2013-07-18 21:29 autor: konto usunięte
2 193 odsłon
Witam,
Jestem zatrudniony od 4.08.2010 r., w tym od 08.2011 r. na stanowisku z-cy kierownika - umowa na czas określony, a 01.01.2013 r. na stanowisku kierowniczym na czas nieokreślony.
Chciałbym złożyć wypowiedzenie, a przyczyn jest kilka, ale podstawową jest niepłacenie w terminie wynagrodzenia i mobbing. Kiedy musiałbym złożyć wypowiedzenie żeby nie objął mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Czy muszę podawać powód? Czy pracodawca w okresie wypowiedzenia może zwolnić dyscyplinarnie bądź nakładać kary typu nagana z wpisaniem do akt?
Czy przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny (na chwilę obecną 114)? Mam pod sobą dwie osoby, jedna robi podobne rzeczy co ja, a druga coś innego.
Bardzo proszę o dokładną i szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
2013-07-19 12:29 autor odpowiedzi: konto usunięte
Możesz wypowiedzieć i dogadać się, że umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Możesz wypowiedzieć w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy.
Ze strony poradaprawna.pl:
Pracownik może rozwiązać swoją umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 par. 1[1] K.p.
Wypłata wynagrodzenia w całości i we wskazanym terminie jest obowiązkiem pracodawcy, który wynika z treści art. 86 par. 1 K.p.
Brak terminowej i prawidłowej wypłaty wynagrodzenia jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika ( art. 94 pkt 5 K.p.).
Niniejszy fakt upoważnia pracownika do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 2000 r. , I PKN 516/99 ( OSNP 2001/16/516) potwierdził uznanie niniejszej przyczyny za uzasadnioną: „Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 1 [1] KP) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia ”.
Pracownika nie muszą interesować przyczyny braku wynagrodzenia.
Tłumaczenia pracodawcy, wskazujące na pogorszenie się jego sytuacji z powodu długów nie zmienia kwalifikacji jego postępowania jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lipca 2005 r. I PK 276/04 („Wokanda” 2006/2/23) wyjaśniając, że niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 par. 1[1] K.p.
Należy pamiętać o tym, że aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia było skuteczne i zgodne z prawem pracownik musi spełnić 2 warunki: oświadczenie woli pracownika musi nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny z powodu której umowa jest rozwiązywana; musi nastąpić w terminie miesięcznym od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
W omawianym przypadku termin do złożenia przez pracownika oświadczenia woli o natychmiastowym rozwiązaniu stosunku pracy należy liczyć od braku ostatniego wynagrodzenia za pracę mimo tego, że wcześniej również wypłaty nie było.
Dodano 2013-05-25 13:37 przez konto usunięte
Osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Czy można rozwiązać umowę o pracę likwidując etat, a jeżeli tak, to jaki jest okres wypowiedzenia?
Dodano 2013-04-25 08:47 przez zatroskany
Co można zrobić gdy firma się rozpada, pracodawca zwolnił już ok. 15 osób, a mnie robi złośliwości?
Ponieważ od wielu lat pracuję w systemie zmianowym, tak jak moja żona, to zawsze jest komu zaopiekować się dzieckiem. Pracodawca wiedząc o tym, ustawia mi tak zmiany abyśmy byli jednocześnie w pracy.
...
Dodano 2013-09-23 17:38 przez guadrat
Witam,
jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od 2007 r. Z dniem 31 października 2013 r. kończy mi się dwuletni urlop wychowawczy i po tym okresie chciałabym wrócić do pracy. W związku jednak z trudną sytuacją finansową firmy pracodawca musiał zamknąć część swoich sklepów, w tym ten w któr...
Dodano 2013-09-26 14:51 przez andzia
Jestem jedynym pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony i pracuje tam 3 lata. Czy należy mi się odprawa?
Pracodawca nie zamyka działalności, bo jest na chorobowym gdyż jest w ciąży a rezygnuje, bo jest jako zajęty a ta firma ma już nowego ajenta. Co dalej: czy mam podpisać 2-tygodniowe wypowie...
Dodano 2013-06-19 11:29 przez konto usunięte
Mam podpisane z kontrahentami umowy na wykonanie usługi wywozu nieczystości płynnych z posesji prywatnych, jak i również z obiektów działalności gospodarczej. Umowy te są podpisane na czas nieokreślony i nie ma w nich paragrafu dotyczącego formy rozwiązania takiej umowy. Jest za to paragraf mówiący ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo ...
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca postanowił wypowiedzieć zatrudnionemu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik przepracował w firmie 8 miesięcy, w związku z czym obowiązywał w jego przypadku ...
Długość okresu wypowiedzenia bezterminowej uzależniona jest od stażu pracy w danej firmie. Pracownicy, którzy noszą się z zamiarem rozstania z pracodawcą, mają jednak wiele wątpliwości dotyczących biegu okresu wypowiedzenia. Przyjrzyjmy ...
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22