2013-03-20 01:23 autor: aneta.d
6 597 odsłon
Witam,
Mój mąż w 2012 r. pracował w Polsce na umowę o pracę do maja, 6 maja poleciał do Londynu za pracą. Od 24 czerwca 2012 r. ma zarejestrowaną działalność na siebie (samozatrudnienie).
W sierpniu razem z córką przyleciałam do męża i jesteśmy tu wszyscy razem, wynajmujemy mieszkanie, a mąż płaci tu podatek. W Polsce nadal mamy zameldowanie. Zamierzamy tu pozostać jakiś czas, kilka lat. Zbliża się czas rozliczenia w Polsce i nie wiem, jak to zrobić.
Jak wyliczyć ten dochód? Mąż wypisuje fakturę co miesiąc na konkretną kwotę. Czy muszę zliczyć te kwoty i gdzieś je wpisać, w funtach, złotówkach, jeśli w złotówkach, to po jakim kursie za taki okres?
Czy muszę wypełnić PIT-36 i do tego jeszcze inny PIT?
2013-03-20 06:40 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-20 23:23 autor odpowiedzi: aneta.d
2013-03-25 12:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Hmm można by się pokusić o stwierdzenie, że mąż ma rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii. Ważne przy tym będzie jednak przede wszystkim określenie, gdzie znajduje się stałe miejsce zamieszkania (ten meldunek może przeszkadzać)?
Jeżeli przyjmiemy, że mąż ma rezydencję w Anglii, w Polsce rozliczamy tylko dochody z umowy o pracę w tym kraju uzyskanych. W takim przypadku jednakże w Wielkiej Brytanii także z polskich dochodów trzeba by się rozliczyć.
Jeżeli przyjmujemy, że rezydencja podatkowa jest w Polsce, rozliczenia dokonujemy na PIT-36 i dołączamy PIT-ZG, gdzie trzeba wykazać dochód z działalności gospodarczej w Anglii. Przeliczeń dokonujemy po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego powstanie przychodu.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-03-15 19:13 przez beta
Mam 65 lat i od 10 lat jestem na emeryturze. Drugi rok pracuję w Wielkiej Brytanii i tam płacę podatki. Mam tylko obywatelstwo polskie. Jak rozliczyć się w Polsce? Czy będę tu też musiała płacić jakiś podatek?
Dodano 2013-03-15 00:23 przez kieraj377
Witam, mam pytanie: pracowałem na cały etat w Polsce i od 1-go do 12-go stycznia byłem jeszcze na płatnym urlopie i zwolniłem się z firmy, tak że pit z zakładu dostałem za te 12 dni, a od lipca pracuję w Anglii. Czy muszę w Polsce się rozliczyć z tych 12-tu dni i z tego co pracowałem od lipca w Angl...
Dodano 2021-02-20 17:08 przez Jerzy365
Od kilkunastu lat mieszkam i pracuję w UK, w Polsce bywam raz na kilka lat. Ale mam w Polsce dwa małe mieszkania, w jednym jestem zameldowany i jest ono wynajęte. Dochód ten rozliczam co roku PITem-28. Nie mam w Polsce żadnej bliskiej rodziny. Czy grozi mi podwójne opodatkowanie?
Dodano 2013-06-07 13:53 przez bartrolf
Witam,
Od 6 lat mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii. Tutaj mam dom, dzieci chodzą do szkoły, mam pracę. Z Polską łączy mnie to, że dostaję rentę inwalidzką MSWiA. Czy w rozumieniu przepisów muszę się rozliczać w Polsce czy też nie?
Dostaje PIT-40A, mam z tym cały czas problem, a kiedy dzwoniłem do...
Dodano 2013-03-19 18:01 przez konto usunięte
Witam,
Moja żona w 2012 roku pracowała legalnie we Francji (zapewnione ubezpieczenie, składki) około 150 dni.
W Polsce nie osiągnęła dochodów, jednak miała zawieszoną działalność gospodarczą. W jaki sposób powinna się rozliczyć? Czy od pracodawcy powinna otrzymać roczne rozliczenie zarobków?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...
Rozliczenie przychodów zagranicznych w Polsce może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów ...
Mimo że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się dużymi krokami, nadal jest to kraj, w którym pracuje znaczna część naszych rodaków. Pensje są tam bowiem znacznie wyższe od krajowych. Czy dochody takie trzeba ...
Zarabiający za granicą na ogół uzyskują tam także zwrot podatku z tego tytułu. Już niedługo część emigrantów zarobkowych będzie go jednak musiała oddać polskiemu fiskusowi. Wszystko za sprawą wielostronnej konwencji podatkowej MLI ...