Witam,
ja i moja żona jesteśmy obywatelami Ukrainy, mieszkamy w Polsce przez ostatnie 2 lata, posiadamy pozwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).
Mam umowy o prace z polskiej firmą AAA i odpowiednio płacę podatki z zarobków (ZUS, NFZ, zaliczka). Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy.
Poza tym, że pracuje w Polsce dla firmy AAA, jako osoba fizyczna również mam umowę z amerykańską firmą BBB. Kontrakt z firmą BBB jest podpisany tylko w języku angielskim, który określa moja odpowiedzialność i stawkę godzinowa. Wszystkie prawa autorskie nalezą do firmy BBB. Pracuje jako programista. Moim obowiązkiem jest rozwój nowego oprogramowania i wprowadzaniu zmian do już istniejącego.
Otrzymuje wynagrodzenie jako przelew bankowy bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych na moje konto bankowe w Polsce w dolarach amerykańskich.
Moja żona będzie miała podobny kontrakt z francuską firmą. Firma będą przekazywać pieniądze na konto bankowe w EUR. Jej obowiązki są takie same jak moje.
Mam kolejne pytania:
1). Jak rozliczyć podatki w Polsce we właściwy sposób z moich zarobków od amerykańskiej firmy BBB? Czy można to traktować jako "umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich"? Koszty uzyskania przychodu 50%?
2). Jak moja żona powinna płacić podatki we właściwy sposób? Czy można to traktować jako "umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich"? Koszty uzyskania przychodu 50%?
3). Czy coś należy wspomnieć dodatkowo w umowie, aby zapłacić 18% (32) podatku od kwoty 50%?
4). Który PIT należy wypełnić (wspólnie z małżonkiem)?
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam
Witam,
Ja i moja zona jesteśmy obywatelami Ukrainy, mieszkamy w Polsce przez ostatnie 2 lata, posiadamy pozwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).
Mam umowy o prace z polskiej firmą AAA i odpowiednio place podatki z zarobków (ZUS, NFZ, Zaliczka). Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy.
Poza tym, że pracuje w Polsce dla firmy AAA, jako osoba fizyczna również mam umowę z amerykańską firmą BBB. Kontrakt z firmą BBB jest podpisany tylko w języku angielskim, który określa moja odpowiedzialność i stawkę godzinowa. Wszyscy prawa autorskie nalezą do firmy BBB. Pracuje jako programista. Moim obowiązkiem jest rozwój nowego oprogramowania i wprowadzaniu zmian do już istniejącego.Otrzymuje wynagrodzenie jako przelew bankowy bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych na moje konto bankowe w Polsce w dolarach amerykańskich.
Moja żona będzie miała podobny kontrakt z francuską firmą. Firma będą przekazywać pieniądze na konto bankowe w EUR. Jej obowiązki są takie same jak moje.
Mam kolejne pytania:
2020-03-02 18:50 autor odpowiedzi: tawega
Dodano 2018-04-08 00:20 przez Juliaukraina
Witam,jestem z Ukrainy ale przebywam w Polsce ponad 5 lat, posiadam kartę pobytu. Dostałam kilka PIT-11, od pracodawców, u których pracowałam na umowie zlecenie.I dostałam też z banku IFT-1R, w którym mnie potraktowali jak nierezydenta. Czy mam rozliczać IFT-1R razem z innymi PIT-ami w jednej deklar...
Dodano 2016-10-08 22:10 przez Piotr5335
Dzień dobry! Potrzebuję Państwa fachowej pomocy. Mam na imię Piotr, jestem obywatelem Ukrainy. Teraz studiuję w Śląsku na uczelni wyższej i dorabiam jako freelancer poprzez platforme UpWork Inc. Jakiś czas temu zacząłem przelewać zarobki na konto osobiste w polskim banku (jest zarejestrowany na mnie...
Dodano 2019-10-05 11:50 przez e_emila
Witam,
przez cały rok pracuję w Holandii w oparciu o umowę o pracę. Chciałabym jednak zacząć dorabiać jako freelancer za pośrednictwem polskich platform, w oparciu o umowę o dzieło. Jak wygląda rozliczenie takich dochodów na koniec roku? Czy dochód z zagranicy wlicza się do PIT-36? Czy taka działaln...
Dodano 2017-12-15 14:29 przez mamatu
Witam,czy możemy z mężem rozliczyć sie wspólnie w Polsce? Mąż nie ma dochodów uzyskanych w Polsce, za to ma w Danii. Czy mogę do rozliczenia wpisać brak dochodów męża z Polski? Umowa w Danii na tamtejszych warunkach opodatkowania.
Dodano 2017-12-09 23:02 przez Krzaczek75
Na początek wyjaśnienie. Wziąłem ślub 16 stycznia 2016 roku, więc za ten rok nie było tematu, wspólne rozliczenie z żoną nam nie przysługiwało i każdy rozliczał się w swoim "starym" urzędzie skarbowym.
Cały rok 2017 mieszkamy już razem w innym mieście, w którym pracujemy. Przyznaję, że żadne z nas n...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W 2024 roku nietypowo fiskus rozpoczął rozliczanie rocznych zeznań podatkowych za 2023 rok od 15 lutego, a nie, jak do tej pory, od 1 stycznia. Nie ulega jednak zmianie ostateczny termin składania zeznań tj. 30 kwietnia 2024 tj. wtorek.
Freelancing stał się popularnym sposobem na karierę dla wielu specjalistów ceniących sobie elastyczność i niezależność. Jednak okres corocznych zeznań podatkowych może wydawać się dla wolnych strzelców zadaniem skomplikowanym ze ...
Freelancing to forma zarobkowania bez przywiązania do jednego pracodawcy, jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby pracujące w tym modelu prowadzą swoje działania w ten sam sposób. Różnice widoczne są chociażby w sposobie rozliczania ...
Trwające coroczne terminy składania deklaracji podatkowych wymagają od firm współpracujących z freelancerami zwrócenia szczególnej uwagi na prawidłowe dokumentowanie i rozliczanie transakcji outsourcingowych. Jest to istotne dla zapewnienia ...