2017-02-13 02:00 autor: JB
2 085 odsłon
Podatek od renty inwalidzkiej z Hiszpanii.
Mąż pracował w Hiszpanii w górnictwie, tam odprowadzał podatki. Tuż przed emeryturą w wyniku choroby był operowany w Hiszpanii, wskutek operacji jest osobą sparaliżowaną czterokończynowo, otrzymuje rentę z Hiszpanii z tytułu wielkiego inwalidztwa.
Renta ta jest zwolniona z podatku w Hiszpanii. W Polsce mąż otrzymuje emeryturę za lata przepracowane w Polsce. Renta hiszpańska jest przelewana na konto banku w Hiszpanii. Urząd Skarbowy twierdzi, że w myśl ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania wszystkie dochody męża podlegają opodatkowaniu w Polsce, gdzie podatki od dochodów się płaci.
Przeczytałam, że pobierana w Niemczech renta, która jest tam zwolniona z podatku, jeśli jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych to w Polsce nie odprowadza się od tych dochodów podatku i nie ma konieczności ujmowania tych dochodów w zeznaniu PIT. Czy takie samo zastosowanie można odnieść do Hiszpanii?
Mąż jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, jest osobą z zachowanymi nerwami czuciowymi co powoduje życie w ciągłym bólu, kontroluje potrzeby fizjologiczne. Taki stan dyskwalifikuje go z korzystania z rehabilitacji, żaden Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej nie gwarantuje opieki zapewniającej korzystanie z toalety przy pomocy dźwigu, pomocy w funkcjonowaniu. Możliwe są więc prywatne ośrodki, w których osoba niepełnosprawna musi mieć swojego opiekuna.
Sytuacja wygląda tak, że zamiast zapewnić mężowi rehabilitację, odkładane są pieniądze na zapłacenie podatku. Renta przelewana na konto banku w Hiszpanii nie ma potrącanej zaliczki na podatek. W skład renty wchodzi również zasiłek pielęgnacyjny, który stanowi prawie połowę wysokości wypłacanej kwoty.
Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście mąż musi rozliczać się z renty hiszpańskiej w Polsce?
2017-02-14 15:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2016-04-05 14:47 przez Szczypus
Witam,chciałabym się upewnić, co do rozliczenia podatku dochodowego w Hiszpanii. W roku 2015 pracowałam na umowę zlecenie w Polsce do końca maja, wyjechałam na staż do Hiszpanii, który trwał od 01.07-31.10 (hiszpańska firma, a umowa o staż była pomiędzy organizacją z uczelni - IAESTE a firmą - płaca...
Dodano 2014-10-10 14:24 przez julijkai
Witam,
Mam następującą wątpliwość:
Przebywam przez ponad 183 dni rocznie w Hiszpanii i do niedawna to tutaj rozliczałam się z podatków. Jednak w tym roku nie mam w Hiszpanii żadnych przychodów, podjęłam natomiast pracę zdalnie w Polsce u więcej niż jednego pracodawcy.
Pracodawcy pytają mnie gdzie za...
Dodano 2014-04-28 18:11 przez m.kravczyk
Witam,
w 2013 mąż pracował (i mieszkał) w Hiszpanii (praca na umowę "zlecenie" od początku roku do sierpnia). Od sierpnia nie był zatrudniony, a w listopadzie założył własną działalność w Polsce.
Czy może rozliczyć się w dwóch krajach na raz tj. z zarobionych pieniędzy w Hiszpanii w urzędzie hiszpań...
Dodano 2014-04-21 17:53 przez miklaud
Witam serdecznie,
czy jak pracuję w Norwegii i w Polsce mając żonę oraz dwoje dzieci, to przy rozliczeniu podatkowym w Polsce za 2013 rok rozliczyłem się z żoną wspólnie na PIT/ZG zaznaczyłem dochody z Norwegii, ale nie zaznaczyłem, że otrzymałem z NAV Norwegia na dzieci tzw. Benefit Child.
W tym pi...
Dodano 2017-10-10 15:06 przez SophieMock
Dzień dobry,w 2015 pracowałam przez miesiąc w Holandii - niestety zapomniałam tego uwzględnić w rozliczeniu. Teraz mam przesłac koretkę i PIT/ZG. Proszę o informację, jak mam obliczyć kwote do abolicji podatkowej?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...
Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...
Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...