Bardzo proszę o odpowiedź w następującej kwestii: pracowałam w Polsce jako nauczyciel na zastępstwach. W latach 70-ych wyjeżdżając zabrałam ze sobą świadectwa pracy z poszczególnych szkół, świadectwa pracy wydane przez jednostkę nadrzędną tj. Urząd Miejski Wydział Edukacji oraz książeczkę pracy, w której są wpisy o zatrudnieniu lub poświadczeniu do uprawnień leczniczych.
Za granicą pracowałam 15 lat i mam 2 lata bezrobocia. Przed osiągnięciem wieku emerytalnego prosiłam ZUS o E 205 pl, po potwierdzeniu przez ZUS na tym formularzu 5-u lat pracy zwolniono mnie z pracy i zaczęto mi płacić zaliczkę na poczet zsumowanej emerytury.
Półtora roku temu ZUS przysłał mi pismo o utworzeniu kapitału początkowego. Na decyzji widniał tylko czas okres pracy 40 miesięcy. Ponieważ ja nie dostarczyłam Rp-7 ZUS sam zwrócił się do Urzędu Miejskiego z prośbą o wydanie tego dokumentu, ale urząd już zlikwidował archiwa, bo w Polsce nauczyciele idą po 30-u latach pracy, wiec minął okres przechowywania zastrzeżony przez prawo. Ja sama pojechałam do Polski, kazano mi się zwrócić do poszczególnych szkół, niektóre miały moje dokumenty, niektóre tylko częściowo.
Wynikła dla mnie przykra sprawa, bowiem na dwóch oryginałach świadectwa pracy wydanego w roku 1980 przez Urząd Miejski oprócz wymienionych okresów pracy widnieje adnotacja: wzięto pod uwagę okres od do w szkole tej a tej w innym mieście łącznie 7 miesięcy. Ja dostarczyłam swego czasu zaświadczenie o zatrudnieniu w tej szkole, urząd je zabrał i na tej podstawie zapłacił mi za wakacje i wyższe uposażenie, za wysługę lat. Szkoła ta już dawno nie istnieje, ale w Urzędzie Miejskim tego miasta znaleziono tylko krótką umowę na moje nazwisko, w związku z czym ZUS nie chce mi zaliczyć 7-u miesięcy wymienionych w świadectwie pracy w/w, tylko dni wymienione w umowie.
Co robić, jak się bronić przed ciągłym skracaniem czasu okresu pracy przez ZUS, obawiam się bowiem, że o ile ZUS odetnie te 7 miesięcy, okresy składkowe i nie pokryją wymaganych 20-u lat. Nie dostanę więc emerytury. Słyszałam, że od decyzji ZUS można się odwołać do sądu pracy. Jestem gotowa przyjechać, ale gdzie szukać eksperta, który mi napisze podanie. Jestem gotowa przedstawić dwa oryginały w sądzie by nie było wątpliwości, że są autentyczne, ale czy to coś da? Czy wydany wcześniej E205, nie ma wartości?
Dziękuję D.F
Dodano 2014-02-12 17:04 przez matus
W 2015 roku kończę 60 lat, przepracowałem ponad 35 lat - w tym jako nauczyciel 23. Jakie mam szanse na wcześniejszą emeryturę?
Dodano 2013-11-27 21:13 przez sybil49
W październiku 2014 roku skończę 65 lat, więc złożyłem do ZUS-u wniosek o kapitał początkowy, ale nie mam przepracowanych wymaganych 25-ciu lat lecz około 17 lat w różnych zakładach. Nie z wszystkich zakładów dostarczyłem druk Rp-7, ale tylko świadectwa pracy gdyż zakładów już nie ma, a nie mogę zna...
Dodano 2013-10-09 17:01 przez Józefina63
Mam 60 lat życia z 1953 r., 43 lata i 8 m-cy pracy, 18 lat pracy w warunkach szczególnych. Do 2005 r. nie mam 15 lat przed 1998. Obecnie jestem na rencie, mam częściową niezdolność do pracy i pracuję w ZPCH, mam niepełnosprawność umiarkowaną.
Czy mogę się starać o wcześniejszą emeryturę? W jednych p...
Dodano 2018-06-01 20:30 przez konto usunięte
Witam,uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania, jakie uprawnienia i do czego ma nauczyciel po 30 latach pracy w szkole w 2018 roku? Czy może przejść na emeryturę bez względu na wiek?Z góry dziękuję za zajęcie się tym tematem.
Dodano 2018-02-04 14:17 przez konto usunięte
Witam,czy to możliwe, żeby nauczyciel ze stażem pracy w 2018 r. - 30 lat - (w 2008 r. - 20 lat pracy w szczególnym charakterze), nie miał prawa do emerytury, ani do świadczenia kompensacyjnego, tylko dlatego, że ma dopiero 51 lat?Z góry dziękuję za zajęcie się tym zagadnieniem.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Poszukiwanie dawnych akt osobowych to sytuacja, z którą musi zmierzyć się niemałe grono osób ubiegających się o emeryturę lub rentę. Dość często bowiem zdarza się, że zależy nam na dokumentach pracowniczych wystawionych przez firmę, ...
ZUS przypomina, że mamy wpływ na wysokość swojej emerytury. Im dłużej pracujemy zawodowo, tym nasza emerytura będzie wyższa.
Najwyższą emeryturę w Polsce w wysokości 48,6 tys. zł otrzymuje Zabrzanin, a najniższą - 1 grosz - mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszy z nich emerytem został w wieku 86 lat, a drugi przepracował zaledwie 3 dni. Od czego zależy ...
Złożenie wniosku o emeryturę oznacza konieczność zgromadzenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie i to niejednokrotnie w okresach bardzo odległych czasowo. Brak takich dokumentów owocować może obniżeniem wysokości emerytury. W ...
2022-09-27 20:25
2022-06-21 08:20