eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczneIslandia


2008-02-17 20:16 autor: henryk57

3 504 odsłon

Islandia

Jak mam się rozliczyć z Urzędem Skarbowym jeśli 3 miesiące prowadziłem działalność gospodarczą, 3 miesiące byłem na chorobowym i 6 miesięcy pracowałem w Islandii?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-18 16:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Metoda odliczenia proporcjonalnego - niestety dochód uzyskany w Islandii podlega opodatkowaniu także w Polsce. Musi Pan zsumować wszystkie uzyskane dochody (w tym te za granicą) i od nich obliczyć zobowiązanie podatkowe. PIT-36 plus załącznik PIT/ZG.

    Sposób ustalania zobowiązania podatkowego od dochodów zagranicznych został przedstawiony tutaj: Rozliczamy dochody z Holandii za rok 2007 - eGospodarka.pl - Podatki

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-19 21:49 autor odpowiedzi: henryk57

    dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-09 01:42 autor odpowiedzi: g_p

    Witam,

    Pozwolę sobie rozwinąć pytanie zadane przez Henryka57. Chodzi mi o indywidualną ulgę podatkową tu na Islandii (po wystąpieniu z wnioskiem do odpowiedniego urzędu otrzymuje się tzw. Skattkort - dokument uprawniający do indywidualnej ulgi podatkowej; jej wsokość określona jest stałą w danym roku podatkowym kwotą przeliczaną na miesiąc). W Polsce takiego czegoś nie ma, więc powstaje pytanie co tak naprawdę na potrzeby zeznania podatkowego w Polsce przyjąć jako podatek odprowadzony fiskusowi w Islandii: czy te trzydzieści kilka procent podatku dochodowego jakie RSK (tutejszy Urząd Skarbowy)nalicza Ci wyjściowo od twojego wynagrodzenia? Czy może tyle ile faktycznie odprowadziłeś podatku z uwzględnieniem indywidualnej ulgi podatkowej (w przypadku niskich zarobków z trzydziestu kilku procent podatku dochodowego może się zrobić po przeliczeniu nawet 19)? Przy takiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jaką mamy jest to bardzo istotne zwłaszcza przy niskich dochodach na Islandii, na który próg w Polsce się trafi i ile podatku się już odprowadziło za granicą.

    Jak robiłem rozliczenie za 2006 rok to przyjąłem jako podatek odprowadzony do RSK te trzydzieści kilka procent podatku należnego. Pani w US w Polsce była bardziej zaaferowana moimi błędami formalnymi (dane osobowe) i faktem zaginięcia mojego zeznania u siebie w Urzędzie niż jakimikolwiek liczbami, więc tak naprawdę nie wiem czy miałem rację czy nie. A wśród tych nielicznych którzy chcą się legalnie rozliczyć z pracy w Islandii w tym roku chodzą plotki, iż z racji niewiedzy naszych urzędników interpretacja zależy głównie od tego na kogo się trafi; aczkolwiek z powodu chronicznego uczulenia naszych kochanych urzędników na wydawanie decyzji na korzyśc petenta podobno przeważa tendencja do uznawania za właściwą do obliczeń w Polsce kwoty jaką się rzeczywiście odprowadziło zagranicznemu fiskusowi, a nie kwoty nominalnej. Skutkuje to oczywiście duuuużymi niedopłatami podatku w Polsce:(((, właściwymi dla tego typu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania o jakiej pisał Krzysztof. Czy ktoś wie może coś więcej...?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania