Witam, mój mąż od maja pracuje w Norwegii, chcemy rozliczyć się w kraju wspólnie. Podobno od przychodu można odliczyć 30% diety - jaka byłaby to kwota?
Wiem, że dochód trzeba przeliczać wg kursu z dnia poprzedzającego wypłatę od każdej wypłaty osobno, a jak z podatkiem? Czy też trzeba przeliczać każdy miesiąc, czy całość za 2012 rok wg jakiegoś konkretnego kursu?
I jeszcze jedno pytanie - czy te obliczenia, przeliczenia waluty to są tylko dla mnie, czy mam gdzieś je przedstawić?
A teraz mam jeszcze inne pytanie: czy w przypadku, gdy ja cały rok pracowałam w kraju, a mąż przez cztery miesiące w kraju a przez pozostały czas w Norwegii, to czy jest możliwe rozliczenie się wspólne w Norwegii? Czy to może jest tak, że to wyłączenie działą w dwie strony i w Norwegii przeprowadzamy taką samą procedurę, jak w Polsce?
A gdybyśmy jednak rozliczali się w kraju, to jakie dokumenty będziemy potrzebowali z Norwegii dla polskiego Urzędu Skarbowego?
Dziękuję za szybką odpowiedź, ale w naszym przypadku mąż pracował w Norwegii ponad 183 dni, to w Polsce pracował 4 miesiące. Jak więc będzie dla nas najkorzystniej - najprościej rozliczyć się?
2013-03-12 08:41 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Przychód osiągnięty za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy o kwotę odpowiadającą 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą.Dla Norwegii stawka diety wynosi 451 NOK na dzień.
Kwota pomniejszenia przychodu wyniesie: 451x30%xX, gdzie X= ilość dni pobytu i pracy za granicą.
Dopiero pomniejszone przychody należy przeliczać na złote polskie, wg schematu opisanego w pytaniu.
Należy wypełnic PIT/ZG, w którym wykazuje się dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą oraz podatek zapłacony za granicą, rozliczane w danym zeznaniu podatkowym.
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-13 07:43 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Jeżeli mąż pracował 4 mc w Norwegii (czyli poniżej 183 dni) to podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w tym kraju. W związku z tym wspólne rozliczenie podatkowe należy złożyć w Polsce.
Dokumenty potwierdzające przychód i podatek zapłacone w Norwegii:
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-14 09:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Ponieważ mąż posiada w Polsce tzw ośrodek interesów życiowych (rodzina) to nadal ma status polskiego rezydenta i powinien rozliczyc sie w Polsce z dochodów norweskich.
Osoba uzyskująca dochody w Norwegii, jeżeli jest polskim rezydentem podatkowym, albo podwójnym rezydentem, ale zobowiązanym do rozliczenia w Polsce na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, powinna złożyć deklarację PIT-36 (oraz ewentualnie załącznik PIT-ZG) w Polsce i rozliczyć na niej dochody uzyskane w Nowegii.
Dodatkowo jeżeli podatnik, polski rezydent podatkowy, uzyskał dochody zarówno w Norwegii, jak i w Polsce, to powinien on rozliczyć swoje dochody zagraniczne przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania - metody wyłączenia z progresją.
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-14 09:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
A teraz jak to zrobić:
1. Połączyć wszystkie dochody (polskie i norweskie) po wcześniejszym sprowadzeniu norweskiej waluty do złotówek (przypominam o możliwości obniżenia norweskiego przychodu o 30% diety za każdy dzień stosunku pracy za granicą).
2. Od ogólnej sumy dochodów należy obliczyć podatek wg polskiej skali podatkowej.
3. Obliczyć, w jakim stosunku procentowym pozostaje obliczony podatek do ogólnej kwoty dochodów (tj. dochodów polskich oraz norweskich).
4. Wynik powyższego działania, który jest nową stawką podatkową, stosujemy wyłącznie do polskich dochodów.
diox3 skomentował/a odpowiedź 2013-04-24 12:57
Wygląda to strasznie - ale przy rozliczaniu przez internet pit-36L liczy to sam. należy wyliczyć tylko kwotę zarobiona za granica - i wpsiac ja w pit/zg
diox3 skomentował/a odpowiedź 2013-04-24 12:58
oczywiscie pit-36 bez L :)
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-04-24 12:55 autor odpowiedzi: diox3
Dodano 2017-03-15 03:43 przez matimiszti
Witam,
w 2016 pracowałem 5 miesięcy w Polsce i i 4 w Szkocji. Wiem, że przeliczając zarobki zagraniczne na polską walutę należy zrobić to po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania wynagrodzenia. A co jeśli otrzymałem 20 wynagrodzeń, za każdy przepracowany tydzień? Czy muszę przel...
Dodano 2013-04-18 20:07 przez gret2203
Witam,
Mój mąż osiągnął w roku 2012 dochody w Norwegii i Polsce. Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób obliczyć dochód do wykazania w PIT-36 i PIT/ZG?
Mają to być kwoty netto obliczone po kursie z dnia otrzymania payslipu (mężowi potrącano też koszty przelotów, więc rozumiem, że to musi być dodane...
Dodano 2013-04-11 13:45 przez madziucha.89
Witam,
Będę wdzięczna za następującą informację:
1) czy w załączniku PIT/ZG jako dochód mam wpisać kwotę, jaka rzeczywiście została przelana na moje konto (po przeliczeniu na złotówki), czy kwotę z jarografu (loon loonbelasting)?
2) gdzie powinnam wpisać kwotę wykazaną jako "loonheffing"?
3) gdzie p...
Dodano 2013-03-19 18:01 przez konto usunięte
Witam,
Moja żona w 2012 roku pracowała legalnie we Francji (zapewnione ubezpieczenie, składki) około 150 dni.
W Polsce nie osiągnęła dochodów, jednak miała zawieszoną działalność gospodarczą. W jaki sposób powinna się rozliczyć? Czy od pracodawcy powinna otrzymać roczne rozliczenie zarobków?
Dodano 2013-04-08 23:18 przez elaxxx1982
Witam,
Pracowałam w zeszłym roku w Polsce przez pół roku, później pracowałam 2 miesiące w Wielkiej Brytanii przez Agencje Pracy. Dokumentami potwierdzającymi są payslipy. Zarobiłam 2048 funtów.
Chciałabym się dowiedzieć, jak obliczyć dochód zagraniczny na złotówki i czy przysługują mi odliczenia z p...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...
Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...
Podatnik mający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, wykonujący tutaj pracę najemną na rzecz belgijskiego pracodawcy, podatek od tak uzyskanego wynagrodzenia rozlicza wyłącznie w Polsce. W tym celu powinien złożyć PIT-36 - uznał ...
Polacy pracujący na tzw. etacie za granicą powinni pamiętać, że z reguły z tak zarobionych pieniędzy powinni się rozliczyć także w Polsce. Podatek od nich nie jest wprawdzie na ogół tak wysoki, jak danina od dochodów krajowych, niemniej ...