałam wyrejestrowana z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od 05.07.2014 r. 11.07.2014 dokonałam zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i  (w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia 05.07.2014 r.

Od jakiej daty będzie naliczane 90 dni wyczekiwania na chorobowe? Od daty wskazanej we wniosku (05.07.2014), czy daty zgłoszenia wniosku (11.05.2014)?

Czy w ustawie z dn.13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych jest zapis, że do ponownego zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń nie obowiązuje termin 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia?

Dodam, że do 18.06.2014 przebywałam na L4, jednak – ze względu na wyrejestrowanie – L4 było liczone do 1 czerwca (za ten okres wypłacone też chorobowe). 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-09 22:42 autor odpowiedzi: ZUS

    W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe ustają od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Z informacji zawartej w zapytaniu wynika, że od dłuższego czasu prowadzi Pani działalność gospodarczą. Okresowo wyrejestrowała się Pani z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli przerwa w Pani ubezpieczeniu chorobowym nie przekroczyła 30 dni, do okresu wyczekiwania może Pani wliczyć poprzedni okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli jednak przerwa przekroczyła 30 dni, okres wyczekiwania należy liczyć od dnia złożenia wniosku ( druku ZUA) o objęcie Pani tym ubezpieczeniem. W Pani przypadku od dnia 11.07.2014 r. Wynika to z tego, że Pani obowiązek ubezpieczenia powstał już dawno, w momencie podjęcia działalności gospodarczej i 7 dniowy termin na złożenie wniosku Pani nie dotyczy.

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Podstawą przyznania zasiłku chorobowego choremu przedsiębiorcy jest dostarczenie do ZUS-u zwolnienia lekarskiego oraz formularza ZUS Z-3b. Ten drugi dokument wypełnia samodzielnie przedsiębiorca – przeoczenia czy błędy mogą wpłynąć na ...

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosiła się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego oraz terminowo opłacała składki może pobierać zasiłek macierzyński.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania