Witam serdecznie,
mam wątpliwość co do rozliczania się emerytów. Moja mama jest na emeryturze od połowy 2012 roku. Innych dochodów nie ma. Czy za rok 2013 przysługuje jej ulga na dziecko, tj. na mnie? Skończyłam studia w lipcu 2013 r., w tym czasie nie pracowałam. Następnie podjęłam pracę za granicą w Holandii, a później w Polsce (umowa zlecenie).
Moje zarobki polskie przekroczyły 3000 zł, podobnie holenderskie. Czy jednak przysługuje mamie ulga za te miesiące, kiedy jeszcze byłam studentką? Czy gdybym nie pracowała tu w kraju, a tylko za granicą, czy również byłaby możliwość uzyskania ulgi na dziecko?
Dodatkowo mam brata, pełnoletniego. Uczył się w szkole zawodowej, następnie odbywał płatne praktyki. Czy również na niego mama nie dostanie ulgi?
Ojciec jest na rencie, wcześniej rodzice rozliczali się razem.
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości,
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina
Ps. Bardzo proszę o odpowiedź jakiegoś eksperta, przeszukałam różne strony internetowe i fora, ale informacje, które tam znalazłam nie są dla mnie do końca jasne.
2014-02-18 20:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Na Panią ulga nie przysługuje w ogóle - Pani dochody roczne przekroczyły tzw. kwotę wolną od podatku.
Co do brata - czy nadal się uczy? Ile zarobił w trakcie 2013 r.?
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-02-28 12:17 autor odpowiedzi: karolina.s
dochód brata też przekroczył 3tys..
czyli ulgi nie będzie.
Moje pytanie było czysto hipotetyczne - tzn. czy gdybym wcale nie miała dochodu w 2013 roku to mojej mamie emerytce przysługiwałaby ulga na mnie, ale tylko za miesiące w których się jeszcze uczyłam czy za cały 2013 rok?
druga moja wątpliwość dotyczy zarobków za granicą. Słyszałam kiedyś coś takiego, że nawet jeśli one przekroczą magiczną kwotę 3tys. to i tak rodzicowi przysługuje ulga. Czy to prawda?
Zdaję sobie sprawę, że w mojej syt. to tylko gdybanie, bo ulgi i tak nie będzie, jednak bardzo nurtuje mnie ta kwestia a nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedniej inf.
Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas :)
Dodano 2018-02-04 16:53 przez beata_70
Czy należy się ulga na dziecko, jeśli student pracował w wakacje w Holandii?
Dodano 2017-12-14 18:10 przez szyszka93
Witam, moje pytanie dotyczy rozliczenia PIT za rok 2017 r. Jestem studentem (23 lata) z całego pierwszego roku. Pracowałem przez dzień w marcu na umowę na zlecenie i pracowałem również od 27.08.2017 do 28.09.2017, czyli 32 dni. Jak powinnam się rozliczyć?Czy mogę rozliczyć się z jarografu przez firm...
Dodano 2014-02-24 01:00 przez lemana15
Witam,
osiągam dochód z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenie przychód 18412,68 zł) i pracowałam 2 tygodnie w Holandii, oraz mam dziecko w wieku 16 lat (uczy się w szkole zawodowej), które osiągnęło dochód ze stosunku pracy (praktyka zawodu) i z umowy o dzieło czy zlecenie.
Czy córka po...
Dodano 2014-05-12 22:11 przez ewa-now
Witam,
mąż zatrudniony jest w polskiej firmie. W 2013 roku pracował w Holandi i w Belgii i w Polsce. Pracował na umowę zlecenie i potem umowa o pracę. Z zakładu otrzymał dwa PIT-11.
Moje pyanie: czy z umowy zlecenia do PIT/ZG wpisujemy przychód czy dochód, a co z kosztami uzyskania przychodów?
Dodano 2014-04-09 18:45 przez kingszwaj
Jestem studentką. W Polsce nigdzie jeszcze nie byłam zatrudniona. W wakacje wyjechałam do pracy do Holandii. Pracowałam tam przez miesiąc. Czy muszę rozliczyć się z podatku tylko w Holandii, czy też mam obowiązek zrobić to w Polsce?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...
Podatnicy pracujący za granicą uzyskiwane tam dochody winni wykazywać w polskim zeznaniu podatkowym. W tym celu należy złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. Ci, którzy do zagranicznych dochodów stosują metodę kredytu podatkowego ...
Polacy pracujący za granicą płacą tam od swoich wynagrodzeń podatek - często w wysokości wyższej aniżeli ta powinna mieć miejsce. Dokonując rocznego rozliczenia tego podatku uzyskują od zagranicznego fiskusa - z reguły w kolejnych ...
Ci, którzy pracują za granicą, do uzyskanych tam dochodów w Polsce stosują jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją albo odliczenia proporcjonalnego podatku zapłaconego za granicą. W pierwszym ...