2013-03-11 20:42 autor: eselu2003
5 346 odsłon
Witam, pracowałem w PL do 23.02.2012 na pełny etat, a następnie urlop bezpłatny i podjąłem pracę we Francji od 26.03.2012 i do dnia dzisiejszego tu pracuję.
Dostałem PIT w PL i nie wiem jak to mam teraz zrobić. Poza tym nie będzie mnie w PL do końca kwietnia, dopiero w maju będę i nie wiem też czy można przedłużyć termin składania zeznania podatkowego...??
Wiem że we Francji będę się rozliczał dopiero w następnym roku za 2012 bo tu ten system działa tak jakoś dziwnie :) ale mam teraz ZONKA co zrobić z tym PIT-em??
Bardzo proszę o poradę
z góry dziękuję... :)
2013-03-11 20:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
PIT w Polsce można złożyć elektronicznie. Obecnie odległość nie jest problemem.
Co do sposobu rozliczenia w pierwszej kolejności należy określić rezydencję podatkową, czyli gdzie Pan ma nieograniczony obowiązek podatkowy.To jest niezbędne po to, by określić czy w Polsce rozliczyć się tylko z dochodów w Polsce, czy także z tych uzyskanych we Francji.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2013-03-12 07:34 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Dodam. że rezydencja podatkowa to inaczej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem podobnym. To nie do końca to samo, co nieograniczony obowiązek podatkowy z ustawy o PIT.
Każdy kraj inaczej określa warunki uzyskania rezydencji podatkowej w danym kraju. W Polsce pojęcie to wiąże się z tzw. nieograniczonym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że:
Osoby takie mają polską rezydencję podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2013-03-14 17:49 autor odpowiedzi: eselu2003
Dziekuje bardzo za odpowiedz:)
czyli z powyzszego wyniki iz rozliczam sie z PITu ktory otrzymalem w Polsce a pozniej bede sie rozliczal tu gdzie obecnie mieszkam:)
takze rozliczenie elektroniczne bedzie najlatwiejszym rozwiazaniem:)
Dziekuje pozdrawiam:)
2013-03-15 06:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Proszę pamiętać, że w zakresie rezydencji podatkowej wystarczy spełnienie jednego warunku, aby ta w Polsce istniała (czyli wystarczy samo przebywanie w Polsce powyżej 183 bądź też posiadanie centrum interesów życiowych).
Spełnienie jednego z nich powoduje, że w Polsce trzeba rozliczyć się ze wszystkich dochodów (zarówno krajowych jak i zagranicznych).
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2013-03-15 08:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Dokładnie tak. W podanej definicji
"posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lubprzebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym."
słowo lub wyjaśnia, że wystarczy jeden warunek aby podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-15 18:31 autor odpowiedzi: eselu2003
zgadza sie tytlko co rozumiemy przez centrum interesow, w polsce bylem niepelne 2 miesiace wiec mniej jak 60 dni, w Polsce mam mieszkanie na kredyt wspolnie z zona i nic poza tym... czy to mnine obliguje to rozliczenia sie jednak w PL??
2013-03-16 06:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Warto posiłkować się w tym przypadku przepisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Francją.
Tekst poniżej:
1. W rozumieniu niniejszej umowy określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona, nie włączając jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie tylko w zakresie dochodu, jaki osiągają ze źródeł położonych w wyżej wymienionym Państwie albo z tytułu majątku, jaki posiadają w tym Państwie.Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata
Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...
Dodano 2013-03-11 09:47 przez emi
Czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem w Polsce, jeśli mąż pracuje w Danii a w Polsce nie uzyskał żadnych dochodów?
Dodano 2013-03-08 11:28 przez Gouchya
Witam serdecznie,
Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego za 2012 rok. Obecnie jestem zameldowana w Polsce i Niemczech. W trakcie 2012 roku pracowałam kilka miesięcy w Polsce, a od polowy roku także w Niemczech.
Jak powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce? A dotyczy Niemiec?
Z góry dziękuję z...
Dodano 2013-02-25 17:07 przez konto usunięte
Dzień dobry,
Mam pytanie, w tamtym roku przez jeden miesiąc pracowałam w Polsce, przez pół roku w Anglii i od września w Meksyku. Rozumiem, że powinnam rozliczyć, to co zarobiłam w Polsce. Co z pozostałymi przychodami?
W Wielkiej Brytanii nie przekroczyłam minimum, od którego płaci się podatki, podo...
Dodano 2013-02-14 12:36 przez jlowicki
Dzień dobry,
W styczniu i lutym 2012 roku pracowałem w Hiszpanii. Od marca brałem zasiłek dla bezrobotnych, aż do końca sierpnia 2012 roku. We wrześniu 2012 roku podjąłem pracę w Polsce, gdzie obecnie mieszkam. Prowadzę działalność gospodarczą w branży sportowej.
Chcę wiedzieć, gdzie powinienem robi...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Podatnik, którego centrum interesów życiowych przez 8 miesięcy znajdowało się w Szwajcarii nie musi zarobionych tam pieniędzy rozliczać w polskim zeznaniu podatkowym - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej ...
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...
Rozliczenie przychodów zagranicznych w Polsce może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów ...
Osoba, która posiada i będzie posiadała miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Holandii, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W rezultacie w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko dochody tutaj osiągnięte. Nie trzeba ...