eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczneRozliczanie PIT z niepełnosprawnym otrzymującym rentę synem


2017-08-22 09:15 autor: JoannaZuzanna

5 272 odsłon

Rozliczanie PIT z niepełnosprawnym otrzymującym rentę synem

Mam problem. Rozliczając PIT: mąż umowa o pracę, ja niepracująca (świadczenie pielęgnacyjne), dwoje dzieci, syn lat 10 i syn lat 21 niepełnosprawny otrzymujący rentę socjalną, ale nadal uczący się, składałam PIT wspólne rozliczenie małżonków i osobno syna.

1. W naszym odliczałam ulgę na dwoje dzieci (dziś przeczytałam, że mogę odliczać ulgę na dziecko mające orzeczenie pod warunkiem, że nie przekracza on dochodu ok. 3000 zł. Renta socjalna jest wyższa, czyli, że przez 3 lata korzystałam z ulgi niesłusznie?

2. W naszym PIT również odliczałam ulgę rehabilitacyjną (ulga na dojazdy) i znów bezprawnie, bo tam również jest ograniczenie dochodu.

3. W rozliczeniu syna nie odliczałam niczego, ponieważ nie jest wspólwłaściecielem samochodu.

Czy rzeczywiście przez ostatnie 3 lata składaliśmy błędne rozliczenia PIT?
Czy rodzice będący małżeństwem mogą składać wspólny PIT z niepełnosprawnym dzieckiem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-08-29 15:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozliczenie wspólne z dzieckiem w takim przypadku nie jest możliwe, ale tego Państwo nie robiliście. PITy były bowiem dwa - jeden małżonków, i drugi dziecka.
    Co do ulgi prorodzinnej - wszystko jest ok.
    Ulga przysługuje bowiem m.in. na dzieci bez względu na wiek i dochody, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dochody są istotne tylko w przypadku dzieci pełnoletnich uczących się, które wskazanych zasiłków/rent nie miały.
    Co do ulgi rehabilitacyjnej. Tutaj niestety obowiązuje nas próg dochodowy dziecka. Jeżeli jego dochody przekroczyły 9120 zł, rodzice ulgi rehabilitacyjnej rozliczyć nie mogą.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Od 15 lutego, dzięki usłudze Twój e-PIT, można już składać roczne zeznanie podatkowe. W tym roku po raz pierwszy, za sprawą Polskiego Ładu, rozliczenie może okazać się skomplikowane i trudniejsze niż w ubiegłych latach. Warto jednak ...

Dzięki Polskiemu Ładowi 3.0 i innym nowym przepisom podatkowym wprowadzonym w 2023 roku, podatnicy rozliczający się w 2024 roku muszą uwzględnić pewne zmiany. Wynajem mieszkań, renty małoletnich dzieci czy ulga na "innowacyjnych ...

W tegorocznym okresie podatkowym, za sprawą "Polskiego Ładu", mamy możliwość skorzystania z zupełnie nowych odliczeń oraz preferencyjnych reguł opodatkowania. Ze względu na zmiany w przepisach nie każdy jest jednak świadomy, jakie ulgi mu ...

Czy prawo do ulgi dla klasy średniej przysługuje także wtedy, gdy jeden z małżonków przekracza limit roczny przychodów uprawniający do tej preferencji, czyli 133 692 zł? Co w sytuacji, kiedy jedno z małżonków nie zarabia w ogóle? To ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania