eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo zamówień publicznychCzy mogę wypowiedzieć umowę zawartą w trybie ustawy prawo zamówień publicznych?


2015-03-02 12:44 autor: Konrad Różowicz

8 888 odsłon

Czy mogę wypowiedzieć umowę zawartą w trybie ustawy prawo zamówień publicznych?

Po wygranym przetargu zawarłem z zamawiajacym umowę o realizację inwestycji przewidzianej w dokumentacji przetargowej. Jednakże ze względu na dużą ilość innych prac chciałbym rozwiązać taką umowę.

Czy mogę ją wypowiedzieć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-02 12:48 autor odpowiedzi: Konrad Różowicz

    Jednym ze sposobów, zakończenia stosunku umownego, jest wypowiedzenie umowy. Wypowiedzenie stosunku umownego jest możliwe tylko w przypadku umów zobowiązujących o charakterze ciągłym np. umowa o pracę na okres nieoznaczony. Wypowiedzenie umowy, jest kolejnym obok umownego prawa odstąpienia, sposobem zakończenia więzi powstałem wskutek umowy, którego zakończenie uzależnione jest od jednostronnego oświadczenia woli. W przypadku wypowiedzenia, świadczenia w zakresie już spełnionym nie podlegają zwrotowi, odnosi ono skutki prawne na przyszłość a świadczenia jeszcze nie spełnione nie podlegają spełnieniu.

    Wypowiedzenie umowy, wywołuje skutki prawne w momencie gdy oświadczenie, dotarło do adresata w sposób który gwarantował mu możliwość zapoznania się z jego treścią. W treści oświadczenia woli, strona wypowiadająca umowę nie ma obowiązku wskazywania przyczyn z jakich dokonuje czynności prawnej. Jednakże od istnienia ważnego powodu, ustawodawca uzależnił dalsze skutki wypowiedzenia. Pojęcie, ważnego powodu, określa się przy użyciu, kryteriów obiektywnych, odnoszących się jednak do stron umowy. W przypadku wypowiedzenia umowy bez wskazania ważnego powodu, wypowiadający jest obowiązany do naprawienia wynikłej szkody.

    Zgodnie ze wskazanymi rozważaniami istnieje na podstawie przepisów k.c. możliwość wypowiedzenia umów bezterminowych o charakterze ciągłym. Zgodnie jednak z art. 142 p.z.p. statuującym obowiązek zawierania umów na czas oznaczony, wykluczona jest możliwość wypowiedzenia umowy na tej podstawie. Zgodnie z takim stanowiskiem, wypowiedzenie umów o zamówienie publicznym będzie możliwe tylko wtedy gdy strony przewidziały taką możliwość w treści zawartej umowy. Dodatkowo muszą zaistnieć przewidziane umową okoliczności wypowiedzenia. Zgodnie z zasadą odbicia treści SIWZ oraz oferty w treści umowy, należy zawrzeć możliwość zawarcia takiej klauzuli już na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.    
    Jeżeli umowa nie przewiduje odpowiedniej klauzuli nie zaistnieje możliwość wypowiedzenia umowy. Zgodnie z stanowiskiem KIO „wypowiedzenie umowy z dotychczasowym wykonawcą, niezależnie od przyczyn takiego działania jest sytuacją absolutnie wyjątkową”  ( Uchwała KIO z dnia 6 sierpnia 2010 r., sygn. akt . KIO/KD 58/10).

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • jacol1

    Dodano 2015-08-19 11:03 przez jacol1

    Zerwanie umowy przez wspólnotę mieszkaniową

    Dzień dobry,mam pytanie. Wspólnota mieszkaniowa zawarła umowę z wykonawcą, który opieszale podszedł do prac związanych z remontem balkonów i nadal to robi. Po za tym nie rozpoczął prac w terminie tylko z opóźnieniem 1,5 miesięcznym.Czy my jako wspólnota mieszkaniowa możemy zerwać umowę bez ponoszeni...

  • maximus001

    Dodano 2015-03-31 17:19 przez maximus001

    Zawieszona działalność a składanie ofert

    Czy firma z zawieszoną działalnością może składać oferty na zapytania ofertowe, bądź zamówienia? Co jeśli w/w firmy oferta została wybrana?

  • marks

    Dodano 2015-01-22 21:04 przez marks

    Czy zamawiający ma prawo ogłosić przetarg innej inwestycji na czynnym osuwisku?

    Czy zamawiający ma prawo ogłosić przetarg innej inwestycji na terenach osuwisk aktywnych nie biorąc ich pod uwagę do projektów oraz kosztorysów oraz ogłosić przetarg na inne zadanie z umową ryczałtową?Na tej podstawie nakazuje wykonawcy zabezpieczenie osuwisk bez dodatkowej zapłaty twierdząc jasno, ...

  • Nickname

    Dodano 2015-10-21 15:17 przez Nickname

    Zobowiązanie innego podmiotu

    Czy zobowiązanie innego podmiotu do udzielenia zdolności finansowych i ekonomicznych w zamówieniach publicznych może być udzielone tylko przez inną firmę czy podmiotem udzielającym pisemne zobowiązanie może być również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej?

  • PaulinaPrze

    Dodano 2015-10-06 14:31 przez PaulinaPrze

    Zatrzymanie wadium, pozew do KIO

    Dzień dobry,
    jako wykonawca złożyliśmy ofertę i wnieśliśmy wadium. Nasza oferta nie jest najkorzystniejsza, jednak zamawiający pomimo naszego kontaktu e-mailem nie zwrócił wadium. W czwartek dowiedziliśmy się o wyborze oferty. Do kiedy możemy złożyć skargę do KIO?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Niejeden wykonawca biorący udział w przetargu został wezwany do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. O ile przedsiębiorcy korzystający z usług podmiotów specjalizujących się w prawie zamówień publicznych (kancelarie prawne) ...

Jeszcze nie tak dawno elektronizacja zamówień publicznych spędzała wykonawcom jak i zamawiającym sen z powiek. Składanie ofert za pośrednictwem elektronicznych platform, posługiwanie się elektronicznymi podpisami, elektroniczna komunikacja, ...

Rosnące ceny materiałów, prądu, paliw, pracy. Przedsiębiorcom coraz trudniej realizować wieloletnie publiczne kontrakty podpisane przed pandemią, w innych realiach gospodarczych. Zapowiadane szumnie zmiany w ustawie o Pzp nie przyniosły ...

Dnia 10 listopada br. weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwana też tarczą prawną. Wskazana ustawa wprowadziła ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo zamówień publicznych

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania