2013-04-01 21:36 autor: konto usunięte
14 597 odsłon
Jestem współwłaścicielem gospodarstwa, które otrzymałam przez spadek. Całe gospodarstwo ma ok. 19 ha przeliczeniowych, z czego do mnie należy około 1 ha przeliczeniowego. Nie pracuję, mam kilkoro dzieci i dotychczas byłam na ubezpieczeniu męża z pracy. Również rozliczaliśmy się z podatku razem jako małżeństwo.
Ponieważ mąż złożył wymówienie z pracy, nie wiem jakie są zasady płatności za KRUS. Znalazłam tą ustawę Dz.U.z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm. ale nie jestem pewna, czy podatek KRUS trzeba płacić jeśli jestem współwłaścicielem gospodarstwa jakiejkolwiek wielkości i czy jeśli mój udział gospodarstwa jest powyżej 1 ha przeliczeniowego czy liczy się całe gospodarstwo i będę musiała płacić podatek od 19 ha przeliczeniowych?
Przeczytałam na forum internetowym, że za gospodarstwa do 1 ha przeliczeniowego płaci państwo. Czy to znaczy, że odpowiednio się rozliczałam z podatku z mężem, czy miałam automatycznie opłacany KRUS przez państwo lub czy mogę mieć teraz opłacany KRUS przez państwo lub dostać zapomogę? Mąż został poinformowany w urzędzie pracy, że jeśli żona jest właścicielką gospodarstwa, to żadne zapomogi się nie należą. Jeśli nie płaciłam podatków za gospodarstwo, bo rozliczałam się z mężem oraz nie pracuję na gospodarstwie, to nie znaczy automatycznie, że nie mam z niego żadnego dochodu?
2013-04-17 18:07 autor odpowiedzi: karen296
Skoro jest Pani współwłaścicielką gospodarstwa, którego powierzchnia wynosi powyżej 1 ha przeliczeniowego (19ha) i nie pracuje Pani nigdzie jest Pani z mocy ustawy zobowiązana by zgłosić się do KRUS-u. Nie ma tu znaczenia, że tylko część tego pola należy do Pani, tutaj liczy się powierzchnia ogółem. Mąż mógł Panią ubezpieczyć w swoim zakładzie pracy jedynie zdrowotnie (tak, żeby można było pójść do lekarza), natomiast nie społecznie. Jeśli małżonek już nie pracuje, również jego obowiązkiem jest by zgłosić się do ubezpieczenia. Składka na ub.społ. rol. w taki wypadku jest naliczana od daty nabycia gospodarstwa. Jeśli małżonek w okresie kiedy jeszcze pracował przebywał na urlopie bezpłatnym również jest konieczność by zgłosić ten fakt do KRUSu ponieważ zostanie naliczona składka za dany okres przebywania na urlopie bezpłatnym.
Co do drugiej części zapytania sytuacja wygląda tak: Osoby które mają poniżej 6 ha przeliczeniowych i nie mają działów specjalnych, nie płacą składki zdrowotnej. W takich przypadkach jest ona refundowana prze budżet państwa i przelewana na konto KRUS 15 dnia każdego miesiąca. Pani i małżonek z racji tego, że jest powyżej 6 ha będą zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej 1 zł za każdy hektar, za jedną osobę czyli u Państwa wyjdzie to 19x2 = 380 zł na rok.
Oczywiście może Pani starać się o wydanie decyzji o niespełnianiu warunków do ubezpieczenia. W takim przypadku składa Pani dokumenty normalnie jak do ubezp. i musi Pani wykazać, że gospodarstwo nie jest przez Panią użytkowane (pracownik KRUS jedzie na wywiad i oględziny).
Dodano 2015-01-22 10:11 przez rysiowa
Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego od 1995 roku bez rozdzielności (spadek po mamie).Do tej pory pracowałam na normalniej umowie o pracę, zakład płacił ZUS itp. Otrzymałam wypowiedzenie umowy i teraz mam pytanie, czy mogę płacić KRUS? Jakie dokumenty muszę przedstawić w KRUS-ie, by podlega...
Dodano 2013-02-26 22:38 przez MONIKA
W 2006 roku zmarł mój ojciec. Razem z dwoma siostrami i mamą mamy w spadku mieszkanie (ja w 1/8 części) spółdzielcze, własnościowe. Mam długi u komornika i w ZUS (alimenty) - wszystkie dotyczą niepłacenia alimentów na syna.
Otrzymałem pismo od komornika w 2009 r. - wezwanie do zapłaty należności. W ...
Dodano 2013-02-06 23:26 przez konto usunięte
Chciałabym podzielić spadek po ojcu i znieść współwłasność, jak to zrobić? Mój ojciec zmarł w 2003 r. Sąd po 1-wszej sprawie spadkowej postanowił iż: mama ma 1/2 i 1/4 zaś 4-ro dzieci po 3/16 spadku. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 13,42 ha (na tej powierzchni są 2 domy mieszkalne i 1 gospo...
Dodano 2012-11-11 21:10 przez agattt
Chciałabym zapytać o wymiar urlopu przysługującemu osobie, które ukończyła studia wyższe, po czym, przez 2 lata i 9 mies. była zatrudniona jako domownik w gospodarstwie rolnym rodziców i opłacała składki KRUS, a przez ostatni rok pracowała jako nauczyciel zatrudniona na podstawie Karty Nauczyciela?
...
Dodano 2014-04-29 21:09 przez Magda1
Witam!
Jestem mamą 18-miesięcznej córeczki i jestem w ciąży. Mąż ma gospodarstwo rolne - dział specjalny i jest od kilku lat na KRUS-ie. Ja byłam na ZUS-ie, ale od stycznia tego roku jestem podpięta pod męża i opłacam składki KRUS.
Moje pytanie brzmi: czy jeśli w tej chwili pójdę na wychowawczy, to ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Dziedziczenie nieruchomości – domu, mieszkania lub gruntu – wiąże się z szeregiem formalności. Aby móc swobodnie dysponować tymi dobrami, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O jakich? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski ...
W 2015 roku zgłoszono do KRUS-u ponad 20 tys. wypadków przy pracy, które miały miejsce w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Z tych samych danych wynika, że tylko w I kwartale 2016 roku doszło do 4659 wypadków na roli. Średnio 2/3 ...
Spadkobiercy nieruchomości gruntowych, które zostały przekazane państwu na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny, nie mogą liczyć na odzyskanie gruntów.
Rolnicy, opłacający składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą prowadzić niewielką firmę i w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniu w KRUS. Ważne jest to, aby należny podatek z tytułu prowadzonej firmy nie przekroczył ...