eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyKoniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a renta po matce


2013-08-23 17:45 autor: elzbieta07

3 253 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a renta po matce

Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego mam prawo przedstawić w pierwszym dniu pracy L4 z powodu drugiej ciąży bez przepracowania żadnego dnia pracy oprócz tego pierwszego pojawienia się w pracy po urlopie wychowawczym?

W moim przypadku to taka sytuacja, że pobieram rentę po zmarłej matce i składki chorobowe mam od roku odprowadzane. Chciałabym po prostu dowiedzieć się czy w pierwszym dniu w pracy po urlopie wychowawczym mogę przedstawić pracodawcy L4, czy lepiej przepracować 30 dni, a później przedstawić L4? Czy może teraz będąc na wychowawczym zgłosić drugą ciążę? Jaka opcja będzie najlepsza?

I mam jeszcze jedno pytanie czy po porodzie będę mieć prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego, mimo tak długiej przerwy w pracy? Natomiast jakbym wróciła do pracy po urlopie wychowawczym i pracodawca dowiedziałby się że znów jestem w ciąży, to czy ma prawo mnie zwolnić?

Dziękuje z góry za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-23 19:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przed powrotem do pracy po tak długiej przerwie musi mieć Pani wykonane badania kontrolne wykonane przez lekarza medycyny pracy, który do tej pracy Panią dopuści. Bez tego pracodawca nie pozwoli Pani pracować. Proszę się nie zdziwić jeżeli lekarz medycyny pracy zarząda od Pani zaświadczenia od ginekologa prowadzącego ciążę, że może pani pracować bez uszczerbku na swoim i dziecka zdrowiu. Musi zdawać Pani sobie sprawę, że ciąża jako taka chorobą nie jest i na nią nie dostanie Pani L-4. Natomiast jeżeli dostanie Pani L-4 z powodu np. komplikacji i zagrożenia ciąży, to kto wystawi Pani zaświadczenie , że jest Pani zdolna do pracy? Nie znam dokładnie Pani sytuacji , jeśli ciąża nie jest zaawansowana a Pani może pracować, to proponuję wrócić do pracy a potem skorzystać ze swoich praw.

    Inaczej miałaby się sytuacja, jeśli urodziłaby Pani dziecko w czasie urlopu wychowaczego. Wtedy miałaby Pani bez problemu zasiłek macierzyński, tylko krótszy o 2 tygodnie (art. 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej).



    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-08-23 20:43 autor odpowiedzi: Jowita

    Nie podlega skróceniu okres pobierania zasiłku macierzyńskiego dla osób, które urodzą dziecko w okresie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje za cały okres przewidziany przepisami K.p. 

    Przed 17 czerwca 2013 zasiłek macierzyński nie ulegał skróceniu jedynie wówczas, gdy pełen wymiar urlopu macierzyńskiego kończył się później niż urlop wychowawczy.

    ust 3 art 29 ustawy zasiłkowej został uchylony.

    Jak najbardziej w pierwszym dniu po powrocie z urlopu wychowawczego może pani dostarczyć zwolnienie L-4, nie ma pani obowiązku przepracowania ani jednego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-08-29 23:58 autor odpowiedzi: judzik

    czy jest Pani pewna co do tego że wystarczy dostarczyć zwolnienie L4 bez obowiązku przepracowania 1 dnia. A

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-20 12:22 przez konto usunięte

    Ciąża na wychowawczym a L4. Co mi przysługuje?

    Witam serdecznie,
    piszę ponieważ chciałabym się dowiedzieć, co mogę a czego nie. Jestem na urlopie wychowawczym na jedno dziecko, które ma już dwa latka i nie będę owijać w bawełnę - staramy się z mężem o kolejne dziecko. Na wychowawczym jestem do dnia zakończenia umowy o pracę, czyli do 30 lipca 20...

  • Agusia.p

    Dodano 2021-01-21 21:49 przez Agusia.p

    Zaszłam w ciążę na urlopie wychowawczym

    Witam, jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się w październiku 2021 roku i zaszłam w ciążę. Rodzę w listopadzie i nie chcę rezygnować z wychowawczego. Czy mogę po ukończeniu urlopu iść na L4, a potem na macierzyński i znów na wychowawczy?

  • Carna89

    Dodano 2016-11-17 08:50 przez Carna89

    Ciąża na urlopie wychowawczym. Co zrobić aby znów dostać macierzyński?

    Witam,z dniem 18.08.2016. jestem na płatnym urlopie wychowawczym. I niedługo po tym zaszłam w ciążę. Zastanawiałam się co robić w takiej sytuacji i wyczytałam, że aby po porodzie otrzymać urlop macierzyński muszę przerwać urlop wychowawczy wrócić do pracy i dostarczyć L4. I że to jest zgodne z prawe...

  • andziadodo

    Dodano 2014-01-27 11:15 przez andziadodo

    Urlop wychowawczy a ciąża

    Witam,
    pierwsze dziecko urodziłam w styczniu 2012 roku. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. Umowę o pracę mam do 20 sierpnia 2014 i tego dnia kończy się mój urlop wychowawczy. Obecnie jestem w ciąży z drugim dzieckiem i chciałam się dowiedzieć, czy mogę przejść z urlopu wy...

  • marzena0403

    Dodano 2013-07-15 19:17 przez marzena0403

    Ciąża druga na urlopie wychowawczym. Czy mogę iść na płatne L4?

    Witam,
    Zaszłam w drugą ciążę na urlopie wychowawczym. Do końca tego roku kończy mi się umowa o pracę, jak i urlop wychowawczy na pierwsze dziecko. Wiem, że pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu.
    Czy mogę teraz na wychowawczym iść na L4, ponieważ źle znoszę tę ciążę? Pracodawca mówi, że ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy będzie trwał nadal – do końca okresu, na jaki został udzielony. Natomiast okres wypłaty zasiłku ...

Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Obowiązujący wymiar urlopu to urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni i urlop rodzicielski 32 tygodnie. Urlop rodzicielski można wziąć w ...

Urlop rodzicielski przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik wykorzysta cały urlop macierzyński zarówno podstawowy (od 20 do 37 tygodni), jak i dodatkowy (do 8 tygodni). Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania